Poradnik ZdrowieFizjolog żywienia › Bóle stawów przy dnie moczanowej

Eksperci radzą

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Bóle stawów przy dnie moczanowej

Jestem 24-letnią kobietą. Na diecie masowej jestem od około tygodnia i zauważyłam, że po treningu potwornie bolały mnie stawy, zwłaszcza biodrowe i kolanowe, ale także szyja, kręgosłup i nieprzyjemnie chrupało mi we wszystkich stawach. Dodatkowo, biorę od jakiegoś czasu suplement diety ze względu na zatrzymywanie wody w organizmie. Czy możliwym jest, że zawyżona podaż białka (ok. 130g/56kg masy ciała/dzień) powoduje u mnie bóle i strzelanie stawów ze względu na zbytnie odwodnienie organizmu, czy mam jednak szukać innej przyczyny? Dodam, iż od wystąpienia objawów zaczęłam dużo więcej pić, obniżyłam ilość białka do ok. 100g oraz zażywam hydrolizat kolagenu i objawy w ciągu trzech dni prawie ustąpiły, jednak boję się, że może być to coś poważniejszego.

Zdecydowanie odwiedź specjalistę i ustal, czy przyczyna nie jest organiczna. Przy dnie i zbyt dużej ilości białka w diecie, wysiłku mogą pobolewać stawy. Również w stanach zapalnych stawów. Najpierw odwiedź lekarza pierwszego kontaktu, wykonaj badania krwi, które już pokażą kierunek dalszych działań. Trzeba oznaczyć poziom kwasu moczowego, elektrolity, polecałabym wykonanie badania witaminy D, kinazę kreatynową, białko stanu zapalnego. Koniecznie też zweryfikuj aktywność fizyczną, być może za bardzo obciążasz stawy, mając przy tym dużą masę ciała. Trudno mi ocenić działanie suplementu, który wzięłaś, w każdym razie nie powinny cię po nim boleć stawy. W chronicznym, przewlekłym odwonieniu może pojawić się zmęczenie stawów, podobnie z niedoborów witamin i składników mineralnych.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.