Bóle brzucha, kłucie przy Luteinie i Bromergonie - zespół LUF czy niedomoga lutealna? [Porada eksperta]

2015-02-09 22:35

Mam 42 lata. Ze względu na pojawiające się torbiele oraz hiperprolaktynemię przyjmuję Bromergon (pół tabletki dziennie) oraz Luteinę 100 mg dziennie od 24. do 26. dnia cyklu. Odczuwam dolegliwości w okresie okołoowulacyjnym (ból i kłucie trwające nawet 2-3 dni, zawsze mocniejsze z prawej strony). Od kilku miesięcy mam również bóle brzucha (i nisko, i wysoko, ale zawsze mocniejsze z prawej strony, a także bóle pleców, nisko w krzyżu i na wysokości nerek). Ból z prawej strony odczuwam także w trakcie miesiączki. USG przeprowadzone w 23. dniu cyklu wykazało prawidłowe endometrium, jajnik prawy 48 x 32 z pęcherzykiem 22 oraz jajnik lewy 21 x 18. Mój ginekolog stwierdził, że pęcherzyk nie pękł i że być może jest to zespół LUF. Zlecił wykonanie badań hormonalnych w 4. dniu cyklu. Oto wyniki: prolaktyna - 26,44 (4,79-23,20 ng/ml), FSH - 6,94 (f. pęcherzykowa: 3,5-12,5 mIU/ml), LH - 5,05 (f. pęcherzykowa: 2,4-12,6 mIU/ml), progesteron - 0,21 (f. pęcherzykowa: 02-1,5 ng/ml). Po miesiączce USG w 9. dniu cyklu wykazało, że pęcherzyk w prawym jajniku zniknął, a teraz widać nowy pęcherzyk w lewym jajniku. Czy te wyniki są prawidłowe? Czy mogę mieć LUF albo niedomogę lutealną - czym się różnią? Czy odczuwane bóle brzucha mogą być spowodowane obecnością niepękniętego pęcherzyka? Czy niepękanie pęcherzyka świadczy o zbliżającej się menopauzie? Jak powinno wyglądać leczenie przy założeniu, że nie staram się o ciążę? Czy byłoby celowe wprowadzenie tabletek antykoncepcyjnych i na jak długo? Ze względu na ryzyko zakrzepowe i grudkową budowę piersi wolałabym tego jednak uniknąć. Lekarz zalecił wydłużenie stosowanie luteiny, tj. 100 mg od 16. do 24. dzień cyklu.

Porada ginekologa - położnika
Autor: Getty Images

Wyniki badań są prawidłowe. Nieco podwyższone stężenie prolaktyny jest korygowane przyjmowanym przez panią Bromergonem.

LUF to zespól luteinizacji niepękniętego pęcherzyka Graafa. Rozwija się w cyklu, w którym dochodzi do wcześniejszego wydzielania progesteronu i barku owulacji. Niedomoga lutealna to zmniejszona produkcja progesteronu przez ciałko żółte, które powstaje po owulacji.

Bóle brzucha mogą być związane z obecnością torbieli jajnika, ale nie można wykluczyć też innych przyczyn dolegliwości, ponieważ nie wszystkie torbiele sprawiają ból. Niepękanie pęcherzyka nie świadczy o zbliżającej się menopauzie. Leczenie jest objawowe i zwykle polega na podawaniu leków regulujących długość trwania cyklu, zwykle są to pochodne progesteronu w II fazie cyklu lub hormonalne środki antykoncepcyjne, które w swoim mechanizmie działania hamują jajeczkowanie. Sama nie poradzi pani sobie z problemem - doradzam konsultację lekarską.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta