Poradnik ZdrowieGinekolog - położnik › Cholestaza ciążowa - od kiedy można mieć objawy cholestazy?

Eksperci radzą

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m.50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Cholestaza ciążowa - od kiedy można mieć objawy cholestazy?

Witam serdecznie, jestem w 13 tygodniu ciąży i już zauważyłam objawy swędzenia dłoni i stóp, które są jednym z objawów cholestazy ciążowej (trzy lata temu urodziłam 37 tygodniu zdrową dziewczynkę mimo cholestazy ciążowej, która objawiła sie dopiero ok. 27 tygodnia). Bardzo niepokoi mnie fakt, iż objawy pojawiły się tak szybko. Proszę o radę, jak powinnam postępować, by przeciwdziałać niepokojącym mnie skutkom tej choroby u dziecka. Basia

Objawy cholestazy pojawiają się około 30 tygodnia ciąży, bardzo rzadko powyżej 20 tygodnia. Swędzenie dłoni i stóp w 13 tygodniu ciąży nie jest objawem cholestazy. Wewnatrzwątrobowa cholestaza ciężarnych jest schorzeniem uwarunkowanym genetycznie, dlatego nie można zapobiec jej ujawnieniu się w ciąży. Leczona jest objawowo, ale pod kontrolą lekarza, ponieważ stanowi zagrożenie dla rozwijającego się dziecka.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.