Wiosenny detoks - dieta i ruch. Jak skutecznie oczyścić organizm?

Konsultant: Agnieszka Piskała, dietetyczka, specjalistka współpracująca z firmą DF Medica
Autor: Agata Then

Po zimie czujesz się ociężała, zmęczona, brakuje ci energii. W pasie przybyło kilka centymetrów. Zastanawiasz się, czy powinnaś zdecydować się na oczyszczanie organizmu? Jak poprawić jego metabolizm? Zobacz sposoby na skuteczny wiosenny detoks - dietę i proste ćwiczenia.

Czy każdy z nas powinien się oczyszczać, decydować na żywieniowy detoks? Zdaniem dietetyczki Agnieszki Piskały, jeśli nie mamy większych problemów zdrowotnych, nasza dieta jest urozmaicona, a wypróżnienia regularne, to nie ma takiej potrzeby. Organizm ma własne, naturalne sposoby oczyszczania, a jeśli prawidłowo funkcjonuje, to znaczy, że nie ma potrzeby wspomagać go w procesie detoksu. Co innego, jeśli ciągle się przeziębiamy, bolą nas stawy, głowa, czujemy zmęczenie od razu po wstaniu z łóżka. W takim wypadku warto pomyśleć o wiosennej kuracji. Zadaniem każdej diety oczyszczającej jest usunięcie z organizmu szkodliwych substancji. Konsekwencją detoksu jest też utrata kilogramów i poprawa wyglądu skóry - znikają wypryski, niedoskonałości, a sucha i łuszcząca się skóra staje się lepiej nawilżona i odżywiona.

Oczyszczanie organizmu krok po kroku

Według Agnieszki Piskały oczyszczanie organizmu powinno zachodzić powoli. – Jeśli miałabym do wyboru rodzaj detoksu, to wybrałabym kilkanaście dni ze zwiększoną ilością soków owocowo-warzywnych i normalną, zbilansowaną dietą – zamiast 2-3-dniowej głodówki opartej na samej wodzie (lub wodzie z syropem klonowym i cytryną). Niedobór składników odżywczych wymaga bowiem od organizmu uruchomienia rezerw, czyli glikogenu i tłuszczu. Niestety, uboczne metabolity rozpadu tych związków mogą zatruwać organizm, powodując bóle głowy i wątroby – twierdzi dietetyczka.

Decyzji o oczyszczaniu nie powinniśmy podejmować samodzielnie, tylko po konsultacji ze specjalistą (lekarzem lub dietetykiem). Ekspert, zadając kilka pytań, jest w stanie określić, czy pacjent wymaga gruntownego czyszczenia organizmu. – Żeby się oczyszczać, trzeba wiedzieć, z czego – wyjaśnia Agnieszka Piskała. – Są osoby zatrute metalami ciężkimi, z zamulonymi jelitami na skutek diety niskobłonnikowej lub „zakwaszone” jedzeniem bogatym w cukier, w jelitach których znajdują się patogeny cukrolubne – dodaje. Niezależnie od rodzaju problemu podczas oczyszczania zawsze powinniśmy wyeliminować z codziennego menu alkohol, kawę, herbatę, a także produkty smażone i klasycznie grillowane.

Post według dr Dąbrowskiej

Jednym z najpopularniejszych w Polsce metod detoksykacji organizmu jest dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej. Składa się ona z dwóch etapów: oczyszczającej głodówki (800 kcal dziennie) i lekkostrawnej diety zbilansowanej (od 1000 do 1500 kcal dziennie). Jest chwalona przez wielu lekarzy, dietetyków i pacjentów. To, że dieta działa znakomicie, doskonale widać na przykładzie znanej prezenterki telewizyjnej Karoliny Szostak. – Założenia diety są bardzo słuszne, a zwiększone spożycie warzyw jest przez pacjentów akceptowane, choć czasem trudno im to przychodzi podczas normalnego funkcjonowania – opowiada Agnieszka Piskała. – Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby jeść 5 porcji warzyw i owoców dziennie (3 porcje warzyw, 2 porcje owoców). Niestety, okazuje się, że przeciętny Polak je… jedną porcję warzyw lub owoców raz na dwa dni! Nic więc dziwnego, że nasze jelita zamulają się wysokoprzetworzoną żywnością – konkluduje. Konfrontacja z dietą dr Dąbrowskiej jest dla wielu osób przełomem. Jedzą warzywa, po których czują się syci i mają energię do działania, dodatkowo ich jelita działają wyjątkowo sprawnie, a oni czują nieznane im dotąd poczucie lekkości, witalności, a często również spadek masy ciała, co wydaje się być już szczytem marzeń.

Jak przeprowadzić skuteczny detoks?

Rezultat każdego oczyszczania organizmu i diety, mających na celu poprawienie metabolizmu, zależy od tego, jak często jemy. To najważniejszy element zdrowego odżywiania. Jedzenie 4-5 posiłków dziennie w podobnych odstępach czasu to dla organizmu najlepsze rozwiązanie. Jeśli regularnie dostarczamy mu energii, wykorzystuje ją do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów i układów. Gdy żywimy się nieregularnie, organizm magazynuje, co się da, w postaci tłuszczu. Efektem takiej diety są dodatkowe kilogramy.

Warto też pamiętać o tym, że metabolizm z wiekiem ulega spowolnieniu. – Co dekadę powinniśmy jeść o 1/3 mniej niż wcześniej – mówi Agnieszka Piskała. – Podrasowanie metabolizmu jest też z wiekiem coraz trudniejsze, dlatego im jesteśmy starsi, tym bardziej powinniśmy angażować się w aktywność fizyczną, bo tylko ona pomoże nam w pewnym momencie przyspieszyć spalanie nadprogramowej tkanki tłuszczowej.

To ci się przyda

To ci się przyda

6 prostych zasad oczyszczania

1. Wypijaj codziennie 1,5 l wody mineralnej.

2. Staraj się jeść każdego dnia warzywa i owoce bogate w błonnik, który „zasysa” w jelitach metale ciężkie, cholesterol, cukier, kwasy tłuszczowe trans.

3. Sięgaj po produkty pełnoziarniste (razowiec, ciemny ryż, makaron razowy), bo zawarty w nich nierozpuszczalny błonnik pokarmowy czyści jelita, wydalając z organizmu wszystkie niestrawione resztki pokarmowe.

4. Przygotowuj sobie świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne, bo w takiej formie są bardziej lekkostrawne, a jednocześnie dostarczają błonnika.

5. Przekonaj się do naparów z zielonej herbaty, dziurawca, czystka czy rumianku.

6. Raz dziennie zjadaj produkt probiotyczny, np. kefir, jogurt, ogórek kiszony, kapustę kiszoną lub wypijaj pół szklanki soku z kiszonek.

Diety, które podkręcą metabolizm

Dieta Haylie Pomroy. Ten sposób odżywiania składa się z trzech faz: rozluźniania stresu, odblokowywania zapasów tłuszczu i rozniecania spalania energii. Podczas każdej zjada się inne rzeczy, które dostarczają organizmowi właśnie tego, czego mu akurat potrzeba. Dieta jest bardzo urozmaicona i wymaga zaangażowania w gotowanie. Jej autorka twierdzi, że w ten sposób można trwale przyspieszyć spowolniony metabolizm.

Dieta wysokobiałkowa Dukana. Oparta na produktach zawierających białko. Żeby je strawić, organizm potrzebuje dużo energii. Musi więc czerpać z zapasowych pokładów energii, czyli z tkanki tłuszczowej.

Dieta krio. Jej podstawą są zimne lub nawet lodowate pokarmy. Nasz organizm trawi wszystko w 38ºC, czyli w temperaturze organów wewnętrznych. Wtedy działają też wszystkie enzymy trawienne. Jeśli więc wprowadzamy do diety produkt chłodny (poniżej 38ºC) lub lodowaty (lody, kostki lodu, mrożonka), organizm musi zainwestować dużo wewnętrznej energii z komórek tłuszczowych, żeby ogrzać jedzenie do temp. 38ºC.

Dieta 3D chili. Oparta na ostrych przyprawach: cynamonie, ostrej papryce, chili, pieprzu cayenne, imbirze – wszystkie mają właściwości pobudzające i przyspieszające metabolizm. Dodajemy je do sałatek, zup, dań gorących i deserów, dzięki czemu podkręcamy spalanie tłuszczu i oczyszczanie układu pokarmowego.

Detoks - przeciwwskazania

Drastyczne oczyszczanie organizmu ma swoje ograniczenia zdrowotne. Bardzo niskokalorycznej diety na pewno nie powinny stosować osoby z wrzodami żołądka albo z chorą wątrobą. Detoks oparty wyłącznie na surowych warzywach i owocach (np. raw food) może zaszkodzić osobom z zespołem jelita nadwrażliwego. Dieta oparta na gotowanych i miksowanych warzywach natomiast nie jest wskazana dla cukrzyków.

Tego nie rób

Tego nie rób

Oprócz bezpiecznych sposobów oczyszczania organizmu są i takie, które lepiej omijać szerokim łukiem. Jednym z nich jest hydrokolonoterapia, czyli płukanie jelit. Zdaniem specjalistki Agnieszki Piskały może to mieć bardzo nieprzyjemnie konsekwencje. Podczas płukania dochodzi bowiem do wyjałowienia jelit z flory bakteryjnej, zaburzenia procesów naturalnego wypróżniania i zmniejszenia odporności organizmu. Istnieje też ryzyko perforacji jelit, co w konsekwencji może prowadzić do śmierci.

Ruch podkręci metabolizm

Niedawne badania nad wpływem ruchu na zdrowie dowodzą, że nie musi on być intensywny i wykańczający, by przynosić spodziewany efekt. Jednocześnie okazało się, że metabolizm po 50. roku życia ulega spowolnieniu i nie podkręci go żadna dieta. Może to zrobić tylko aktywność fizyczna. Warto więc pamiętać, że niezależnie od tego, ile masz lat, twoje zdrowie i samopoczucie jest w twoich rękach.

W jaki sposób zmotywować się, by wreszcie wstać z fotela, podnieść się z kanapy i rozpocząć trening? Wbrew pozorom wcale nie jest to łatwe, bo choć zewsząd słyszymy o korzyściach związanych z aktywnością fizyczną, trudno się zmobilizować. Zacznij od wyznaczenia sobie realnego celu, np. zamiast utraty 10 kg w ciągu miesiąca i wyrzeźbienia ud, postaw na 2 kg i mocniejsze mięśnie brzucha (najłatwiej je wyćwiczyć). Dwa-trzy treningi w tygodniu po 20 minut to idealna opcja dla początkujących. Jeśli uda ci się wytrwać w takiej regularności kilka tygodni, osiągniesz sukces. Wymarzona, ale i wystarczająca dla metabolizmu i zdrowia aktywność to trening 3-5 razy w tygodniu po 30 minut.

Aktywność fizyczna nie tylko podkręca metabolizm, ale niesie też wiele innych korzyści. Ruch wspomaga rozwój mięśni, dotlenienie organizmu, pomaga zapobiegać i leczyć wiele schorzeń, m.in. otyłość, cukrzycę, wady postawy, choroby układu ruchu.

Zaplanuj swoje treningi - zrób to w notesie lub, jeszcze lepiej, w kalendarzu w telefonie. Dzięki temu twoja aktywność fizyczna zyska status równy spotkaniom służbowym. Ustaw też sobie przypomnienia, by nie pominąć żadnego treningu. O swoich planach treningowych poinformuj najbliższych, rodzinę i przyjaciół, by cię motywowali i zachęcali w chwilach zwątpienia. Uważaj jednak na tzw. sabotażystów. To osoby w otoczeniu, które umniejszają twoje wysiłki, z góry wątpią w ich sukces i przepowiadają ci, że szybko wrócisz do swoich nawyków. Są bardzo demobilizujący, a swoje prawdziwe intencje potrafią sprytnie ukrywać pod pozorami troski o ciebie.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Proste ćwiczenia, które poprawią spalanie tłuszczu:

  • wchodzenie po schodach z obciążeniem
  • wbieganie na górę po schodach
  • pompki z podskokiem: skaczesz w górę z wyciągniętymi rękoma, następnie opadasz do pozycji do pompki, robisz pompkę, wstajesz i znowu podskakujesz
  • zwyczajne pompki, damskie lub męskie
  • tradycyjne pajacyki
  • brzuszki dowolnego rodzaju

Licz swoje kroki

Od dawna wiadomo, że chodzenie to jedna z najprostszych form aktywności fizycznej. Dlatego rozpoczynając ćwiczenia, pomyśl też o zwiększeniu czasu poświęcanego na chodzenie. Kup krokomierz i staraj się, by licznik każdego dnia pokazywał nie mniej niż 10-15 tys. kroków. Liczy się wszystko: od chodzenia po biurze, poprzez spacer na przystanek, po kroki, które robisz w domu przy codziennych czynnościach. Osoby początkujące mogą zacząć od 5 tys. kroków dziennie, stopniowo wydłużając czas spędzany na chodzeniu. Nie warto za to inwestować w obciążniki na kostki, bo te szkodzą stopom, a właściwie nie zwiększają ilości spalanych kalorii.

Wchodzenie po schodach zamiast jeżdżenia windą, przejście przystanku lub dwóch na piechotę, taniec, uprawianie ogródka, porządki domowe - to też są formy ruchu, które powinnaś pielęgnować.

Postaw na interwały

Zwłaszcza jeśli jesteś osobą aktywną i czujesz, że mimo ćwiczeń twój metabolizm spowolnił. Trening interwałowy, zwany też metodą HIIT, wyróżnia się zmienną intensywnością. Najpierw wykonujesz ćwiczenia wymagające mniejszego wysiłku, a następnie – maksymalnego. Robisz to na przemian, przy czym długość odpoczynku zwykle jest nieco większa niż wysiłku. Trening interwałowy powinien trwać 20-30 minut. I może być dość trudny dla początkujących. Jednym z najpopularniejszych interwałów jest tabata. Zajęcia polegają na wykonywaniu na przemian przez 20 sekund bardzo intensywnych ćwiczeń (np. pompek, przysiadów) i 10-sekundowych przerw – tak przez 4 minuty. Serii jest osiem. Dzięki temu przemiana kwasów tłuszczowych jest tak pobudzona, że spalanie tłuszczu następuje nawet przez kilkanaście godzin po zakończeniu treningu. Przed treningiem jest 5 minut rozgrzewki, a po jego zakończeniu – 5 minut rozciągania. Jeśli jesteś osobą początkującą, nie wykonuj więcej niż dwa treningi w tygodniu, nie wolno robić tego na czczo i po posiłku. W związku z intensywnością ćwiczeń, trzeba uzupełniać poziom elektrolitów po zakończeniu sesji. Zdaniem specjalistów już po 4 tygodniach twoje ciało będzie świetnie prezentowało się w bikini.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
DWUDNIOWY DETOKS przed świątecznym ucztowaniem

DWUDNIOWY DETOKS przed świątecznym ucztowaniem

Detoks krzemowy - zasady i efekty 7-dniowego detoksu gryką, prosem, owsem i orkiszem

Detoks krzemowy - zasady i efekty 7-dniowego detoksu gryką, prosem, owsem i orkiszem

Teatox: na czym polega detoks herbaciany i czy jest bezpieczny?

Teatox: na czym polega detoks herbaciany i czy jest bezpieczny?

Zdjęcia: Shutterstock

Aktualizacja: 02.05.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
DIETA DĄBROWSKIEJ: zasady i efekty diety warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej DIETA DĄBROWSKIEJ: zasady i efekty diety warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej

Dieta dr Dąbrowskiej to dwuetapowy program odchudzania, którego celem jest oczyszczenie organizmu z...

więcej

75

JAK SZYBKO SCHUDNĄĆ? Skuteczne diety, szybkie odchudzanie. Podpowiadamy jak szybko schudnąć JAK SZYBKO SCHUDNĄĆ? Skuteczne diety, szybkie odchudzanie. Podpowiadamy jak szybko schudnąć

Jak szybko schudnąć? Za miesiąc ślub, za 2 tygodnie musimy się zmieścić w sukienkę na imprezę albo...

więcej

39

Dieta na płaski brzuch: jadłospis. Jak wygląda jadłospis w diecie na płaski brzuch? Dieta na płaski brzuch: jadłospis. Jak wygląda jadłospis w diecie na płaski brzuch?

Jadłospis dieta na płaski brzuch ma bardzo urozmaicony. Jest w nim dużo warzyw, błonnika, potrawy...

więcej

37

Tygodniowa dieta odchudzająca - zbilansowana i skuteczna Tygodniowa dieta odchudzająca - zbilansowana i skuteczna

Nawet jeżeli masz mało czasu, możesz co nieco zrobić dla swojej figury. Oto dieta odchudzająca,...

więcej

35

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Rzeczywiście objawy wskazują na dnę moczanową. Konieczna jest wizyta u lekarza, skierowanie do reumatologa i kontrola przebiegu choroby. Leki, które powinieneś brać, to te eliminujące kwas moczowy z...

Produkty bez laktozy to produkty pozbawione cukru mlecznego, czyli składnika wpływającego na podwyższenie glikemii poposiłkowej. Jednak cukier nie jest całkowicie usunięty a zhydrolizowany do glukozy...

Ćwiczenia w domu to jedna z najmniej korzystnych form trenowania. Ryzykujesz złą techniką, kontuzjami, szybkim spadkiem motywacji i brakiem efektów. Spróbuj pokonać strach przed pójściem na siłownię....

Grupy wsparcia
data

Czerwiec 23, 2017

Cześć forumowicze, jestem na diecie od 5 tygodni, staram się zdrowo odżywiać i ćwiczyć chociaż 3 razy w tygodniu. Ostatnio koleżanka powiedziała mi, że na odchudzanie jest dobry ocet jabłkowy. Na https://www.doz.pl/apteka/k44-Ocet_jablkowy znalazłam nawet kapsułki octu jabłkowego....

data

Czerwiec 21, 2017

Grubasy najpierw jedzą ile wlezie, a kiedy stają się pośmiewiskiem idą się operować na nfz. Jest tyle ludzi chorych nie z własnej winy, którzy umierają, bo nfz nie refunduje leczenia. A grubasy jeżeli chcą schudnąć powinni się wziąć za treningi, a nie z "naszych" pieniędzy zmniejszać...

data

Czerwiec 21, 2017

ja schudłam 10kg w miesiąc (z 62 na 52kg), więc uważam, że jeśli ktoś ma dużo zbędnych kg to może tyle schudnąć, wystarczy samozaparcie Zgadzam się ja schudłam 36 kg w 6 miesięcy ale intensywnie dietę wspomagalam ćwiczeniami i bieganiem. Jest możliwe schudnąć dużo w krótkim czasie ale...

data

Czerwiec 20, 2017

Od trzech tygodni mój mąż jest na diecie. Za jego zgodą relacjonuję to na blogu. Zapraszam do lektury i dzielenia się własnymi doświadczeniami na tym polu :) www.odchudzaniemeza.pl

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.