Dieta ketogeniczna, czyli dieta niskowęglowodanowa

23 komentarze
Autor: Monika Majewska

Dieta ketogeniczna (ketogenna) zaliczana jest do diet wysokotłuszczowych i niskowęglowodanowych. Jeśli chcesz się czuć wyjątkowo lekko i mieć znakomite samopoczucie, wyłącz z codziennego menu węglowodany i zastąp je tłuszczami. Tę metodę stosuje się m.in. w leczeniu padaczki lekoopornej u dzieci.

Dieta ketogeniczna (ketogenna) to dieta wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa. W codziennej diecie spożywa się około 35 proc. tłuszczów, 50 proc. węglowodanów i 15 proc. białek. W diecie ketogennej tłuszcz może stanowić 80-90 proc. dostarczanej energii, a pozostałe 10-20 proc. to łącznie białko i węglowodany.

Głównym źródłem energii organizmu są węglowodany. Gdy ich brakuje, organizm zaczyna szukać innego "paliwa". Są nimi tłuszcze, a konkretnie powstające w procesie rozpadu tłuszczów ciała ketonowe (tzw. ketoza). Jednak dostarczają one orgiazmowi tylko 70 proc. potrzebnej energii, jest więc niedożywiony. Po kilku dniach stosowania diety ketogenicznej człowiek wchodzi w stan euforyczny (tak oddziaływanie ketonów określają lekarze) – ma doskonałe samopoczucie, jest wesoły, lekki. Po 2-3 miesiącach wszystko mija. Pojawiają się utrata apetytu, senność i zaparcia, zapachu potu, moczu i oddechu zmienia się, narasta pragnienie.

Dieta ketogeniczna (ketogenna) - wskazania

Dieta ketogenna znalazła zastosowanie w leczeniu padaczki opornej na leki u dzieci oraz w niektórych wrodzonych błędach metabolizmu (np. wrodzony brak białka transportującego glukozę GLUT-1). Są także inne wskazania do jej stosowania, takie jak zespół Retta, zespół Draveta, padaczka z napadami miokloniczno-astatycznymi (zespół Doose), stwardnienie guzowate. Rozważa się także leczenie wspomagające dietą ketogenną w autyzmie, chorobie Alzheimera, Parkinsona, innych typach padaczek czy niektórych encefalopatiach.

Dieta ketogeniczna (ketogenna) w padaczce

Do tej pory nie wyjaśniono, dlaczego dieta ketogenna zmniejsza częstość napadów padaczkowych. Wysoka podaż tłuszczów przy znikomej ilości węglowodanów w diecie prowadzi do zmian w metabolizmie tłuszczów, podobnie jak w czasie głodzenia. Z tłuszczu powstają w wątrobie ciała ketonowe: aceton, acetooctan i kwas betahydroksymasłowy, które przenikają do ośrodkowego układu nerwowego i stanowią zastępczy, wobec braku glukozy, materiał energetyczny dla neuronów.¹ We krwi i moczu pacjenta obserwuje się ketozę, czyli wysoką koncentrację ciał ketonowych. Jednak odpowiadają one za działanie przeciwdrgawkowe tylko pośrednio. Podejrzewa się, że ciała ketonowe:

  • powodują wzrost aktywności enzymów syntetyzujących kwas γ-aminomasłowy (inaczej GABA - pełni funkcję głównego neuroprzekaźnika o działaniu hamującym w całym układzie nerwowym), co wyhamowuje pobudzenie neuronów
  • aktywują receptor potasowy K2P i pompę sodowo-potasową, co podnosi próg drgawkowy

Poza tym ciała ketonowe mogą chronić komórki nerwowe, m.in. przed uszkodzeniem przed wolnymi rodnikami (ograniczają stres oksydacyjny).

Nie przegap
Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 28.10.2015 10:30
Dieta działa bardzo dobrze, ale należy pamiętać jeszcze o witaminach. Należy kupić dowolny kompleks witaminowy i jeść systematycznie zwracając uwagę na opis dziennego zapotrzebowania. Ja też słyszałam, że przy diecie ketogennej czesto występują niedobory witamin. Może więc warto szukać produktów zgodnych z dietą ketogenną, które już są wzbogacone o witaminy? Słyszałam, że dieta oleoketo z preparatem Dekarcenal 2:1 jest już wzbogacona o witaminy i składniki mineralne. Może to trochę ułatwnić stoswanie diet ketogennych :)
Nie zarejestrowany, 26.06.2013 13:19
No tak dieta może być wspaniała,ale czy po zakończeniu diety powoduje efekt jojo????????? no bo przecież jak dieta się kończy to człowiek wraca do normalnego jedzenia, w ograniczonych ilościach oczywiście i to często powoduje efekt jojo!!!!!!!!!!!!!! Dopiszę, że w 2001 na tej diecie schudłam 30 kg i do dnia dzisiejszego trzymam wagę. Oczywiście na początku miałam wahania i efekt yo-yo - naturalne gdy chudniemy bez tego efektu nie byłoby ludzi na świecie - tyli gdy mieli mamuta, chudli gdy go nie mieli - a komórki czekały na napełnienie. Gdy moje komórki tłuszczowe trochę się napełniły kolejny raz brałam dietę białkową - może nie do końca ketogeniczną - teraz trzymam wagę i gdy na zimę trochę przytyję, to wiosną szybko zrzucam. Natomiast dietą ketogeniczną można normować cukrzycę - istnieją badania potwierdzające pozytywny wpływ diety ketogenicznej na leczenie cukrzycy typu 2. W jednym z badań skuteczność okazała się na tyle duża, że pozwoliła u większości pacjentów całkowicie wyeliminować lub znacznie zredukować leczenie farmakologiczne, a ostatnio potwierdza nawet pomoc w leczeniu raka.Nowoczesne diety niskowęglowodanowe zalecają spożywanie surowych warzyw bogatych w błonnik (ale o niskiej zawartości węglowodanów i niskim indeksie glikemicznym) przy każdym posiłku. Wpływ niskowęglowodanowej diety ketogenicznej na nowotwory jest obecnie przedmiotem wielu badań. Wykazano teraupeutyczny wpływ takiej diety na nowotwory mózgu u myszy i ludzi. Istnieją badania wskazujące, że ograniczony poziom glukozy we krwi (zastąpionej przez ciała ketonowe) hamuje także rozwój innych nowotworów.
 

Ważne

Ważne

Dieta ketogenna - pamiętaj o uzupełnieniu niedoboru niektórych witamin

Dieta ketogenna doprowadza do niedoboru niektórych składników odżywczych. Dlatego podczas jej stosowania należy pamiętać o suplementacji preparatów zawierających wapń, witaminę D, witaminy rozpuszczalne w wodzie i niektóre mikroelementy.

Obecnie w leczeniu padaczki lekoopornej wyróżnia się kilka wersji diety ketogenicznej

  • tradycyjną, opartą o krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe
  • opartą o tłuszcze bogate głównie w średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe (MCT)
  • zmodyfikowaną dietę Atkinsa
Z diety ketogennej nie mogą korzystać osoby z chorą wątrobą, nerkami i trzustką i z cukrzycą.

W tradycyjnej diecie ketogennej na ogół stosuje się dietę 4:1 lub 3:1, tzn. na 4 lub 3 g tłuszczu przypada 1 g białka i węglowodanów łącznie. Płyny w diecie ogranicza się do 60-665 ml/kg m.c./d. Dietę rozpoczyna się w szpitalu, pod kontrolą lekarza i dietetyka, poprzedzając jej rozpoczęcie 1-2-dniową głodówką. Potem stopniowo zwiększa się ilość podawanej energii i składników odżywczych aż do wartości ustalonych wg założeń diety. Dalsze leczenie przebiega w domu i trwa na ogół 2-3 lata. W tym czasie należy ściśle przestrzegać zasad diety, gdyż każde odstępstwo od normy może sprzyjać napadom padaczkowym.

Dieta ketogeniczna (ketogenna) na raka?

Niektórzy przekonują, że dieta katogeniczna może być stosowana w leczeniu otyłości, cukrzycy, chorób układu krążenia, przewlekłego zmęczenia, nadciśnienia, a nawet raka. Jednak specjaliści podkreślają, że nie ma żadnych dowodów potwierdzających skuteczność stosowania diety ketogenicznej u osób zmagających się z nowotworami złośliwymi. Co więcej, przejście na dietę katogeniczną w czasie choroby nowotworowej możne skutkować powikłaniami, wynikającymi ze zwiększonej ilości produktów przemiany materii w organizmie.

Dieta ketogeniczna (ketogenna) na odchudzanie

W czasie diety ketogennej organizm nie czerpie energii z węglowodanów, lecz ze spożywanych i własnych tłuszczów i białka, co wykorzystują osoby chcące się pozbyć zbędnych kilogramów. Poza tym ciała ketonowe hamują uczucie głodu.

Ważne

Ważne

Dieta ketogeniczna (ketogenna) - skutki uboczne

W czasie stosowania diety ketogenicznej mogą pojawić się objawy niepożądane. Na początku pacjent może skarżyć się zaparcia lub biegunki, wymioty, bóle brzucha, które z reguły ustępują po zaadaptowaniu się organizmu do diety. Objawami towarzyszącymi są zmęczenie, senność, utrata apetytu, uczucie pragnienia.

Przy dłuższym okresie stosowania diety ketogenicznej może wystąpić kamica moczanowa i hiperurykemia (zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi).

Bibliografia:

1. Trafalska E., Dieta ketogenna [w:] Tłuszcze w żywieniu człowieka. W poszukiwaniu prawdy, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2015

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 19.10.2015

Komentarze (1 - 10 z 23)
mara, 07.10.2015 13.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dieta ketogenna jak każda dieta, przestaje działać po jej zakończeniu. Myślę, że w przypadku nie wymagającym drastycznych diet nie należy całkiem wykluczać węglowodanów, ale z pomocą dietetyka ustalić jadłospis i zmienić nawyki żywieniowe. Wystarczy opracowanie jadłospisu, który przewiduje odpowiednie proporcje pomiędzy białkami, tłuszczami i węglowodanami, bez wykluczania któregokolwiek składnika do zera. Pracowałam kilka lat z dietetykiem, który propaguje dietę nisko węglowodanową i obserwowałam jak pacjenci z poważnymi nieraz chorobami zdrowieją, jak nabierają chęci do życia, gdy okazywało się, że ustępowała cukrzyca typu II, stabilizowała się cukrzyca typu I, ustępowała łuszczyca, czy objawy grzybicy przewodu pokarmowego lub problemy towarzyszące chorobie nowotworowej [rak bardzo lubi cukier]. Przy tym wszystkim nie była to dieta "na jakiś czas", jak mówię, ale zmiana sposobu żywienia na zawsze. Nie jest to tak uciążliwe jak się zdaje, nie wymaga wyrzeczeń i głodówki, choć wymaga na początki zmiany nawyków i odrobiny dyscypliny, ale efekty zdrowotne i przy okazji chudnięcie jest tego warte i nieocenione. Sama wprowadzając dosłownie kosmetyczne zmiany w kuchni "wyleczyłam" jedzeniem dziecko z grzybicy przewodu pokarmowego i męża z otłuszczenia wątroby [zbyt lubił słodycze], sama pozbyłam się refluksu, notorycznej zgagi i.... bólu stawów. Polecam rozmowę z dietetykiem, a niekoniecznie czytanie i próby stosowania na własną rękę tego, co jest napisane w internecie. Każdy z nas jest inny, co inne nam dolega i taka dieta musi być opracowana indywidualnie...
 
Gosia, 05.10.2015 15.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dieta Dukana jest znana z tego, ze jest bardzo uboga i niezdrowa. Sa jesnak zdrowe sposoby na zastosowanie diety proteinowej. Dieta ketonowa zaprzęga organizm do pracy i intensywnego spalania tłuszczu. W tym celu są jednak niezbędne wysokiej jakości proteiny i dużo warzyw... Bo tak naprawdę dieta proteinowa jest skutecznym narzędziem do walki z nadwaga – ale tylko narzędziem. Dieta białkowa pomoże nam wykształcić zdrowsze nawyki, szybciej pozbyć się nadwagi ale tez konieczne jest jej ściśle przestrzeganie. Fazy diety białkowej nie są tylko dla zabawy, są niezbędne w sprowadzeniu organizmu z powrotem do zbilansowanego odżywiania i zabezpieczają przed efektem jo-jo. Przejście wszystkimi fazami daje dużą szanse na długoterminowe utrzymanie zdrowej wagi. Poza tym ciała ketonowe powstające w tracie diety proteinowej maja silny efekt poprawiający nastrój, znanym faktem jest to, ze wielu otyłych ludzi cierpi na depresje, a przynajmniej na wahania nastrojów, co nie pozwala na przerwanie magicznego kola tycia.
 
Ania, 29.09.2015 09.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja niestety od pewnego czasu zmagam się z nowotworem piersi, lekarze niestety nie są za dietoterapię tylko za lekami. Pojawiła się ta alternatywa i mam zamiar z niej skorzystać i spróbować. Nic nie tracę.
 
Justyna, 21.09.2015 11.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A czy to prawda że dieta ketogenna może być też wykorzystywana w leczeniu chorów nowotworowych? Ostatnio czytałam wiele doniesień na ten temat, ale nie wiem jak jest w praktyce i jak długo taka terapia powinna trwać. Chodzi mi konkretnei o najnowszą dietę OleoKeto. Bo niby jest tak, że nasz organizm czerpie energię z cukrów - i to zarówno komórki zdrowe jaki i nowotworowe. Na stronie piszą, że w diecie OleoKeto zastępujemy cukry tłuszczem, który sprawdzi się w przypadku komórek zdrowych, natomiast komórki rakowe zaczynają obumierać, ponieważ dieta niskowęglowodanowa nie dostarcza im źródła do przeprowadzania procesów energetycznych. Czy ktoś z Was już testował taką dietę?
 
Kasia, 13.02.2015 16.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam wszystkich, jestem bardzo zadowolona z tej diety. Na szczęście w porę odnalazłam dobrego dietetyka, który mi ją polecił.
 
lenny84, 17.01.2015 19.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dieta niska w cukry zlozone i przt wyeliminowaniu cukrow prostych ma korzystny wplyw na utrate wagi, polepszenie ogolnego stanu zdrowia. Zbyt duzo jednak sie mowi o rygorach i zasadach. Ta dieta wcale nie jest trudna, po prostu jesz rzeczy nieprzetworzone, tluszcze i bialka (wiecej tluszczy) i nie jeszcz ziemniakow, chleba, makronow ryzu. Jesz mniej i sie najadasz. Ja np. Jem jajka na sniadanie, na lunch serek plesniowy lub inny +, oliwki + orzechy, Na kolacje mieso + kalafior lub gulasz. Jest duzo produktów. Do sklepy spozywczego wchodze i wiem gdzie mam isc, przebiegam kolo polek ze slodyczami, warzywami (nie jem bo zawieraja pestycydy i metale ciezkie, z reszta nie potrzebuje warzyw), owoców, produktów macznych i słodyczy. Dieta wcale nie wychodzi drożej od standardowej, nie podwyzsza cholesterolu
 
trener, 07.12.2014 11.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
efekt jojo najczęściej związany jest z powrotem do starych nawyków żywieniowych. Wychodząc z ketozy polecam stopniowe zwiększanie ilości węglowodanów oraz rozpoczęcie aktywności fizycznej. Dochodzimy do momentu, w którym spożywamy ilość kalorii odpowiadającą dziennemu zapotrzebowaniu na energię bez uwzględnienia treningu. Oczywiście trenujemy, z czasem interwałowo lub siłowo. po 5-6 miesiącach metabolizm zmienia się trwale, za pomocą treningu i przestrzegania zaleceń żywieniowych kontrolujemy wagę. Można w ten sposób odchudzić osobę z zaburzeniami metabolicznymi. Potem polecam trening sylwetkowy. Potrzeba motywacji? Chcesz zmienić swoje życie? sylwetkę? poczuć się komfortowo w swoim ciele? Zainwestuj w siebie! zapaszam na treningi personalne. piszcie na adres: treningsukcesu@wp.pl
 
osoba, 11.11.2014 18.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
tutaj możecie poczytać o moich zmaganiach z dietami ketogonicznymi https://www.blogger.com/home
 
Conqueror, 27.09.2014 18.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mózg jest niedożywiony na tej diecie? Mózg standardowo zużywa glukozę do pracy, jednak przy jej ograniczonej ilości przestawia się na użycie ciał ketonowych i po 3 tygodniach 75% zapotrzebowania pokrywane jest z nich i tylko 25% z glukozy. Twierdzenie, że mózg jest niedożywiony mija się z prawdą - organizm jest w stanie potrzebną mu glukozę wytworzyć z glicerolu (obecnego w tłuszczach), białka.
 
Raier, 10.03.2014 17.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Sama jestem na tej diecie i czuję się dobrze jest zdrowa i można się najeść. Przy wysiłku fizycznym chociażby 15 minutowym jest naprawdę skuteczna. Wiadomo że jak ktoś rzuci się na jedzenie po tej diecie, to będzie efekt jojo ale jedząc rozważnie nie powinno być problemu ;)
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Dieta 1200 kcal - przykładowy jadłospis dzienny dla diety 1200 kcal Dieta 1200 kcal - przykładowy jadłospis dzienny dla diety 1200 kcal

Dieta 1200 kcal jest skuteczna i zdrowa. 1200 kcal to ilość energii, która pozwoli kobiecie dobrze...

więcej

31427

Dieta zgodna z grupą krwi: skuteczne odchudzanie? Dieta zgodna z grupą krwi: skuteczne odchudzanie?

Dieta zgodna z grupą krwi wciąż dzieli dietetyków i budzi nieco kontrowersji. Większość z nich...

więcej

27390

3-dniowa dieta weekendowa na płaski brzuch [JADŁOSPIS] 3-dniowa dieta weekendowa na płaski brzuch [JADŁOSPIS]

Odchudzanie weekendowe jest możliwe. Nie możesz dopiąć ulubionych dżinsów, bo twój brzuch...

więcej

27355

Dieta owsiana. Jak szybko schudnąć na diecie owsianej Dieta owsiana. Jak szybko schudnąć na diecie owsianej

Dieta owsiana nie traci na popularności. Wystarczy jeden dzień w tygodniu przejść na owsiankę, by...

więcej

34654

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Przyrost masy mięśniowej u kobiet jest troszkę trudniejszy niż u mężczyzn, ze względu na niższą zwartość testosteronu w ciele. Zanim przybierzesz z mięśni, musisz zwiększyć całkowitą masę ciała, bo...

Zazwyczaj wysokiemu poziomowi cholesterolu towarzyszy podwyższone ciśnienie tętnicze, jednak w pani wypadku jest odwrotnie. Aby obniżyć poziom cholesterolu, należy spożywać dużo błonnika, unikać...

Prawdopodobnie przy operacji, naruszono obszar przytarczyczek i dlatego masz zaleconą suplementację wapnia i witaminy D, preparatami na receptę. Po 6-8 tygodniach ich funkcja wydzielnicza wróci do...

Grupy wsparcia
data

Listopad 26, 2015

Co robicie żeby nie jeść zbyt dużo wieczorem?

data

Listopad 26, 2015

Waga analityczna umożliwia dokładną analizę składu ciała i wiele osób dbających o swoją sylwetkę z niej korzysta. Tak jak wspomniał mój poprzednik, wyświetlane są określone parametry. W zależności od modelu może być ich więcej lub mniej. Niektóre wagi mają również funkcję drukowania...

data

Listopad 26, 2015

no o to mi chodzilo, to ja rozumiem. dzieki

data

Listopad 23, 2015

polecam Panie z gabinetu efekt . mają kilka gabinetów w całym trójmieście, można też diete przez neta, wtedy nawet nie tzreba wychodzić z domu, a ogólne to bardzo fajne przepisy, cała rodzina moze jesc, noi najwazniejsze, ze schudlam tyle ile chcialam. polecam ! Zgadzam się z...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.