Dieta ketogeniczna, czyli dieta niskowęglowodanowa

30 komentarze
Autor: Monika Majewska

Dieta ketogeniczna (ketogenna) zaliczana jest do diet wysokotłuszczowych i niskowęglowodanowych. Jeśli chcesz się czuć wyjątkowo lekko i mieć znakomite samopoczucie, wyłącz z codziennego menu węglowodany i zastąp je tłuszczami. Tę metodę stosuje się m.in. w leczeniu padaczki lekoopornej u dzieci.

Dieta ketogeniczna (ketogenna) to dieta wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa. W codziennej diecie spożywa się około 35 proc. tłuszczów, 50 proc. węglowodanów i 15 proc. białek. W diecie ketogennej tłuszcz może stanowić 80-90 proc. dostarczanej energii, a pozostałe 10-20 proc. to łącznie białko i węglowodany.

Głównym źródłem energii organizmu są węglowodany. Gdy ich brakuje, organizm zaczyna szukać innego "paliwa". Są nimi tłuszcze, a konkretnie powstające w procesie rozpadu tłuszczów ciała ketonowe (tzw. ketoza). Jednak dostarczają one orgiazmowi tylko 70 proc. potrzebnej energii, jest więc niedożywiony. Po kilku dniach stosowania diety ketogenicznej człowiek wchodzi w stan euforyczny (tak oddziaływanie ketonów określają lekarze) – ma doskonałe samopoczucie, jest wesoły, lekki. Po 2-3 miesiącach wszystko mija. Pojawiają się utrata apetytu, senność i zaparcia, zapachu potu, moczu i oddechu zmienia się, narasta pragnienie.

Dieta ketogeniczna (ketogenna) - wskazania

Dieta ketogenna znalazła zastosowanie w leczeniu padaczki opornej na leki u dzieci oraz w niektórych wrodzonych błędach metabolizmu (np. wrodzony brak białka transportującego glukozę GLUT-1). Są także inne wskazania do jej stosowania, takie jak zespół Retta, zespół Draveta, padaczka z napadami miokloniczno-astatycznymi (zespół Doose), stwardnienie guzowate. Rozważa się także leczenie wspomagające dietą ketogenną w autyzmie, chorobie Alzheimera, Parkinsona, innych typach padaczek czy niektórych encefalopatiach.

Dieta ketogeniczna (ketogenna) w padaczce

Do tej pory nie wyjaśniono, dlaczego dieta ketogenna zmniejsza częstość napadów padaczkowych. Wysoka podaż tłuszczów przy znikomej ilości węglowodanów w diecie prowadzi do zmian w metabolizmie tłuszczów, podobnie jak w czasie głodzenia. Z tłuszczu powstają w wątrobie ciała ketonowe: aceton, acetooctan i kwas betahydroksymasłowy, które przenikają do ośrodkowego układu nerwowego i stanowią zastępczy, wobec braku glukozy, materiał energetyczny dla neuronów.¹ We krwi i moczu pacjenta obserwuje się ketozę, czyli wysoką koncentrację ciał ketonowych. Jednak odpowiadają one za działanie przeciwdrgawkowe tylko pośrednio. Podejrzewa się, że ciała ketonowe:

  • powodują wzrost aktywności enzymów syntetyzujących kwas γ-aminomasłowy (inaczej GABA - pełni funkcję głównego neuroprzekaźnika o działaniu hamującym w całym układzie nerwowym), co wyhamowuje pobudzenie neuronów
  • aktywują receptor potasowy K2P i pompę sodowo-potasową, co podnosi próg drgawkowy

Poza tym ciała ketonowe mogą chronić komórki nerwowe, m.in. przed uszkodzeniem przed wolnymi rodnikami (ograniczają stres oksydacyjny).

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 22.01.2016 15:11
Po wierwsze chciałabym zwrócić uwagę autorowi tekstu który pisze w niektórych miejscach o diecie katogennej... To Dieta ketogenna a lub ketogeniczna, co do braku dowodów, działania w przypadku nowotworów jestem tego żywym przykładem, że dieta ta działa. Od zdiagnozowania nowotworu, do zaczęcia leczenia chemią miałam ok 6 tygoni w tym czasie przeszłam na dietę ketogenną, i uwaga przez ten okres nie zanotowano wzrostu guza!!!! Radzę dobrze zapoznać się z literaturą na ten temat, w USA prowadzonych jest mnóstwo badań klinicznych właśnie nad zastosowaniem diety keto w nowotworach. Nie znechęcajcie ludzi do szukania alternatywnych metod i wspomagania się innymi metodami przy stosowaniu tradycyjnego leczenia. W dodatku pojawienie się na rynku produktów i diet wspomagających przejście na tę dietę znacznie ułatwia przejście i funkcjonowanie w takim trybie co nie jest łatwe. Ale warto, ja się przekonałam na sobie. Bardzo fajnie opisana jest dieta na oleoketo.pl. Ja jak zaczynałam nie miałam tak łatwo, teraz wiedza jest co raz większa i świadomość. Powidzenia wszystkim zmagającym się z tym problemem. Ja walczę i wygrana przechyla się na moją szalę. Proszę trzymajcie i za mnie kciuki.
martyna.wojcieszek, 18.12.2015 15:04
Witajcie. Z zaciekawieniem czytam coraz więcej doniesień na temat diety ketogenicznej. Do tej pory najwięcej informacji znalazłam w opisie Oleoketeo- można znaleźć informacje na temat diety, a tak że informację odnośnie niezbędnej suplementacji. MAŁO TEGO! Mają także gotowy zestaw suplementów- Dekarcenal. Zabieram się do stosowania- od poniedziałku :P
 

Ważne

Ważne

Dieta ketogenna - pamiętaj o uzupełnieniu niedoboru niektórych witamin

Dieta ketogenna doprowadza do niedoboru niektórych składników odżywczych. Dlatego podczas jej stosowania należy pamiętać o suplementacji preparatów zawierających wapń, witaminę D, witaminy rozpuszczalne w wodzie i niektóre mikroelementy.

Obecnie w leczeniu padaczki lekoopornej wyróżnia się kilka wersji diety ketogenicznej

  • tradycyjną, opartą o krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe
  • opartą o tłuszcze bogate głównie w średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe (MCT)
  • zmodyfikowaną dietę Atkinsa
Z diety ketogennej nie mogą korzystać osoby z chorą wątrobą, nerkami i trzustką i z cukrzycą.

W tradycyjnej diecie ketogennej na ogół stosuje się dietę 4:1 lub 3:1, tzn. na 4 lub 3 g tłuszczu przypada 1 g białka i węglowodanów łącznie. Płyny w diecie ogranicza się do 60-665 ml/kg m.c./d. Dietę rozpoczyna się w szpitalu, pod kontrolą lekarza i dietetyka, poprzedzając jej rozpoczęcie 1-2-dniową głodówką. Potem stopniowo zwiększa się ilość podawanej energii i składników odżywczych aż do wartości ustalonych wg założeń diety. Dalsze leczenie przebiega w domu i trwa na ogół 2-3 lata. W tym czasie należy ściśle przestrzegać zasad diety, gdyż każde odstępstwo od normy może sprzyjać napadom padaczkowym.

Dieta ketogeniczna (ketogenna) na raka?

Niektórzy przekonują, że dieta katogeniczna może być stosowana w leczeniu otyłości, cukrzycy, chorób układu krążenia, przewlekłego zmęczenia, nadciśnienia, a nawet raka. Jednak specjaliści podkreślają, że nie ma żadnych dowodów potwierdzających skuteczność stosowania diety ketogenicznej u osób zmagających się z nowotworami złośliwymi. Co więcej, przejście na dietę katogeniczną w czasie choroby nowotworowej możne skutkować powikłaniami, wynikającymi ze zwiększonej ilości produktów przemiany materii w organizmie.

Dieta ketogeniczna (ketogenna) na odchudzanie

W czasie diety ketogennej organizm nie czerpie energii z węglowodanów, lecz ze spożywanych i własnych tłuszczów i białka, co wykorzystują osoby chcące się pozbyć zbędnych kilogramów. Poza tym ciała ketonowe hamują uczucie głodu.

Ważne

Ważne

Dieta ketogeniczna (ketogenna) - skutki uboczne

W czasie stosowania diety ketogenicznej mogą pojawić się objawy niepożądane. Na początku pacjent może skarżyć się zaparcia lub biegunki, wymioty, bóle brzucha, które z reguły ustępują po zaadaptowaniu się organizmu do diety. Objawami towarzyszącymi są zmęczenie, senność, utrata apetytu, uczucie pragnienia.

Przy dłuższym okresie stosowania diety ketogenicznej może wystąpić kamica moczanowa i hiperurykemia (zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi).

Bibliografia:

1. Trafalska E., Dieta ketogenna [w:] Tłuszcze w żywieniu człowieka. W poszukiwaniu prawdy, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2015

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Dieta wysokotłuszczowa może sprzyjać odchudzaniu

Dieta wysokotłuszczowa może sprzyjać odchudzaniu

Modne diety 2017: 8 dietetycznych hitów roku

Modne diety 2017: 8 dietetycznych hitów roku

Dieta optymalna dr. Jana Kwaśniewskiego

Dieta optymalna dr. Jana Kwaśniewskiego

Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 29.03.2016

Komentarze (1 - 10 z 30)
Ewa, 20.10.2016 22.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ostatnio trafiłam na kilka artykułów o diecie ketogennej i OleoKeto. Faktycznie, rak żywi się cukrem i jeśli zabierzemy mu źródło energii komórki obumierają. Moim zdaniem to naprawdę przełomowe odkrycie. Tylko szalenie istotne jest to, by tę dietę stosować w porozumieniu z lekarzem, bo znaczenie mają tu proporcje zjadanych tłuszczy, białek i węglowodanów. Inaczej nie wejdziemy w stan ketozy.
 
www, 08.08.2016 14.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
moim zdaniem dieta ketogenna to nic innegojak dieta dr .Kwasniewskiego
 
Grazka, 20.04.2016 17.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Proponuje kupic książe pt. Nieznana medycyna. Swietna. Autorka zajmowała sie leczeniem dzieci padaczkowych juz po zakonczeniu II wojny swiatowej.Opisuje niechęć lekarzy do WYLECZENIA DZIECI Z PADACZKI I SERWOWANIE LEKÓW DOPROWADZAJACYCH TE DZIECI DO STAŁEGO KALECTWA.Jest też wspomniany gr Berkson. Takich lekarzy już nie ma,bo to lekarz co leczy chorych(już niestety umarł), W niej jest mnóstwo linków do faktów!!!Własnie w niej mowa o diecie ketogennej.Dr. Berkson leczył kwasem alfa liponowym który znam z własnego doświadczenia.Teraz też z nim eksperymentuję na chorobę nowotworową szpiku kostnego.Liczę,że się sama wyleczę i nie będę musiała brać cytostatyk,wprawdzie 1 tabl.ale jednak. Na razie się nie chwalę bo dalej eksperymentuję.na lekarz nie mozna liczyć bo ich tego nie uczą!!!
 
Sara, 24.01.2016 18.00
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja też słyszałam o Dekarcenalu. Szukałam informacji na temat diety ketogennej w leczeniu nowotworów i znalazłam stronę oleoketo.pl - tam jest dużo informacji o Dekarcenalu. To jakas nowosc - jest to lek do zastępowania posiłków dla osób które są na diecie ketogennej. Nie wiem na ile to skuteczne, ale sama zastanawiam się nad taką dietą. ALe z tego co piszą, dość rygorystyczne są zasady - posiłki muszą być doskonale zbilansowane. Ale w tym pomocny jest właśnie Dekarcenal. A może ktoś już jest na takiej diecie?
 
jdnf, 07.01.2016 00.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
głodówka
 
Magda, 21.12.2015 10.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A cóż to takiego ten Dekarcenal? Macie jakieś szersze informacje na ten temat? Czy to jakiś produkt właśnie do diety ketogennej?
 
Ewelina, 21.12.2015 09.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja również słyszałam o wielu korzyściach siety ketogennej. Rzeczywiście w przypadku stosowania diety ketogennej często warto skontaktować sie z dietetykiem lub skorzystać już z gtowych opracowanych produktów, np. dekarcenalu. Na pewno bardzo to ułatwi stosowanie tej diety.
 
mara, 07.10.2015 13.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dieta ketogenna jak każda dieta, przestaje działać po jej zakończeniu. Myślę, że w przypadku nie wymagającym drastycznych diet nie należy całkiem wykluczać węglowodanów, ale z pomocą dietetyka ustalić jadłospis i zmienić nawyki żywieniowe. Wystarczy opracowanie jadłospisu, który przewiduje odpowiednie proporcje pomiędzy białkami, tłuszczami i węglowodanami, bez wykluczania któregokolwiek składnika do zera. Pracowałam kilka lat z dietetykiem, który propaguje dietę nisko węglowodanową i obserwowałam jak pacjenci z poważnymi nieraz chorobami zdrowieją, jak nabierają chęci do życia, gdy okazywało się, że ustępowała cukrzyca typu II, stabilizowała się cukrzyca typu I, ustępowała łuszczyca, czy objawy grzybicy przewodu pokarmowego lub problemy towarzyszące chorobie nowotworowej [rak bardzo lubi cukier]. Przy tym wszystkim nie była to dieta "na jakiś czas", jak mówię, ale zmiana sposobu żywienia na zawsze. Nie jest to tak uciążliwe jak się zdaje, nie wymaga wyrzeczeń i głodówki, choć wymaga na początki zmiany nawyków i odrobiny dyscypliny, ale efekty zdrowotne i przy okazji chudnięcie jest tego warte i nieocenione. Sama wprowadzając dosłownie kosmetyczne zmiany w kuchni "wyleczyłam" jedzeniem dziecko z grzybicy przewodu pokarmowego i męża z otłuszczenia wątroby [zbyt lubił słodycze], sama pozbyłam się refluksu, notorycznej zgagi i.... bólu stawów. Polecam rozmowę z dietetykiem, a niekoniecznie czytanie i próby stosowania na własną rękę tego, co jest napisane w internecie. Każdy z nas jest inny, co inne nam dolega i taka dieta musi być opracowana indywidualnie...
 
Gosia, 05.10.2015 15.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dieta Dukana jest znana z tego, ze jest bardzo uboga i niezdrowa. Sa jesnak zdrowe sposoby na zastosowanie diety proteinowej. Dieta ketonowa zaprzęga organizm do pracy i intensywnego spalania tłuszczu. W tym celu są jednak niezbędne wysokiej jakości proteiny i dużo warzyw... Bo tak naprawdę dieta proteinowa jest skutecznym narzędziem do walki z nadwaga – ale tylko narzędziem. Dieta białkowa pomoże nam wykształcić zdrowsze nawyki, szybciej pozbyć się nadwagi ale tez konieczne jest jej ściśle przestrzeganie. Fazy diety białkowej nie są tylko dla zabawy, są niezbędne w sprowadzeniu organizmu z powrotem do zbilansowanego odżywiania i zabezpieczają przed efektem jo-jo. Przejście wszystkimi fazami daje dużą szanse na długoterminowe utrzymanie zdrowej wagi. Poza tym ciała ketonowe powstające w tracie diety proteinowej maja silny efekt poprawiający nastrój, znanym faktem jest to, ze wielu otyłych ludzi cierpi na depresje, a przynajmniej na wahania nastrojów, co nie pozwala na przerwanie magicznego kola tycia.
 
Ania, 29.09.2015 09.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja niestety od pewnego czasu zmagam się z nowotworem piersi, lekarze niestety nie są za dietoterapię tylko za lekami. Pojawiła się ta alternatywa i mam zamiar z niej skorzystać i spróbować. Nic nie tracę.
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
DIETA DĄBROWSKIEJ: zasady i efekty diety warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej DIETA DĄBROWSKIEJ: zasady i efekty diety warzywno-owocowej dr Dąbrowskiej

Dieta dr Dąbrowskiej to dwuetapowy program odchudzania, którego celem jest oczyszczenie organizmu z...

więcej

492

Tygodniowa dieta odchudzająca - zbilansowana i skuteczna Tygodniowa dieta odchudzająca - zbilansowana i skuteczna

Nawet jeżeli masz mało czasu, możesz co nieco zrobić dla swojej figury. Oto dieta odchudzająca,...

więcej

270

Dieta kapuściana - przepis na odchudzającą zupę warzywną Dieta kapuściana - przepis na odchudzającą zupę warzywną

Dieta kapuściana pozwala schudnąć 4-5 kg w tydzień. To dobry wstęp do dalszego odchudzania. Dieta...

więcej

214

Dieta 1500 kcal. Tygodniowy jadłospis w diecie 1500 kalorii. Jak wygląda jadłospis na tydzień w diecie 1500 kcal? Dieta 1500 kcal. Tygodniowy jadłospis w diecie 1500 kalorii. Jak wygląda jadłospis na tydzień w diecie 1500 kcal?

Dieta 1500 kcal sprawia, że nie odczuwasz dotkliwego głodu. Jadłospis w diecie 1500 kcal można tak...

więcej

210

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Do budowy mięśni potrzebne są wszystkie składniki żywności, nie tylko białko jako źródło aminokwasów, ale również witaminy, minerały, a także energia w postaci węglowodanów i tłuszczu. Źródłem...

Podany scenariusz jest typowy dla wielu osób. Wraz z promieniami słonecznymi jesteśmy w stanie zapewnić nawet 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Dodatkowo, słońce wpływa na produkcję...

Produkty bez laktozy to produkty pozbawione cukru mlecznego, czyli składnika wpływającego na podwyższenie glikemii poposiłkowej. Jednak cukier nie jest całkowicie usunięty a zhydrolizowany do glukozy...

Grupy wsparcia
data

Maj 24, 2017

dzien dobry zapraszamy do ns https://www.facebook.com/StowarzyszeniePacjentowBariatrycznychCHLO/ www.chlo.com.pl dzis spotkanie Grupy Wsparcia w Warszawie w sobote w Warszawie i Krakowie organizujemy Europejski Dzien Otylsoci..warto przysjc i posluchac specjalistow wiecej...

data

Maj 23, 2017

Czy czytałaś kiedyś książkę inbook.pl/p/s/70766/ksiazki/zdrowie-i-uroda/odchudzanie-weekendowe? Bardzo fajna pozycja! Bardzo przydatna! ja powracam do niej średnio raz w miesiącu! Dla wszystkich tych co nie mogą schudnąć!

data

Maj 22, 2017

U mnie najlepsza przedtreningówka to zdecydowanie Cocao od Stario. Nie mam w ogóle zjazdów energetycznych po tych tabletkach, a piłem już dosłownie wszystko, co dostępne na rynku raczej z mizernym skutkiem. Cocao, kreatyna, podstawowe białko i masz właściwie cały zestaw treningowy....

data

Maj 18, 2017

Haha, kurkuma nieeee. Ona owszem jest dobra ale z odchudzaniem niewiele ma wspólnego. Bardziej już pieprz czarny, ona ma w sobie piperynę w otoczce, która na odchudzanie jest bardzo dobra księgowa praca i trąbią o tym od dłuższego czasu już ale stężenie jest niestety małe i jeśli to...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.