Zapomnij o jajecznicy, uważaj na przyprawy. Najważniejsze zasady diety na ból żołądka, zgagę, nudności i biegunkę

2015-10-14 9:43

Zwykle nie zastanawiamy się zbytnio, jak jemy. Czas refleksji przychodzi, gdy zaczynamy odczuwać dolegliwości żołądkowe. Chociaż boli cię żołądek, w przełyku pali zgaga, odczuwasz nudności, masz mdłości i biegasz do toalety to coś trzeba jeść. Co jeść? Jaka powinna być dieta na ból żołądka, zgagę, nudności i biegunkę?

zdrowe jedzenie na stole
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Ból żołądka - pomaga dieta łatwo strawna
  2. Ból żołądka - co wolno jeść
  3. Ból żołądka - przyprawom mówimy: nie
  4. Jak prawidłowo gotować potrawy dla dobra żołądka?

Ból żołądka może mieć wiele przyczyn, od zatrucia, poprzez wrzody, na raku żołądka skończywszy. Najczęściej winę za ból żołądka ponosi  brak czasu i wynikająca z niego zła dieta. Jak to się dzieje? Otóż z powodu braku czasu stołujemy się w barach szybkiej obsługi, sięgamy po żywność typu fast food, potrawy tłuste, smażone, jemy w pośpiechu. Zamiast świeżych warzyw i owoców, pochłaniamy mnóstwo barwników i konserwantów. W pracy kanapki i jogurt, zastępują słodycze i kawa. Soki w naszym menu wypierają energizery i napoje gazowane. A co na to żołądek? Stoi przed nim nie byle jakim wyzwaniem – trzeba niezdrowe specjały strawić. Gdy brakuje mu na to sił, daje nam sygnały ostrzegawcze. Pojawia się ból między żebrami, zgaga, kruczenie w podbrzuszu i biegunka. Jeżeli mimo tego nie zmienimy nawyków i diety, dostaniemy od żołądka czerwoną kartkę. Takie działanie może doprowadzić do stanów zapalnych błony śluzowej żołądka, owrzodzenia, a nawet nowotworu.

Ból żołądka - pomaga dieta łatwo strawna

Dieta lekkostrawna jest dla przepracowanego żołądka panaceum na wszelkie dolegliwości. Posiłki przygotowane zgodnie z jej zasadami są łatwo przyswajalne przez organizm człowieka, a ich trawienie nie przysparza żadnych kłopotów naszemu żołądkowi. Podstawą tej diety jest ograniczenie, a najlepiej wyłączenie produktów i potraw tłustych, smażonych, pieczonych w sosie, mocno przyprawionych, wzdymających i zawierających dużo włókna pokarmowego – błonnika. Stwierdzono, że długo zalegają one w żołądku i utrudniają jego opróżnianie. Wydłuża to procesy trawienne i wzmaga wydzielanie kwaśnych soków żołądkowych.

Ból żołądka - co wolno jeść

Żołądkowi nie zaszkodzą: jasne i czerstwe pieczywo, drobne makarony i kasze, słodkie i zsiadłe mleko, sery białe i homogenizowane. Żołądek preferuje chude mięsa (indyk, kurczak, cielęcina) i ryby (dorsz, tuńczyk). Owoce najlepiej spożywać bez skórki i pestek. Warzywa przed jedzeniem zblanszować (przelać wrzątkiem) lub ugotować. Warto zapomnieć o jajecznicy, a jaja jadać na miękko lub w koszulce, gotowane na parze. Zamiast tłuszczu zwierzęcego sięgać po oleje roślinne i oliwę z oliwek. W diecie lekko strawnej zupy zaprawia się żółtkiem lub mlekiem.

Ból żołądka - przyprawom mówimy: nie

Aby żołądek funkcjonował bez zarzutu należy wykluczyć dodatki smakowe takie jak: ocet, pieprz, papryka, chili, curry, musztarda, ketchup, ziele angielskie, liść laurowy, gorczyca, kminek, mocny alkohol. Brzmi to bardzo restrykcyjnie, ale przecież potrawy kuchni lekko strawnej wcale nie muszą smakować jak papier, można je doprawiać kwaskiem cytrynowym, sokiem z cytryny, pietruszką, zielonym koperkiem, majerankiem, rzeżuchą, melisą i solą.

Jak prawidłowo gotować potrawy dla dobra żołądka?

Potrawy najlepiej sporządzać metodą gotowania w wodzie, na parze – w naczyniach bez wody. Smażenie i pieczenie na tłuszczu jest całkowicie wykluczone. Można stosować duszenie, obsmażanie potrawy na patelniach do smażenia beztłuszczowego, oraz pieczenie w folii aluminiowej, na pergaminie, na ruszcie, w naczyniach ceramicznych, w piekarniku, bądź w opiekaczu elektrycznym. Ważne jest, aby potrawy były świeżo przyrządzane, nie przechowywane w lodówce, gdyż zmniejsza to możliwość zakażenie bakteryjnego posiłków.

Ważne

Czy wiesz, że...

  • napar z rumianku łagodzi dolegliwości żołądkowe,
  • napar z koperku i kminku, zwłaszcza u małych dzieci, pomaga na bóle powstałe na skutek nagromadzenia się gazów,
  • napar z suszonych czarnych jagód ma działanie przeciwbiegunkowe i zapierające,
  • herbatka z mięty przyspiesza trawienie, pobudza wydzielanie soków trawiennych i pomaga organizmowi uporać się z tłustym i obfitym posiłkiem.