Dieta dla osób leżących. Jaka powinna być dieta dla obłożnie chorych?

2013-02-19 14:02

Leczenie chorego można wspomagać odpowiednią dietą. Potrawy przygotowywane dla chorych leżących muszą być półpłynne i lekkostrawne. Z diety osoby leżącej wyeliminować należy ciemne pieczywo, grube makarony i kaszę gryczaną. Warto zaopatrzyć się w przenośne stoliki i odpowiednie naczynia, usprawniające podawanie posiłków osobie obłożnie chorej.

Dieta dla osób leżących. Jaka powinna być dieta dla obłożnie chorych?
Autor: GettyImages Leczenie chorego można wspomagać odpowiednią dietą. Potrawy przygotowywane dla chorych leżących muszą być półpłynne i lekkostrawne. Z diety osoby leżącej wyeliminować należy ciemne pieczywo, grube makarony i kaszę gryczaną. Warto zaopatrzyć się w przenośne stoliki i odpowiednie naczynia, usprawniające podawanie posiłków osobie obłożnie chorej.

W przypadku pacjentów leżących konieczna jest dieta lekkostrawna, w której dopuszczalne są tylko ściśle określone produkty zbożowe: pieczywo jasne i czerstwe (czasem pieczywo typu graham w ograniczonej ilości), sucharki, drobne kasze, ryż, drobne makarony.

Produkty zakazane

Zakazane w diecie osoby lezacej są:

  • pieczywo razowe żytnie i pszenne,
  • każde pieczywo świeże,
  • rogaliki francuskie,
  • grube kasze: pęczak, gryczana,
  • grube makarony.

Tak więc dobór produktów zbożowych dla chorego najlepiej omówić z lekarzem lub dietetykiem.

miesięcznik "Zdrowie"

Zasady odżywania osób leżących

  • 4–5 posiłków dziennie, najlepiej o stałych porach, kolacja nie później niż o 19. Potrawy powinny być ciepłe, ale nie gorące, o konsystencji płynnej lub półpłynnej. Wszystkie składniki muszą być miękkie, dobrze dogotowane.
  • Warto zwrócić uwagę na naczynia – wygodne, podzielone na części talerze z melaminy, kubki z dziobkiem. Pod talerz warto podłożyć matę antypoślizgową, aby nie przesuwał się po tacy czy stoliku.
  • Posiłki powinny być lekkostrawne i odpowiednio zbilansowane pod względem składników budulcowych (woda, białko), energetycznych (tłuszcze, węglowodany), witamin i minerałów.
  • Należy ograniczać cukier i sól, która zatrzymuje wodę w organizmie, przez co powstają obrzęki.
  • Ważne jest nawadnianie organizmu. Zwykle zaleca się picie ok. 3 l płynów w postaci soków, kompotów, zup, wody niegazowanej (podajemy wody niskosodowe). Chory leżący powinien wypijać dziennie 2 szklanki mleka lub jego przetworów (jogurty, kefiry).

Zaparcia - częsty problem chorych leżących

Zaparcia to częsty problem osób obłożnie chorych. By usprawnić wypróżnienia, dobrze jest wypijać na czczo szklankę ciepłej wody z łyżeczką miodu, a przed snem napar z siemienia lnianego.