Co mogą oznaczać ból brzucha, kręgosłupa, biegunka, drętwienie rąk? [Porada eksperta]

2015-07-26 10:03

Od ponad pół roku mam problemy z żołądkiem. Odwiedziłam już gastrologa, ortopedę, urologa i nic. Każdy patrzy się na mnie jak na wariatkę. Jeśli chodzi o żołądek, nie ma znaczenia pora dnia, co jem - mam napady silnego bólu brzucha, zakończone przeważnie biegunką. W gastroskopii wyszło podejrzenie zapalenia żołądka. W nasilonych wypadkach kończy się wymiotami, gorączką itp. Cały czas boli mnie lewa strona i środek brzucha, jak również lewa strona pleców. W USG nerek wyszedł piasek. Obecnie mam problemy z kręgosłupem, cierpnie mi lewa ręka i noga, nie mogę obrócić szyi itp. Byłam u ortopedy przepisał leki przeciwbólowe i zalecił rehabilitację.

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Najlepiej byłoby, gdybyś znalazła się na oddziale gastroenterologii. Wymagasz dokładnej diagnostyki przewodu pokarmowego. Należałoby wykluczyć albo potwierdzić celiakię, która daje takie objawy jak twoje, chorobę Leśniowskiego-Crohna, nieswoiste zapalenia jelit, wrzodziejące zapalenie jelit, przetokę czy wreszcie zwykłą dyspepsję. Zmiany zapalne przy Crohnie mogą manifestować się nie tylko stanem zapalnym w żołądku, ale również w jamie ustnej.

Badania w warunkach szpitalnych polegają na endoskopowym badaniu jelit z kontrastem, badaniu specjalnych białek w kale, pasożytów, gastroskopii, USG, RTG i innych, które zleca lekarz po wywiadzie żywieniowym i np. badaniach morfologii. Wskazaniem do dalszych specjalistycznych badań są wysokie poziomy białek fazy ostrej, wysokiego OB czy niskiego poziomu żelaza, albumin i globulin w morfologii.

Jak się dostać do szpitala? Ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu albo jak masz atak, to przez SOR. Jeden z najlepszych oddziałów gastrologii, specjalizujących się w diagnostyce i leczeniu chorób jelit znajduje się w szpitalu na Wołoskiej. Ordynatorem jest prof. Rydzewska, która również przyjmuje prywatnie i można jej przedstawić wyniki analiz. Jeśli chodzi o bolący kręgosłup, jedną z przyczyn może być zmiana środka ciężkości spowodowana przez bolący i wzdęty brzuch. Mięśnie brzucha nie pracują, bo potęgują ból. Jak boli, odruchowo ramiona "lecą do środka", przyczepy puszczają i dochodzi ból kręgosłupa, nacisk na kręgi i drętwienie kończyn. Oczywiście przyczyn bólu kręgosłupa może być znacznie więcej, dlatego warto zastosować się do zaleceń ortopedy.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta