Ból odcinka piersiowego kręgosłupa? Nie lekceważ go, może być objawem innych problemów

2022-03-09 14:46

Ból odcinka piersiowego kręgosłupa to przypadłość, która coraz częściej dotyczy ludzi młodych i na którą pracujemy przez wiele lat. Dokuczliwym zmianom w piersiowym odcinku kręgosłupa sprzyja nieprawidłowa postawa ciała, garbienie się podczas pracy przy biurku, a także mała aktywność fizyczna. Jakie jeszcze są przyczyny i objawy problemów z kręgosłupem piersiowym? jak przebiega leczenie bólu kręgosłupa w odcinku piersiowym?

mężczyzna z bólem odcinka piersiowego kręgosłupa
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Ból kręgosłupa piersiowego - przyczyny
  2. Ból kręgosłupa piersiowego - objawy
  3. Ból odcinka piersiowego kręgosłupa - leczenie
  4. Ból odcinka piersiowego kręgosłupa - ćwiczenia

Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym zdarza się zarówno młodym jak i starszym. Odcinek piersiowy kręgosłupa jest zbudowany z 12 kręgów, do których przyczepione są żebra. Kręgi piersiowe znajdują się między kręgami szyjnymi a lędźwiowymi. Każdy kręg składa się z dwóch części, leżącego z przodu trzonu w kształcie cylindra i łuku kręgowego z tyłu.

Pomiędzy trzonem a łukiem znajduje się okrągły otwór kręgowy. Gdy wszystkie kręgi są połączone, przestrzeń powstająca z połączonych otworów kręgowych tworzy kanał kręgowy. W kanale tym znajduje się otoczony trzema ochronnymi warstwami (oponami) rdzeń kręgowy. Piersiowy odcinek kręgosłupa podtrzymuje całą klatkę piersiową i zapewnia jej stabilność. W stosunku do innych części kręgosłupa odcinek piersiowy jest najmniej ruchliwy.

Ból kręgosłupa piersiowego - przyczyny

Na ból w piersiowym odcinku kręgosłupa najczęściej skarżą się dwie grupy wiekowe: młodzież w okresie intensywnego wzrostu oraz osoby w starszym wieku.

Szybko postępujący wzrost, niekiedy nawet o 10-15 cm w ciągu roku, przy ograniczonej aktywności fizycznej, prowadzi do nadmiernego obciążenia pracą mięśni grzbietu, osłabionych przez rozciągnięcie wynikające z szybkiego wzrostu. Sytuację pogarsza nierzadko obserwowana u młodzieży choroba Scheuermana (jałowa martwica kręgosłupa), prowadząca do pogłębienia kifotycznego (kifoza to łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę grzbietową - to tzw. okrągłe plecy) zagięcia piersiowego odcinka kręgosłupa.

U osób starszych przyczyna bólu może być postępujący proces degeneracji krążków międzykręgowych, który prowadzi do pogłębienia kifozy piersiowej, osłabienie zespołów dynamicznych, czyli gorsetu mięśniowego. U seniorów sytuację pogłębiają zmiany osteoporotyczne, które same w sobie mogą być źródłem bólu, zwłaszcza wtedy, gdy dojdzie do kompresyjnego złamania jednego lub kilku trzonów kręgowych.

Ale już samo zwyrodnienie kręgosłupa - postępuący proces zwyrodnieniowy z tworzeniem się wyrośli kostnych na krawędziach trzonów może prowadzić do zniekształcenia zwężonych już (przez obniżenie wysokości krążka otworów międzykręgowych) do pojawienia się dolegliwości bólowych o charakterze korzeniowym. W takiej sytuacji poza miejscowymi bólami możliwe są także bóle opasujące (wzdłuż przebiegu nerwów międzyżebrowych) oraz bóle w przedniej części klatki piersiowej czy mostka. Te ostatnie należy dobrze zdiagnozować, ponieważ mogą wynikać z niewydolności wieńcowej.

Przeciążenia i ból w piersiowym odcinku kręgosłupa mają też związek z siedzącym trybem życia, źle dopasowanymi meblami, niewłaściwym ustawieniem ekranu monitora i klawiatury. Czynnikiem, który może wywoływać bóle kręgosłupa w tym odcinku jest mała aktywność fizyczna, nadwaga, a u kobiet znaczny rozmiar piersi.

U dzieci i nastolatków bóle kręgosłupa często wiążą się z noszeniem zbyt ciężkiego plecaka. To ogromna bolączka rodziców, ale przede wszystkim dzieci. Niestety, w szkołach wciąż nie ma szafek, w których można zostawiać książki. U dzieci i młodzieży powodem bólu kręgosłupa bywa także intensywne uprawianie sportów, które obciążają kręgosłup.

Kolejną przyczyną bólu kręgosłupa w piersiowym odcinku może być ciężka praca fizyczna.

Ból kręgosłupa może się pojawić także po przebytych urazach. Warto wiedzieć, że często pojawia się on nie bezpośrednio po urazie, ale po paru tygodniach, a nawet miesiącach.

Ból kręgosłupa piersiowego - objawy

Ból kręgosłupa piersiowego zawsze jest dokuczliwy. Może dawać nieprzyjemne, a nawet bardzo niepokojące objawy. Niektóre z nich są zaskakujące i trudne do powiązania z samym kręgosłupem i brane za symptomy sercowe, neurologiczne, a nawet psychosomatyczne.

Objawami, które sugerują problemy z sercem są ból, pieczenie i kłucie w okolicy serca, duszności czy ból w lewym ramieniu. W przypadku wystąpienia takich objawów lepiej skonsultować się z lekarzem, ale warto zachować spokój i mieć świadomość, że mogą one pochodzić od kręgosłupa.

Drętwienie i ból rąk czy nóg również mogą być wywołane zmianami w piersiowym odcinku kręgosłupa. W wyniku ucisku na klatkę piersiową możliwe jest również odczuwanie duszności, które mogą doprowadzić nawet do hiperwentylacji, co jest często mylone z zaburzeniami natury emocjonalnej.

Osoba mająca takie dolegliwości może cierpieć z powodu niedotlenienia i być nadreaktywna emocjonalnie. Jeśli objawy te towarzyszą bólowi kręgosłupa, warto upewnić się, że to nie on jest ich przyczyną. Ból kręgosłupa piersiowego może przenosić się również na odcinek szyjny i lędźwiowy, promieniować do rąk, nóg lub pomiędzy łopatki.

Ból odcinka piersiowego kręgosłupa - leczenie

Przy bardzo silnych bólach zazwyczaj pierwszym działaniem jest zastosowanie maści i leków przeciwbólowych. Jest to leczenie objawowe, doraźne i najczęściej nieskuteczne, bo ból powraca. Więcej korzyści daje wizyta u fizjoterapeuty, który dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń. Fizjoterapia dysponuje wieloma możliwościami, które są skuteczne w leczeniu bólu kręgosłupa. Są to:

W skrajnych przypadkach bólu piersiowego odcinka kręgosłupa, zwłaszcza wtedy, gdy uniemożliwia on wykonywanie codziennych zajęć stosuje się leczenie chirurgiczne.

Ból odcinka piersiowego kręgosłupa - ćwiczenia

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa powinna wykonywać każda osoba, która znaczną część dnia spędza w pozycji siedzącej lub z innej przyczyny nadmiernie obciąża plecy. Regularnie wykonywane ćwiczenia mogą zapobiegać bólom kręgosłupa. Poza tym sprzyjają one zachowaniu prawidłowej postawy ciała, co będzie się przekładało na zmniejszenie lub całkowite ustąpienie bólu.

Odpowiednim ćwiczeniami na ból w odcinku piersiowym kręgosłupa są ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie pleców – nie tylko w odcinku piersiowym, ale również lędźwiowym.

Pomocne może być wykonywanie klasycznego "kociego grzbietu", skłonów i naprzemiennych wyprostów rąk w klęku podpartym. Oprócz wykonywania odpowiednich ćwiczeń osoby cierpiące z powodu bólu kręgosłupa piersiowego powinny zadbać o regularną aktywność fizyczną. Korzystne dla pleców są pływanie i spacery.

W formie 24: zdrowy kręgosłup
O autorze
Anna Jarosz
Anna Jarosz
Dziennikarka od ponad 40 lat zaangażowana w popularyzację edukacji zdrowotnej. Laureatka wielu konkursów dla dziennikarzy zajmujących się medycyną i zdrowiem. Otrzymała m. in. Nagrodę Zaufania „Złoty OTIS” w kategorii „Media i Zdrowie”, Wyróżnienie Św. Kamila przyznawane z okazji Światowego Dnia Chorego, dwukrotnie „Kryształowe Pióro” w ogólnopolskim konkursie dla dziennikarzy promujących zdrowie oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach na „Dziennikarza Medycznego Roku” organizowanego przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia.