Głodówka oczyszczająca: dla kogo i kiedy jest wskazana?

2020-01-20 10:30

Głodówka oczyszczająca może trwać od 1 dnia do 6 tygodni - zazwyczaj to 10-14 dni. Konsultacja z lekarzem jest zalecana, jeśli głodówka oczyszczająca trwa dłużej niż tydzień. W jakich sytuacjach jest wskazana głodówka oczyszczająca? Kto może przeprowadzić głodówkę oczyszczającą?

Głodówka oczyszczająca: dla kogo i kiedy jest wskazana głodówka oczyszczająca?
Autor: Photos.com Głodówka oczyszczająca może trwać od 1 dnia do 6 tygodni - zazwyczaj to 10-14 dni.

Spis treści

  1. Głodówka oczyszczająca: czym jest detoksykacja?
  2. Głodówka oczyszczająca: kiedy jest wskazana
  3. Głodówka oczyszczająca: przykre dolegliwości
  4. Głodówka oczyszczająca: powrót do normalności

Głodówka oczyszczająca ma za zadanie oczyścić twój organizm z nagromadzonych toksyn, więc odchudzanie się tą metodą jest mało skuteczne. Nawet jednodniowa głodówka oczyszczająca da ci poczucie lekkości i sprawi, że będziesz pełna energii.

Głodówka oczyszczająca: czym jest detoksykacja?

Detoksykacja to usunięcie z organizmu toksyn, zbędnych produktów przemiany materii i niepotrzebnych resztek z naszego ciała. Proces oczyszczania odbywa się oczywiście na co dzień. W każdej komórce ciała są specjalne białka, których zadaniem jest wychwytywanie substancji szkodliwych i przekształcanie ich w taki sposób, by mogły zostać usunięte. Organem intensywnie unieszkodliwiającym toksyny jest wątroba.

Eliminacja zanieczyszczeń odbywa się przez jelita oraz układ moczowy oddechowy i skórę, zgodnie z zasadą: to co rozpuszczalne w wodzie usuwają nerki, toksyny rozpuszczalne w tłuszczach - układ pokarmowy. Nie zawsze jednak nasz system oczyszczania radzi sobie ze wszystkimi złogami, stąd pomysł na głodówki oczyszczające.

Głodówka oczyszczająca: kiedy jest wskazana

Głodówka oczyszczająca może ci pomóc, gdy cierpisz na bezsenność i zaburzenia snu, zmęczenie i brak energii, bóle głowy, obrzęki, problemy z trawieniem (niestrawności, zaparcia, spowolnione trawienie) oraz problemy z cerą, skłonność do wysypek i egzem. Właśnie te objawy mogą świadczyć o przeciążeniu organizmu toksynami.

Czytaj także: Szybka dieta oczyszczająca z toksyn. Przykładowy jadłospis oczyszczający

Głodówka oczyszczająca: przykre dolegliwości

W czasie głodówki oczyszczającej mogą pojawić się różne niemiłe dolegliwości:

  • ropne wypryski na skórze
  • nieprzyjemna i intensywna woń potu i moczu, charakterystyczna dla czwartego dnia
  • bóle kości
  • wahania nastroju.

Nie należy się nimi zrażać - to sygnały, że organizm uwalnia się od toksyn. Po czterech dniach zazwyczaj wszystkie te sensacje mijają. Wiele osób mówi o następującym wówczas niezwykłym uczuciu lekkości i jasności umysłu. Poprawia się wygląd cery. Wyostrzają się zmysły, szczególnie węch i smak. Według niektórych lekarzy organizm odmładza się o pięć lat!

Czytaj także:

Głodówka oczyszczająca: powrót do normalności

Specjaliści uważają, że powrót do "normalnego" żywienia po głodówce powinien trwać tak długo, jak długo trwała głodówka. Do jedzenia wracasz powolutku: zaczynasz od naparów i wywarów z jarzyn, po dwóch dniach możesz dołączyć gotowane ziemniaki, tarte jabłka. Jeśli jednak wrócisz do starych (złych) nawyków żywieniowych, to cały twój wysiłek pójdzie na marne.

Czytaj też: Detoks po zimie - jak oczyścić organizm na wiosnę