Poradnik ZdrowieLekarz medycyny estetycznej › Choroba Hashimoto a zabiegi medycyny estetycznej na twarz

Eksperci radzą

Marek Wasiluk

Specjalista w dziedzinie laseroterapii. Współwłaściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium (Al. Komisji Edukacji Narodowej 47 lokal 13, 02-777 Warszawa, www.triclinium.pl).

Choroba Hashimoto a zabiegi medycyny estetycznej na twarz

Czy przy chorobie Hashimoto i tarczycy z guzkami można stosować laserowe fotoodmładzanie szyi?

Tak, nie ma żadnych przeciwwskazań. W przypadku zabiegów medycyny estetycznej w najgorszej sytuacji są te osoby, które nie wiedzą, że mają Hashimoto. Jeśli wiedzą, to jedne szukają informacji na ten temat i sądzą, że trzeba wystrzegać się wszystkich zabiegów, a inne, o mniejszej wiedzy i braku świadomości zagrożeń, myślą, że nie ma żadnych ograniczeń. Są jednak w błędzie, ponieważ zabiegi estetyczne można wykonywać, jednak trzeba je mądrze dobierać. Gdyby było inaczej, to wielu kobietom do poprawienia stanu swojej skóry wystarczałyby pilingi i maseczki, a z rzeczy mocniejszych miałyby do dyspozycji jedynie botoks.

Z jakich zabiegów może korzystać osoba z autoimmunologiczną niedoczynnością tarczycy?

Szczególnie polecane są metody regeneracyjne, czyli RF mikroigłowa, laser frakcyjny i hifu. Owszem, reakcja skóry na te zabiegi nie będzie tak silna jak u osób zdrowych, ale jakaś się pojawi. Nie ma wówczas zagrożenia, że pojawią się grudki i niepożądane zwłóknienia, jak w przypadku wypełniaczy, ponieważ nic nie wstrzykujemy, a uraz termiczny skóry to setne części sekundy, czyli za krótko, żeby jako reakcja układu odpornościowego powstała nadwrażliwość. Trzeba tylko wiedzieć, że by osiągnąć taki sam rezultat, jak u osoby zdrowej, należy wykonać większą liczbę zabiegów (ale przeprowadzanych rzadziej), zatem i oczekiwanie na spodziewany rezultat trwa dłużej. Metodą, która umożliwia przyspieszenie działania zabiegów regeneracyjnych, jest osocze bogatopłytkowe. Substancja pozyskiwana z własnej krwi pacjenta, czyli nie wprowadzamy do jego organizmu niczego obcego i nie ma ryzyka nadreaktywności. Warto, by osoczem przeprowadzić 1-3 zabiegów, wtedy skóra zostanie właściwe przygotowana, zmobilizowana do pracy, a rozleniwione komórki zaczną lepiej pracować. Dopiero wtedy przystępujemy do wykonania właściwych zabiegów regenerujących.

Na podstawie mojego dotychczasowego doświadczenia mogę stwierdzić, że umiejętne dobranie metod regeneracyjnych i dołączenie do nich osocza pozwala na uzyskanie taki samych rezultatów estetycznych, jak te, które pojawiają się u osób zdrowych, chociaż przeważnie należy przeprowadzić o 1 zabieg więcej niż u osoby zdrowej. I trzeba również nieco dłużej poczekać na rezultaty.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.