Poradnik ZdrowieDermatolog › Ciemieniucha u rocznego dziecka

Eksperci radzą

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Ciemieniucha u rocznego dziecka

Witam! Mój syn ma rok i miesiąc. Ciemieniuchę niemowlęcą przechodził jakieś pół roku temu i wydawało się, że problem został wyeliminowany. Ostatnio jednak problem powrócił. Czy może to mieć związek z tym, że dziecko w ciągu dnia chodzi w specjalnym kasku? Kupiłem taki kask dla małych dzieci uczących się chodzić. Mamy większość podłóg wykładanych twardymi kafelkami, a nie sposób pilnować dziecka bez przerwy. Kask jest zrobiony z jakiejś miękkiej pianki obszytej miękkim materiałem - nie jest pełny, ma duże powierzchnie wentylacyjne i dziecko nie ma jakoś strasznie spoconej głowy.

W celu jednoznacznej odpowiedzi konieczne jest wykonanie badania dermatologicznego. Opisywane zmiany mogą powstać w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry, nazywanego potocznie u małych dzieci w lokalizacji na czubku głowy ciemieniuchą. Powinni Państwo zastosować standardowe leczenie oliwką i szamponami przeznaczonymi do zwalczania ciemieniuchy. Warto zrezygnować z kasku, zabezpieczając podłogę na okres przejściowy dywanami oraz wnikliwie kontrolując dziecko.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.