DIETA KOPENHASKA. Zasady diety kopenhaskiej. Jakie są efekty?

1624 komentarze
Autor: Anna Sierant

Zasady diety kopenhaskiej są bardzo rygorystyczne, dlatego jej stosowania nie zaleca się wszystkim, przestrzegając przed możliwymi konsekwencjami. Z drugiej strony podkreśla się skuteczność diety kopenhaskiej. Przeczytaj, jakie są zasady diety kopenhaskiej, jakich efektów możesz się po jej zastosowaniu spodziewać i czy są one warte zastosowanych wyrzeczeń.

Dieta kopenhaska nie jest polecana przez lekarzy i dietetyków.

DIETA KOPENHASKA. Zasady diety kopenhaskiej. Dla kogo dieta kopenhaska?

Dieta kopenhaska nazywana jest również dietą duńską lub, za względu na z góry określony czas jej trwania, dietą trzynastodniową. Przyjęło się uważać, że zasady diety kopenhaskiej zostały opracowane w Danii - w Klinice Mayo lub w Szpitalu Rządowym w Kopenhadze, jednak każda z tych instytucji zaprzecza swojemu udziałowi w ich tworzeniu. Dieta kopenhaska ma umożliwić osobom, które jej przestrzegają, osiągnięcie szybkich efektów w niecałe dwa tygodnie - redukcję tkanki tłuszczowej i utratę nawet 7-20 kg. Dieta kopenhaska jest dietą nieskowęglowodanową i niskokaloryczną. Jeśli przerwie się jej stosowanie choć na jeden dzień lub złamie jedną jej zasadę, należy zaprzestać jej stosowania i przystąpić do niej ponownie, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu, nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy. Natomiast zakończoną dietę można powtórzyć dopiero po 2 latach.

Zasady diety kopenhaskiej

1. Nie spożywaj więcej niż 600-800 kcal dziennie

Jadłospis na diecie kopenhaskiej jest ściśle określony - zabronione jest wprowadzanie w nim jakichkolwiek zmian. W zależności od konkretnego dnia osoba przebywająca na diecie spożywa tylko od 600 do 800 kilokalorii. Nietrudno jednak obliczyć, np. za pomocą dostępnych w internecie kalkulatorów, że w ten sposób żadna dorosła osoba nie pokryje swojego dziennego zapotrzebowania na energię, które, w zależności od płci, wagi, wieku wynosi około 1500-2500 kilokalorii. Twórcy diety kopenhaskiej wyszli z założenia, że dla osiągnięcia efektu, jakim jest redukcja tkanki tłuszczowej, konieczne jest wytworzenie deficytu kalorycznego, czyli sytuacji, gdy bilans energetyczny organizmu jest ujemny - więcej energii wydatkujemy niż spożywamy z pokarmu (co jest zgodne z zasadą klasycznej diety redukcyjnej) Przebywając na diecie kopenhaskiej, podaż energii, którą w trakcie jej stosowania dostarczamy organizmowi, jest średnio aż trzykrotnie mniejsza niż całkowite dzienne zapotrzebowanie. Jednak o to właśnie jej twórcom chodziło: dzięki temu organizm, by energię wytworzyć, wykorzystuje rezerwy tłuszczu. Pamiętajmy jednak, że na tak restrykcyjnej diecie tracimy też glikogen (należący do węglowodanów złożonych, których w menu diety kopenhaskiej w ogóle nie ma!) i wodę. Utrata kilogramów nie jest więc związana wyłącznie z utratą tkanki tłuszczowej.

Jako że założenia diety kopenhaskiej nie są zgodne z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia1 - jadłospis nie zawiera zalecanych produktów zbożowych, właściwej ilości posiłków i czasu przerwy pomiędzy nimi (4-5 posiłków dziennie co 3-4 godziny) oraz niezbędnej porcji warzyw i owoców, jej stosowanie zaleca się tylko po konsultacji z lekarzem. Co więcej, dieta kopenhaska nie spełnia nawet wymagań wobec diet niskokalorycznych, sformułowanych przez amerykański National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases2, które jasno mówią, że spożywane przez nas codzienne posiłki powinny zawierać co najmniej 800 kilokalorii.

2. Przestrzegaj czasu trwania diety i zasad dotyczących pory spożywania posiłków

Jak wspomniano, dieta kopenhaska trwa 13 dni - nie można jej przedłużać, ponieważ doprowadzi to do poważnego niedoboru witamin i minerałów, ani też skracać czasu jej trwania, bo wtedy nie uzyskamy oczekiwanych efektów. Będąc na diecie kopenhaskiej każdego dnia możemy zjeść tylko 3 posiłki - śniadanie, obiad i kolację. Co więcej, musimy je spożywać w określonych godzinach, dopuszczalne jest półgodzinne odstępstwo od zaleceń. I tak śniadanie należy zjeść między 8 a 9 rano, obiad między 12 a 14, a kolację - między 16 a 18.

3. Spożywaj posiłki zgodnie z jadłospiem na diecie kopenhaskiej

Dieta kopenhaska opiera się ograniczeniu tłuszczów i węglowodanów (znajdujące się w menu węglowodany to najczęściej cukry proste, a nie węglowodany złożone, o niskim indeksie glikemicznym), a jej podstawę stanowią warzywa, jajka, chude mięso, w ograniczonych ilościach owoce. Ważnym elementem diety kopenhaskiej jest kawa, której ma dostarczyć organizmowi energii, ale spożywanie jej na czczo zdecydowanie nie pomoże osobom z nadciśnieniem. Przykładowo: w pierwszym dniu stosowania diety kopenhaskiej na śniadanie możemy tylko wypić kawę z kostką cukru, na obiad zjeść 1-2 jajka ze szklanką szpinaku lub brokułów i pomidor, a na kolację - 200 g befsztyku wołowego i 5 liści sałaty z oliwą z oliwek oraz odrobiną soku z cytryny. Drugiego dnia mamy takie samo śniadanie, a befsztyk wołowy z 5 liśćmi sałaty z oliwą z oliwek i odrobiną soku z cytryny oraz owocem zjadamy na obiad, kolację stanowi natomiast plaster chudej szynki i 2-3 szklanki jogurtu naturalnego. Jadłospisy z konkretnych dni w trakcie diety kopenhaskiej się powtarzają: i tak 1. i 8. dnia jemy to samo, podobnie jak w dni 2. i 9., 3. i 10., 4. i 11., 5. i 12., 6. i 13., osobne menu przewidziano na dzień 7.

SPRAWDŹ >> Dokładny jadłospis na diecie kopenhaskiej na 13 dni

4. Unikaj produktów zakazanych w trakcie diety kopenhaskiej

Rygorystyczność diety kopenhaskiej polega na tym, że zabronione jest spożywanie jakichkolwiek innych produktów niż te wymienione w menu. Jeśli zdarzy ci się wypić lampkę wina lub jakikolwiek inny alkohol, zjeść ciastko, żuć gumę, kurację możesz uważać za przerwaną. Również podjadanie między posiłkami nie jest możliwe.

5. Podczas przestrzegania diety kopenhaskiej zrezygnuj z uprawiania sportu

Choć takie wskazanie brzmi nieprawdopodobnie, bo na zdrowe odchudzanie składają się zbilansowana dieta i aktywność fizyczna, w przypadku diety kopenhaskiej z tej ostatniej lepiej zrezygnować. Nie pokrywając swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego i dodatkowo obciążając organizm wysiłkiem fizycznym jeszcze szybciej doprowadzimy się do zmęczenia, złego samopoczucia.

Zobacz, dlaczego eksperci - dietetyk i doradca żywieniowy - odradzają stosowanie diety kopenhaskiej

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Przestrzeganie tych zasad pomoże ci przetrwać dietę kopenhaską

 • Codziennie spożywaj 2 litry wody.
 • Suplementuj niedobór witamin (oprócz witaminy A, której jest dużo w menu na diecie kopenhaskiej)
 • Dania są monotonne, stosuj więc przyprawy (wszystkie oprócz soli) i zioła.
 • Do kawy możesz dodawać szczyptę cynamonu lub kardamonu.
 • Ostatni posiłek zjedz o 19.00.

Dieta kopenhaska: kto może ją stosować?

Dieta kopenhaska jest przeznaczona dla osób zdrowych i po konsultacji z lekarzem. Tak ścisłe obostrzenia w jej stosowaniu nie powinny dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że do założeń diety kopenhaskiej należy ograniczenie tłuszczów, węglowodanów i dziennej dawki kalorii. Dieta kopenhaska może być stosowana przez osoby dorosłe, których praca nie jest wymagająca fizycznie (np. praca biurowa).

Dieta kopenhaska: przeciwwskazania

Z powodu jej rygorystyczności diety kopenhaskiej nie poleca się nastolatkom (składniki odżywcze i kalorie są niezbędne do ich prawidłowego rozwoju) i osobom w podeszłym wieku - będzie ona dla nich zbyt wymagająca. Z diety nie powinny też korzystać osoby pracujące fizycznie, regularnie uprawiające sport, ponieważ niedostarczanie odpowiedniej ilości węglowodanów i tłuszczów może się okazać przy ich intensywnym trybie życia szkodliwe. Diety kopenhaskiej nie mogą też stosować kobiety w ciąży i matki karmiące.

Diety kopenhaskiej zdecydowanie nie mogą stosować osoby chore na serce i nerki, mające nadciśnienie, cukrzycę lub zmagające się z niedocukrzeniem.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 02.06.2017 19:44
ja tez nie mam dobrych wspomnien chyba z zadna dieta. efekt jojo za kazdym razem wracal jak boomerang, ale chyba nie to bylo najgorsze... dla mnie najgorszym wspomnieniem wzystkich diet sa zaparcia.niewazne czy dieta byla bardziej czy mnie rygorystyczna... byla po prostu dietą ;/ teraz stwierdzilam ze stawiam na zbilansowana diete a od czasu do czasu kilkudniowy detoks dla oczyszczenia, co wspieram kuracja dicopeg 10g aby pobudzic metabolizm do badziej intensywnej pracy
desterka, 01.06.2017 20:10
ja niestety miałam szybki efekt jojo po tej diecie
 

Dieta kopenhaska: zalety

 • Pozwala bardzo szybko schudnąć.
 • Może oduczyć niezdrowego podjadania między posiłkami.
 • Jest krótka.
 • Nie trzeba samodzielnie układać jadłospisu.

Dieta kopenhaska: wady

 • Powoduje spadek energii.
 • Może powodować nudności, zawroty głowy, wymioty.
 • Jest bardzo rygorystyczna, więc jej przestrzeganie powoduje gorsze samopoczucie.
 • Rygorystyczność zwiększa ryzyko efektu jo-jo po jej zakończeniu: osoba po diecie chętniej sięga po więcej jedzenia.
 • Nie jest zindywidualizowana i zbilansowana.

Efekty diety kopenhaskiej

Osoby, które stosowały dietę kopenhaską, są zgodne co do tego, że straciły dzięki niej zbędne kilogramy, jednak dobór posiłków spożywanych w trakcie jej trwania jest zupełnie przypadkowy, nie można więc nazwać przebywania na diecie kopenhaskiej zdrowym odchudzaniem, a wręcz przeciwnie - jej efekty to niedobór składników odżywczych, błonnika, węglowodanów złożonych. Osoba po diecie kopenhaskiej jest zmęczona i osłabiona, pojawia się rozdrażnienie spowodowane uczuciem głodu między posiłkami i zbyt małej ilości cukru we krwi. Z kolei zbyt mała ilość witamin i minerałów powoduje również problemy z cerą, wypadanie włosów, matowienie paznokci.

Z tych powodów dieta kopenhaska nie jest zaleca przez lekarzy i dietetyków.

Źródła:

1. Zalecenia Instytutu Żywności i Żywienia są dostępne na stronie: http://www.izz.waw.pl/pl/zasady-prawidowego-ywienia

2. Zalecenia związane ze stosowaniem diet niskokalorycznych są dostępne na stronie: https://www.niddk.nih.gov/health-information/health-topics/weight-control/very-low-calorie-diets/Pages/very-low-calorie-diets.aspx

Polecamy
Jak zdrowo schudnąć? 10 zasad zdrowego i bezpiecznego odchudzania

Jak zdrowo schudnąć? 10 zasad zdrowego i bezpiecznego odchudzania

Jedynym sposobem na zdrowe odchudzanie jest ograniczenie jedzenia, zmiana diety i zwiększenie aktywności fizycznej. Wspomagacze odchudzania w postaci herbatek czy ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 21.04.2017

Komentarze (1 - 10 z 1624)
Marta, 07.05.2017 19.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Stosowałam tą dietę jakieś 12 lat temu i schudłam 7 kilo, poprawił mi się również metabolizm. Niestety kilka miesięcy temu miałam wypadek i musiałam przejść operację, dzięki czemu byłam uziemiona przez kilka miesięcy (zero ruchu). No i oczywiście przytyło mi się strasznie dlatego zastanawiam się czy nie zastosować ponownie tej fantastycznej diety. Mam tylko jedno pytanie. Czy to nie wpłynie źle na moje zdrowie? Po moim urazie dopadł mnie jeszcze zanik mięśni w nodze i jestem cały czas rehabilitowana.... Może powinnam dodatkowo łykać jakieś suplementy diety...?
 
Basia Majewska, 04.05.2017 11.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dieta skuteczna dla tych, którzy ściśle przestrzegają zaleceń. Jeśli ktoś nie je mięsa powinien poszukać innej diety, bo ser tofu zapewnia inny rodzaj białka niż polędwica wołowa. Uwaga: podczas diety nie wolno uprawiać sportu. Pływalnia czy bieganie są absolutnie zakazane, nie mówiąc o siłowni czy grach zespołowych. Zaleca się w zamian bardzo długie spacery i efektywne oddychanie. Podczas diety warto przyjmować suplementy diety, inaczej zaczną wypadać włosy. Trzeba też bardzo dużo spać. Wspaniale, jeśli przeprowadzimy ją w czasie wolnego od pracy, bo dieta bardzo pogarsza możliwości funkcjonowania. Na czas diety należy zrezygnować z prowadzenia samochodu. Dobrze przeprowadzona dieta kopenhaska to strata około 8 kg do wagi 90 kg i nawet 10 kg, jeśli ktoś waży ponad 100. Po diecie zaleca się bardzo lekkie jedzenie oparte na różnego rodzaju sałatach. Następnie trzeba wprowadzić ćwiczenia i dietę zrównoważoną. Możliwe, że po diecie kopenhaskiej uda się jeszcze trochę stracić kilogramów bez zbędnych obciążeń.
 
sprawdzone, 27.07.2016 12.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Byłam na tej diecie. Nie mam efektu jojo. Potraktowałam ją jak detoks. Schudłam 8kg, mąż 10kg. Natychmiast po tej diecie zmieniliśmy nawyki żywieniowe. Chcieliśmy nią wykurczyć żołądki, poczuć prawdziwy smak potraw, sprawdzić czy bez chleba i innych produktów się da. Po wizycie u lekarza, po wertowaniu tysiąca komentarzy sięgnęliśmy po dietę kopenhaską. Nie mieliśmy efektu jojo. Chudliśmy sukcesywnie dalej. Było nam łatwiej stosować zdrowe odżywianie po tej diecie. Nie stosowaliśmy też cukru, odstawiliśmy sól.Takie mamy doświadczenia.W okresie diety faktycznie byliśmy zmęczeni, ale pozwoliła ona osiągnąć nam cel, o który teraz dbamy ćwicząc i jedząc zdrowo.
 
paula, 10.12.2015 19.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam na diecie jestem 4 dzień do wczoraj bylo strasznie a dzisiaj juz jest super owszem ssie mnie w zoladku ale moja motywacja jest wieksza waze 56kg przy wzroscie 163cm chcialabym schudnac chociaz te 5 kg pozdrwiam zmotywowana:):)
 
polecam dla wytrwalych, 17.07.2015 18.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pamietaj ze kazdy organizm jest inny. Smiac to sie mozna z Twojego szczeniackiego komentarza.
 
polecam dla wytrwalych, 17.07.2015 17.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Schudlam na tej diecie 15kg. Momentami mialam dosc, po pierwszym tygodniu moze robic sie slabo. Efekt jojo zauwazylam po pol roku ... wiec musialam sie bardzo pilnowac by nie przytyc.
 
lolena, 07.06.2015 10.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam dziś zaczęłam 4 dzień na minusie dziś rano 4,8 kg czuję się świetnie bo mam urlop dlatego zdecydowałam się na tą dietę to wstęp do dalszej walki niestety tyjemy latami nie schudniemy w tydzień potrzebuje jej by wyrobić w sobie samodyscyplinę i udaje mi się :) Pozdrawiam i trzymam kciuki :)
 
Kasia, 15.05.2015 09.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przeszlam na nia w 2006. Zle sie do niej przygotowalam. Opychalam sie slodyczami. Gdy na nia przeszlam 7 dnia zemdlalam. Schudlam 8 kg. Fakt slodyczy sie nie chce. Efekt trzymal sie przez 3 lata. Po Tych 3 latach przytylam tylko 3 kg.
 
Anua, 24.01.2015 18.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam 160 i 53 kg nie jem wolowiny ani innego biesa i jajek zastąpie je naturalnymi jogurtami itwarogiemchudym. czyschudne wtedy przez te 13dnii ile ? mysle by sakacz 1o minut na skakance codziennie co o tymsadzicie ?
 
aniela, 22.01.2015 22.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam! własnie jutro kończę dietkę,ćzytam posty i się śmieję co ludzie piszą.Wcale nie robi się słabo mogę ciągnc następne 2 tyg najgorsze 2 pierwsze dni czuje się świetnie 4 kg mniej ale i tak super!!Pozdrawiam początkujących !
 
następne »
strona 1 z 163
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Dieta IF, czyli okresowy post - zasady, przykładowy jadłospis Dieta IF, czyli okresowy post - zasady, przykładowy jadłospis

Dieta IF (intermitten Fasting) - okresowy post - sprawdzi się, gdy nie masz głowy do liczenia...

więcej

4

Dieta zasadowa: które produkty odkwaszają organizm? Dieta zasadowa: które produkty odkwaszają organizm?

Dieta zasadowa promuje produkty, które odkwaszające organizm. To, czy dany produkt zakwasza czy...

więcej

4

Dieta owocowa - oczyszczanie z odchudzaniem Dieta owocowa - oczyszczanie z odchudzaniem

Czy wyobrażasz sobie, że można jeść tylko owoce i nic więcej? Można, ale góra 3 dni. Dieta owocowa...

więcej

4

DIETA DĄBROWSKIEJ: zasady i efekty diety warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej DIETA DĄBROWSKIEJ: zasady i efekty diety warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej

Dieta dr Dąbrowskiej to dwuetapowy program odchudzania, którego celem jest oczyszczenie organizmu z...

więcej

3

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Ćwiczenia w domu to jedna z najmniej korzystnych form trenowania. Ryzykujesz złą techniką, kontuzjami, szybkim spadkiem motywacji i brakiem efektów. Spróbuj pokonać strach przed pójściem na siłownię....

Rzeczywiście objawy wskazują na dnę moczanową. Konieczna jest wizyta u lekarza, skierowanie do reumatologa i kontrola przebiegu choroby. Leki, które powinieneś brać, to te eliminujące kwas moczowy z...

Produkty bez laktozy to produkty pozbawione cukru mlecznego, czyli składnika wpływającego na podwyższenie glikemii poposiłkowej. Jednak cukier nie jest całkowicie usunięty a zhydrolizowany do glukozy...

Grupy wsparcia
data

Czerwiec 23, 2017

Cześć forumowicze, jestem na diecie od 5 tygodni, staram się zdrowo odżywiać i ćwiczyć chociaż 3 razy w tygodniu. Ostatnio koleżanka powiedziała mi, że na odchudzanie jest dobry ocet jabłkowy. Na https://www.doz.pl/apteka/k44-Ocet_jablkowy znalazłam nawet kapsułki octu jabłkowego....

data

Czerwiec 21, 2017

Grubasy najpierw jedzą ile wlezie, a kiedy stają się pośmiewiskiem idą się operować na nfz. Jest tyle ludzi chorych nie z własnej winy, którzy umierają, bo nfz nie refunduje leczenia. A grubasy jeżeli chcą schudnąć powinni się wziąć za treningi, a nie z "naszych" pieniędzy zmniejszać...

data

Czerwiec 21, 2017

ja schudłam 10kg w miesiąc (z 62 na 52kg), więc uważam, że jeśli ktoś ma dużo zbędnych kg to może tyle schudnąć, wystarczy samozaparcie Zgadzam się ja schudłam 36 kg w 6 miesięcy ale intensywnie dietę wspomagalam ćwiczeniami i bieganiem. Jest możliwe schudnąć dużo w krótkim czasie ale...

data

Czerwiec 20, 2017

Od trzech tygodni mój mąż jest na diecie. Za jego zgodą relacjonuję to na blogu. Zapraszam do lektury i dzielenia się własnymi doświadczeniami na tym polu :) www.odchudzaniemeza.pl

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.