Czy FRYTKI mogą być zdrowe? Jak zrobić dietetyczne frytki?

2017-09-21 11:31

Czy frytki z zasady muszą być niezdrowe? Niekoniecznie! Dowiedz się ile kalorii mają frytki z popularnych restauracji fast food i w czym tkwi tajemnica smaku belgijskich frytek. Sprawdź, jak przyrządzić frytki z selera lub batatów oraz poznaj przepisy na dietetyczne frytki w wersji light, pieczone bez oleju i przyprawiane ziołami.

Czy FRYTKI mogą być zdrowe? Jak zrobić dietetyczne frytki?
Autor: Thinkstockphotos.com Czy FRYTKI mogą być zdrowe? Jak zrobić dietetyczne frytki?

Spis treści

  1. Jak zrobić frytki, żeby były bardziej dietetyczne?
  2. Ile kalorii mają frytki?
  3. Jak zrobić belgijskie frytki? [WIDEO]
  4. Frytki belgijskie - dlaczego są tak pyszne?
  5. Skąd wzięła się nazwa "frytki"?
  6. Jaki wpływ na zdrowie mają frytki?

Frytki to ziemniaki pokrojone w słupki, smażone na głębokim tłuszczu lub pieczone w piekarniku. Wymyślono je w Belgii, gdzie tradycyjnie smażone są na tłuszczu wołowym. Najpyszniejsze frytki to te przyrządzane ze specjalnych odmian ziemniaka, np. Ibis, Tajfun, Ibiza. Charakteryzują się one podłużnym kształtem bulwy i dużą zawartością skrobi, dzięki czemu chłoną mniej tłuszczu.

To właśnie ze względu na dużą zawartość tłuszczu frytki zaliczane są do potraw ciężkostrawnych i wysokokalorycznych. Ale wcale nie musi tak być! Poznaj metody "odchudzania" frytek.

Jak zrobić frytki, żeby były bardziej dietetyczne?

Jeśli nie możesz oprzeć się smakowi frytek i uwielbiasz zjadać je bez względu na porę dnia, postaraj się przynajmniej zrezygnować z tych podawanych w fast foodach i restauracjach. Nigdy nie masz pewności, czy nie były smażone na starym tłuszczu i z jakich ziemniaków je przygotowano.

Na ilość kalorii możesz mieć wpływ, przygotowując frytki samodzielnie. Jeśli ziemniaczane słupki wymieszasz z łyżką oliwy i ziołami, a potem wstawisz do rozgrzanego piekarnika, frytki będą miały nawet o połowę mniej kalorii niż te smażone na głębokim tłuszczu.

Większość mrożonych frytek dostępnych na rynku, przed pakowaniem nasącza się tłuszczem, dlatego tak łatwo przygotować je w piekarniku bez dodatkowego oleju. I rzeczywiście, nie wymagają dodawania tłuszczu, bo są nim nasączone już w procesie produkcyjnym.

Skoro już decydujesz się na kupne frytki, wybieraj te o gładkim kształcie. Masz wtedy większą szansę, że kupujesz pokrojone ziemniaki. Karbowane frytki robione są z pulpy ziemniaczanej. Nie oznacza to, że są dużo gorszej jakości, niż te krojone, ale ze względu na konsystencję będą chłonęły więcej tłuszczu.

Najbardziej dietetyczne będą domowe frytki pieczone w piekarniku, na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Tak przygotowywane nie będą potrzebowały dodatkowego tłuszczu.

Ile kalorii mają frytki?

Warto wiedzieć, że kaloryczność frytek w najpopularniejszych barach typu fast food znacznie się różni:

  • frytki z KFC: 256 kcal w 100 g; mała porcja (70 g) - 179 kcal, duża (105 g) - 268 kcal;
  • frytki z McDonald's: 289 kcal w 100 g; mała porcja (72 g) - 231 kcal, średnia (103 g) - 330 kcal, duża (144 g) - 434 kcal;
  • frytki z Burger Kinga: 272 kcal w 100 g; mała porcja (74 g) - 201 kcal, duża (116 g) - 314 kcal, XXL (220 g) - 596 kcal.

Od czego zależą te różnice? Producenci nie zdradzają swoich receptur, wiadomo jednak, że na kaloryczność frytek wpływ ma gatunek ziemniaków (różnią się zawartością skrobi), tłuszcz, w którym frytki są smażone, sposób smażenia (np. frytki belgijskie są smażone dwukrotnie), a także sposób krojenia frytek (cienkie bardziej chłoną tłuszcz).

Chcesz ograniczyć ilość dostarczanych z frytkami kalorii? Wypróbuj przepisy na dietetyczne frytki. I pamiętaj - one wcale nie muszą być robione z ziemniaków!

Jak zrobić belgijskie frytki? [WIDEO]

To ci się przyda

Frytki z selera - przepis

Składniki:

  • 1 duży seler;
  • łyżeczka oliwy;
  • pół łyżeczki wody;
  • curry, słodka papryka.

Selera obrać i pokroić w słupki. Dodać oliwę, wodę i przyprawy. Wymieszać. Na godzinę wstawić do lodówki. Piekarnik rozgrzać do temp. 150 st. C. Frytki rozłożyć na papierze i piec 20-25 min.

Frytki z batatów - przepis

Składniki:

  • 2 bataty;
  • łyżka oliwy;
  • mielony pieprz biały;
  • mielony pieprz czarny;
  • sól;
  • odrobina ostrej papryki.

Bataty obrać, pokroić w słupki grubości 7 mm. Dodać oliwę i przyprawy, wymieszać. Odstawić do lodówki na godzinę. Piekarnik rozgrzać do temp. 150 st. C. Frytki piec 20-30 min.

Frytki belgijskie - dlaczego są tak pyszne?

Duże, grube, chrupiące na zewnątrz, mięsiste w środku, podane w papierowym rożku albo pudełku z sosami czy majonezem. Niezwykły smak frytki belgijskie zawdzięczają świeżym ziemniakom z dużą ilością skrobi (tłuszcz tak nie wsiąka do środka kartofla) i odpowiedniej technice smażenia.

Belgijskie frytki smaży się dwa razy: najpierw w temperaturze 170-175ºC, a po osączeniu jeszcze dosmaża na złoty kolor w temperaturze 190ºC i znowu osącza.

Frytki "odkryli" Belgowie w XVII w., a w każdym razie tak uważają. Podobno ulubioną potrawą tubylców były smażone małe rybki. Ponieważ trudno je było w zimie wyłowić z zamarzniętej rzeki, znaleźli oni zastępczy smakołyk. Pokroili w kształt rybek ziemniaki i usmażyli je na wołowym łoju. Pierwszy bar z frytkami pojawił się w 1857 r., oczywiście w Belgii, gdzie znajduje się Muzeum Frytek. Zwolennicy tradycyjnej receptury twierdzą, że zastąpienie dziś zwierzęcego tłuszczu roślinnym olejem jest „zbrodnią dokonaną na ziemniaczanej świętości”.

CZYTAJ >> JAK CZĘSTO MOŻNA JEŚĆ FRYTKI, ZAPIEKANKI I HAMBURGERY?

Skąd wzięła się nazwa "frytki"?

Nazwa frytek nie do końca jest wyjaśniona. Podobno pochodzi od nazwiska pierwszego sprzedawcy – Fritz, którego belgijska gazeta okrzyknęła „królem frytek”, albo od francuskiego frite (od frire, co znaczy „smażyć”). Amerykańska nazwa french fries prawdopodobnie wzięła się stąd, że w Belgii urzędowym językiem jest francuski.

W każdym razie do Stanów Zjednoczonych frytki przywędrowały z Europy wraz z weteranami I wojny światowej. Ale popularność zyskały dopiero w latach 20. ubiegłego stulecia, gdy zaczęły powstawać bary szybkiej obsługi. Dziś Amerykanie nie wyobrażają sobie kuchni bez mrożonych frytek. Anglicy tak je polubili, że fish & chips (ryba zanurzona w gęstym cieście, usmażona w głębokim oleju, do tego frytki obficie skropione octem) uczynili narodową potrawą.

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Jaki wpływ na zdrowie mają frytki?

miesięcznik "Zdrowie"