Poradnik ZdrowieGinekolog - położnik › Ciąża bliźniacza a asymetryczny rozwój płodów

Eksperci radzą

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m.50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Ciąża bliźniacza a asymetryczny rozwój płodów

Jestem w ciąży bliźniaczej jednoowodniowej dwukosmówkowej. Różnica między płodami była od początku. Jedno dziecko rośnie wolniej od drugiego. Wykluczono już zespół podkradania i iugr. Na ostatniej wizycie lekarz stwierdził, że jest to asymetryczny rozwój u bliźniąt. Co to znaczy? Jakie są tego skutki?

Powinna Pani zadać wszystkie te pytania lekarzowi prowadzącemu. Ja mogę jedynie odpowiedzieć ogólnie, że najprawdopodobniej chodzi o to, że jeden płód rozwija się wolniej. Ważna jest natomiast różnica wielkości między obojgiem bliźniąt, czy jedno z nich zatrzymało się w rozwoju, czy rośnie tylko wolniej, czy asymetria dotyczy tylko i wyłącznie wielkości, czy może również rozwoju narządów, czy są widoczne jakieś wady, jaki jest wiek ciąży, jaka jest ocena ultrasonograficzna dobrostanu płodów.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.