Skaza białkowa u dorosłych - zasady diety. Co jeść przy alergii na białko?

2022-03-09 9:04

Skaza białkowa u dorosłych to potoczne określenie alergii pokarmowej. Przy skazie białkowej potencjalnym alergenem są m.in. mleko, białka jaj, niektóre mięsa czy owoce morza. Jak ułożyć dietę przy skazie białkowej i co można jeść bez obaw o wystąpienie objawów uczulenia?

Skaza białkowa u dorosłych wyklucza spożywanie produktów, takich jak m.in. mleko, białka jaj i mięso.
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Dieta przy skazie białkowej u dorosłych - zasady
  2. Dieta przy skazie białkowej u dorosłych - co można jeść?
  3. Jak uzupełnić niedobory witamin i minerałów w diecie przy skazie białkowej?
Alergia pokarmowa u dzieci - jak jej uniknać

Dieta przy skazie białkowej to dieta eliminacyjna przeznaczona dla osób, które są uczulone na białka, nie tylko mleka (choć to najczęściej występujący typ alergii), lecz także te zawarte w innych produktach, takich jak np. jaja czy mięso.

Skaza białkowa to alergia pokarmowa, której objawy pojawiają się zwykle u małych dzieci. Te "wyrastają" z niej najczęściej do 2. roku życia. W związku z tym dietę przy skazie białkowej najczęściej stosują najmłodsi. Dieta jest przeznaczona także dla matek karmiących, u dzieci których wystąpiły objawy alergii, jak również dla dorosłych ze skazą białkową, u których alergia utrzymuje się przez całe życie.

Dieta przy skazie białkowej u dorosłych - zasady

Dieta przy skazie białkowej zakłada okresowe lub stałe wykluczenie z jadłospisu produktów zawierających białko. Będzie to nie tylko białko mleka krowiego, lecz także mleka zwierząt innego gatunku (koziego, owczego). Przyczyną silnej alergii może być także mięso: wołowina, cielęcina, wieprzowina. Przy skazie białkowej z jadłospisu należy wykluczyć także inne potencjalne alergeny, takie jak białka jaj, kakao i czekolada mleczna, soja, orzechy ryby czy owoce morza. Potencjalnie alergizujące mogą być także niektóre bakalie: orzeszki ziemne, pistacje, migdały. Reakcję uczuleniową mogą wywołać także cytrusy i truskawki oraz miód.

Sprawdź także: 

Zgodnie z zasadami diety eliminacyjnej, w miejsce szkodliwych lub źle tolerowanych składników pokarmowych należy wprowadzić składniki zastępcze, o równoważnych wartościach odżywczych. W przypadku białka mleka krowiego będą to preparaty hypoalergiczne (czyli pozbawione prawie całkowicie zdolności alergizującej) hydrolizaty kazeiny i białka serwatkowe, jak również preparaty, w których białka mleka krowiego zostały zastąpione pełnowartościowym białkiem roślinnym (mieszanki sojowe - o ile nie ma alergii na soję) i homogenizowane białka mięsa innych gatunków zwierząt (np. kurczaka, indyka).

Dieta eliminacyjna powinna trwać od 6 miesięcy do roku. Po tym okresie należy wprowadzać produkty potencjalnie alergizujące do diety stopniowo i obserwować, czy po zjedzeniu pojawia się reakcja uczuleniowa.

Ważne

Gdzie mogą być ukryte białka?

Białka mogą być ukryte także w wielu innych produktach, takich jak pieczywo, mięsa (np. pasztety, parówki) czy słodkości (np. lody, kremy, batoniki i budynie, niektóre sztuczne słodziki). Uczulające białko można znaleźć także w aptecznych specyfikach, np. w syropach leczniczych i polewach tabletkowych.

Dieta przy skazie białkowej u dorosłych - co można jeść?

Skaza białkowa u dorosłych wymaga zmiany w diecie. Osoby a alergią pokarmową mogą bezpiecznie sięgać po mięso drobiowe i królicze, a także po kasze, ryż i makaron. Z warzyw zaleca się marchewkę, kalafior, brokuły, brukselkę i kapustę. Dozwolone są także żółtka jaj i owoce (ale nie cytrusowe i truskawki).

Jak uzupełnić niedobory witamin i minerałów w diecie przy skazie białkowej?

Dieta w przebiegu skazy białkowej u dorosłych jest dość restrykcyjna. Tego typu dieta eliminacyjna może doprowadzić do niedoborów  wapnia i witaminy D u dorosłych osób ze skazą białkową. Dlatego należy zadbać o ich właściwą suplementację (po konsultacji z lekarzem). Warto wiedzieć, że dobrym źródłem wapnia są kasza (np. gryczana, jęczmienna), fasola, fasolka szparagowa, soja, soczewica, owies, ryby drobno ościste, konserwowe. Z kolei w witaminę D bogate są borówki i mięso.