Poradnik ZdrowieTrener fitnessu › Aktywność fizyczna a skolioza. Czego nie robić?

Eksperci radzą

mgr Marta Romanowska - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Aktywność fizyczna a skolioza. Czego nie robić?

Mam skoliozę, która wg lekarza już nie postępuje. Jakich ćwiczeń nie mogę wykonywać? Chcę ćwiczyć w domu, żeby zgubić brzuch po ciąży, ale nie wiem, czy sobie nie zaszkodzę.

Skolioza jest skrzywieniem kręgosłupa w trzech płaszczyznach (czołowej, strzałkowej oraz poprzecznej), jednak sposób zniekształcenia jest indywidualny w każdym przypadku. Formę aktywności powinien dobrać lekarz lub/i fizjoterapeuta, który zna szczegóły przypadłości, np. kąty skrzywienia. Jeśli chodzi o doniesienia naukowe, kwestia ćwiczeń przy skoliozie jest kontrowersyjna. Niektórzy naukowcy uważają, że ćwiczenia nie mają wpływu na przebieg skoliozy (Cassella, Hall, 1991). Jeśli chodzi o ćwiczenia w domu, wyeliminowałabym treningi z zastosowaniem obciążenia oraz takie, które obciążają kręgosłup (np. zumba lub taniec z elementami podskoków). Najlepiej wybrać lekką lub umiarkowanie intensywną formę ruchu, np. spacery, pływanie, fitness w wodzie.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.