Poradnik ZdrowieDermatolog › Bliznowiec

Eksperci radzą

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Bliznowiec

Mam już cztery tego typu blizny na ciele. Czy muszę uważać do końca życia żeby się nie skaleczyć? A jeśli się skaleczę, to co zrobić, aby zminimalizować ryzyko powstania bliznowca? Czy po porodzie(naturalnym bądź przez cesarskie cięcie) może powstać bliznowiec? I czy moje dzieci mogą tę chorobę odziedziczyć? Wiem, że nie ma skutecznego sposobu na usunięcie bliznowca, ale jeśli zdecydowałabym się na zabieg np. laseroterapia, to czy jest szansa że tego typu zabieg będzie refundowany?

Niestety skłonność do bliznowców pozostaje na całe życie. Aby zapobiegać powstawaniu kolejnych zmian należy przede wszystkim unikać urazów, po zabiegach operacyjnych i ewentualnym uszkodzeniu skóry uważać, aby rana nie uległa nadkażeniu bakteryjnemu. Po cięciu cesarskim lub porodzie fizjologicznym może powstać bliznowiec, lecz w tych okolicach ciała tworzą się one rzadziej niż w innych (bardzo często powstają na klatce piersiowej, głowie). W leczeniu bliznowców trzeba zachować ogrommną ostrożność. Po zabiegu chirurgicznym lub laseroterapii może ponownie utworzyć się bliznowiec. Z tego powodu lekarze preferują raczej metody zachowawcze leczenia tej choroby.
Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.