Dieta niskosalicylanowa (aspirynowa) - lista produktów, które nie zawierają salicylanów

2014-10-22 9:42

Dieta niskosalicylanowa (aspirynowa) jest jedyną skuteczną metodą walki z alergią na kwas salicylowy. Pozwala ona osobom uczulonym na salicylany uniknąć poważnych w skutkach reakcji alergicznych, do których zaliczamy ataki duszności czy wstrząs anafilaktyczny. Sprawdź, na czym polega dieta aspirynowa i co można jeść, gdy jest się uczulonym na salicylany.

Dieta przy problemach z woreczkiem żółciowym
Autor: Photos.com Gdy masz problemy z woreczkiem żółciowym, jedz regularnie, co najmniej 4-5 razy dziennie, najlepiej co 2-3 godziny. Zbyt długie przerwy pomiędzy posiłkami sprzyjają zastojowi żółci.

Spis treści

  1. Zasady diety aspirynowej
  2. Dla kogo jest przeznaczona dieta aspirynowa?
  3. Dieta aspirynowa  - co można jeść?

Dieta niskosalicylanowa (aspirynowa) to swoista dieta eliminacyjna. Polega na wyeliminowaniu lub zmniejszeniu podaży produktów, które zawierają salicylany, poprzez odpowiedni dobór pokarmów w diecie uczulonego. Salicylany wywołują u osób uczulonych na nią poważne objawy chorobowe. W takich przypadkach dieta aspirynowa jest jedyną skuteczną metodą walki z alergią na kwas salicylowy.

Zasady diety aspirynowej

Przy podejrzeniu, że to salicylany zawarte w pokarmach są przyczyną alergii, zaleca się 7-14-dniową kurację, w trakcie której produkty zawierające kwas salicylowy należy zastąpić produktami wolnymi od tej substancji. W trakcie diety zabronione jest stosowanie aspiryny i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Po zakończeniu diety co 2-3 dni należy stopniowo wprowadzać do jadłospisu kolejne produkty spożywcze (o niskiej lub średniej zawartości kwasu salicylowego). W przypadku wystąpienia objawów reakcji alergicznej, należy wykluczyć z diety produkt, który podejrzewa się o wywołanie uczulenia.

Należy pamiętać, że celem diety aspirynowej jest dokonanie oceny tolerancji kwasu acetylosalicylowego u osób, u których pojawiły się objawy reakcji alergicznej (głównie pokrzywka) i utrzymanie podaży salicylanów w spożywanych pokarmach na takim poziomie, przy którym nie występują objawy niepożądane. Poziom ten jest indywidualny i zmienny, tzn. tolerancja na salicylany nie jest wartością stałą i zmienia się w zależności od okoliczności (np. stresu). W związku z tym w niektórych przypadkach całkowita eliminacja pokarmów, które zawierają kwas salicylowy, jest niepotrzebna.

Dla kogo jest przeznaczona dieta aspirynowa?

Dieta aspirynowa zalecana jest przede wszystkim osobom, u których obserwuje się uczulenie na salicylany, lub u których występuje astma aspirynowa (skrajny przejaw tego uczulenia). Można ją także zastosować pomocniczo w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD). Według naukowców dieta aspirynowa może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia także osób chorych na przewlekłą pokrzywkę lub astmę oskrzelową.

Dieta aspirynowa  - co można jeść?

W trakcie kuracji pokarmy o niskiej zawartości kwasu salicylowego mogą być dobrze tolerowane przez uczulonego i nie muszą być wykluczane z diety, pod warunkiem, że są spożywane w małych ilościach. Zasada ta odnosi się między innymi do dojrzałych owoców, u których ilość salicylanów maleje wraz z procesem dojrzewania, i ugotowanych warzyw (gotowanie obniża zawartość salicylanów).

Niewskazane jest natomiast stosowanie np. przypraw, konserw, pokarmów konserwowanych benzoesanami i artykułów zawierających syntetyczne środki smakowe, zapachowe, itp., ponieważ charakteryzują się one wysoką zawartością salicylanów.

SPRAWDŹ >>> Pełna lista produktów niewskazanych w czasie diety aspiryniowej.

Polecamy
jesz co lubisz kulinaria

Autor: Time S.A

Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci jeść zdrowo i smacznie, nawet gdy lekarz zalecił Ci dietę leczniczą. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online od Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się profesjonalnie skomponowanym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!

To ci się przyda

Dieta aspirynowa - co mogą jeść uczuleni na salicylany?

Produkty, które nie zawierają kwasu salicylowego:

  • białe pieczywo (ziarna zbóż - gryka, proso, owies, żyto, pszenica, a także ryż - praktycznie nie zawierają salicylanów)
  • warzywa: białe ziemniaki (obrane ze skórki), zielona i biała kapusta, selery, suszona fasolka, fasolka z puszki bez dodatku soli i cukru
  • owoce: banany, gruszki obrane ze skórki, lima (cytrus)
  • bakalie: sezam, orzechy włoskie, wiórki kokosowe (suche)
  • mięsa (chude, koniecznie gotowane), ryby
  • jajka
  • chude produkty mleczne: biały ser, mleko, sery, jogurt naturalny
  • tłuszcze: oleje roślinne (słonecznikowy, sojowy) tłoczone na zimno i bez dodatku konserwantów, masło i margaryna (tylko łyżka dziennie),
  • napoje: niegazowana woda mineralna, słaba herbata (najlepiej z owoców dzikiej róży lub rumianku), kawa bezkofeinowa, mleko sojowe, mleko ryżowe, sok gruszkowy domowej roboty
  • napoje alkohole: piwo, sherry, brany
  • środki słodzące: cukier, syrop klonowy, melasa
  • przyprawy: sól morska, sos sojowy bez przypraw, szafran, mak

Wolne od salicylanów są także produkty spożywcze, takie jak: tofu, kakao, puder z nasion szarańczynu strąkowego (tzw. carob powder).

    Ważne

    Osoby na diecie niskosalicylanowej lub tuż po jej zakończeniu nie mogą zażyć (np. omyłkowo) leku zawierającego salicylany! Nagłe wprowadzenie do organizmu odzwyczajonego od salicylanów sporej ilości substancji uczulającej może wywołać szok anafilaktyczny.