Poradnik ZdrowieInternista › Bolący paluch

Eksperci radzą

Krystyna Knypl - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Bolący paluch

Od ponad roku boli mnie paluch prawej stopy. Lekarz domowy, na moją prośbę, dał zlecenie w kierunku dny moczanowej (choruje na to moja mama), ale wynik był w normie. Lekarz zasugerował, że źle stawiam stopę. Podejrzewałam też obuwie, ale chodziłam i w sandałach, i w butach zimowych, i w pantoflach, a paluch boli jak bolał. Teraz zaczyna pobolewać jeszcze paluch w lewej stopie. Dodam, że nie noszę butów na wysokim obcasie, buty mam wyłącznie skórzane z szerokimi noskami. Co robić?

Witam, Dna moczanowa (dawniej zwana podagrą) jest schorzeniem, które może przebiegać z różnymi objawami. W poszczególnych okresach schorzenia mogą występować (lub też być nieobecne) różne objawy. W przebiegu dny występuje zwykle podwyższony poziom kwasu moczowego, ale nie jest to reguła dotycząca 100% pacjentów. W początkowej fazie pojawia się podwyższony poziom kwasu moczowego, potem po różnie długim okresie trwania (nawet 20 -30 lat) u części chorych dochodzi do ostrego zapalenia stawów. Najczęściej atakowane są stawy palucha. Pierwszy atak najczęściej pojawia się pomiędzy 40 a 60 rokiem życia. Potem występują tzw. okresy międzynapadowe, a z biegiem lat choroba przechodzi w przewlekłe zapalenie stawów. Napad zwykle zaczyna się nagle – może poprzedzać go niewielki uraz okolicy palucha, spożycie alkoholu lub obfitego posiłku zawierającego ostre przyprawy, długotrwały stres, zmęczenie. Pierwszy objawem jest silny ból w obrębie zajętego stawu, stopniowo nasilający się. Skóra w okolicy zajętego stawu jest zaczerwieniona, bolesna, może w tej okolicy wystąpić obrzęk i ograniczenie ruchomości. Napadowi dny mogą towarzyszyć objawy ogólne – takie jak gorączka, dreszcze, ogólne rozbicie, uczucie szybkiego bicia serca. Czas trwania pierwszego ataku – to zwykle kilka dni. Jeżeli dna nie jest leczona, to kolejne ataki nawracają, a okresy między napadami stają się coraz krótsze. U osób, które nie są leczone, schorzenie przechodzi w fazę przewlekłą. Wytwarzają się deformacje w wielu stawach, będące następstwem gromadzenia się złogów moczanowych. Ponadto w przebiegu dny uszkodzeniu mogą ulegać nerki. Z powodu przytoczonych objawów konieczne jest staranne leczenie dny. W Pani przypadku trudno jest powiedzieć, czy chodzi o dnę czy też inne schorzenie – rodzinne występowanie może sugerować, że dolegliwości w obrębie palucha są związane z dną, przy czym prawidłowy poziom kwasu moczowego nie wyklucza rozpoznania dny. Z pewnością warto, aby stosowała Pani dietę – należy wykluczyć wszelki ostre potrawy, alkohol – każdą postać i każdą ilość, mocną kawę i herbatę, czekoladę. Proponuję poprosić lekarza o kontrolne badanie kwasu moczowego lub zasięgnąć porady u reumatologa lub ortopedy. Pozdrawiam Dr n. med. Krystyna Knypl

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.