Eksperci radzą

dr n. med. Iwona Grabska - Liberek - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

dyrektor medyczny w Centrum Mikrochirurgii Oka LASER w Warszawie www.okolaser.com.pl 

CRS

WItam. W wieku 33 lat zachorowaŁem na CRS. Leczony byŁem w szpitalu sterydami, ale po tym pobycie sytuacja się pogorszyła. Po odstawieniu sterydów leczenie kontynuowano diclofenaciem i duramidem oraz lekami pomocniczymi na poprawienie kondycji siatkówki. Choroba ustapiła a widzenie poprawiło się. Zostały jednak zniekształcenia obrazu spowodowane blizną na siatkówce. Po dwóch i pół roku choroba wróciła w tym samym oku. Lekarz stwierdził, że sterydami nie należy tego leczyć i w zasadzie nie ma na to leku i samo przejdzie. Mam 35 lat. Pracuję jako elektronik głównie przy komputerze. Uprawiam sporty w lecie i zimie. Skaczę ze spadochronem, jeżdzę na nartach. Odżywiam się zdrowo. Nie mam nadwagi ani żadnych schorzeń. Czy są jakieś metody leczenia? Czy po ustąpieniu objawów mogę się jakoś zabezpieczyć przed nawrotami choroby? Czy może sie pojawić także w zdrowym oku? Jakie są przyczyny choroby? Czy w czasie wystąpienia CRS muszę zmienić tryb życia? Ograniczać sport? Zrezygnować ze skoków? Jak radzi postępować Pani przy tej chorobie?

Uznaje się, że główną przyczyną CRS jest stres. To, że jest Pan osobą aktywną, zdrowo się odżywia - nie oznacza, że na codzień żyje Pan spokojnie. Być może stresuje Pana sytuacja w pracy, być może są inne przyczyny stresu. Proszę też nie zapominać o tym, że również palenie papierosów wpływa niekorzystnie na oczy - a w przypadku CRS, trzeba z tego na 100% zrezygnowac. O paleniu nic Pan jednak nie pisze. Podsumowując: CRS występuje głównie u ludzi młodych (do 40 r.ż., bardzo aktywnych i żyjących w stresie. Ten stres jest tu najważniejszym czynnikiem, i o jego "rozładowaniu" powinien Pan pomyśleć przede wszystkim. Oczywiście w czasie wystąpienia CRS lepiej prowadzić spokojniejszy tryb życia (bez skoków).
Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.