Bułka tarta [Porada eksperta]

2013-04-05 21:13

Gotuję sobie warzywa na parze, a następnie posypuję je bułką tartą. Czy jest to zgodne z zasadami racjonalnego żywienia? Jaka bułka tarta jest najlepsza?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Jeżeli poza bułką tartą spożywasz jeszcze 5 porcji poroduktów zbożowych (kasza, płatki, pieczywo, makron) to jest to zgodne z zasadami. Oczywiście założyłam, że nie dodajesz do bułki tartej masła. Tego zdecydowanie Ci odradzam. Ze względu na wykorzystany w czasie produkcji surowiec rozróżniamy wiele rodzajów bułki tartej. Najpowszechniejsze to:
Jasna - klasyczna odmiana; powstała ze starcia bułki pszennej wraz ze skórką. Najlepiej nadaje się do panierek oraz wypieku ciasta, gdyż ma najmniejsze skłonności do przypalania się. Po namoczeniu staje się klejąca.
Biała - własnościami bardzo zbliżona jasnej; powstaje wskutek starcia samego wnętrza bułki pszennej - bez skórki.
Ruda - powstała ze skórki dobrze wypieczonego chleba, mało klejąca, więc nieodpowiednia do panierek.
Z chleba żytniego - nie nadaje się do panierek, gdyż łatwo się przypala.
Z sucharów biszkoptowych - dobra jako składnik przynęt ze względu na słodkość i kleistość.
Ponadto obecnie w sprzedaży dostępne są bułki tarte z dodatkami smakowymi, jak czosnek, czy też chilli. Oprócz tego można również dostać bułki tarte bezglutenowe (zwykle z pieczywa z mąki ryżowej) oraz bezglutenowe niskobiałkowe.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta