Poradnik ZdrowieTrener fitnessu › Chudnę, a potem znowu tyję. Dlaczego?

Eksperci radzą

mgr Marta Romanowska - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Chudnę, a potem znowu tyję. Dlaczego?

Mam 18 lat, 161 cm wzrostu i ważę 68 kg. Chciałabym schudnąć, ale nie wiem jak. Próbowałam wiele razy, ale zawsze się kończyło powrotem do poprzedniej wagi z dodatkowymi kilogramami.

Odchudzanie jest złożonym procesem, bezpośrednio związanym z naszym metabolizmem. Gdy na własną rękę zmniejszamy ilość dostarczanej energii z pożywienia i/lub zwiększamy wydatek energetyczny zwiększając poziom aktywności ruchowej, metabolizm dość szybko najczęściej zwalnia, organizm przechodzi w tzw. tryb przetrwania. Nikt z nas nie powinien ani też nie potrafi odchudzać się przez długi okres. Metabolizm "naprawia się" wolno poprzez stopniowe zwiększanie ilości pożywienia lub/i zmniejszanie poziomu aktywności ruchowej. Gdy następuje zakończenie procesu odchudzania, najczęściej dochodzi do zbyt raptownego wzrostu poziomu dostarczanej energii.

Można temu zapobiec na 2 sposoby. Po pierwsze, kontrolując spożywane racje żywnościowe (w czasie redukcji niewielka obniżka kaloryczności posiłków o około 15-20%, po zakończeniu stopniowy jej wzrost). Po drugie, odpowiednio planując proces odchudzania (wyznaczyć najwyżej 3 miesiące na redukcję), pilnując się założeń planu od początku do końca.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.