Jak poprawić metabolizm i przyspieszyć odchudzanie

38 komentarze
Autor: Barbara Hołub

Tłusta ryba, pieczony drób czy imbirowe ciasteczka - mimo że zawierają dużo kalorii - przyspieszają metabolizm i mogą być sprzymierzeńcem w odchudzaniu! Niektóre potrawy z powodzeniem zastępują drogie farmaceutyki, których zadaniem jest przypieszenie przemiany materii. Dowiedz się, jak wzbogacić dietę, by poprawić metabolizm.

Uważany za jeden z największych na świecie autorytetów w dziedzinie diet odchudzających – prof. J. Castell, amerykański lekarz, twierdzi, że są dwa sposoby na pozbycie się nadwagi. Pierwszy polega na ograniczeniu ilości dostarczanych kalorii, czyli należy mniej jeść. Drugi opiera się na zwiększeniu ilości spalanych kalorii dzięki zażywaniu odpowiednich leków albo wzmożonej aktywności fizycznej. 
Większość z nas próbuje odzyskać zgrabną figurę, stosując rygorystyczne diety. Dla wielu osób ograniczanie ilości zjadanych potraw jest wręcz heroicznym wyrzeczeniem. Dużo mniej poświęcenia z naszej strony wymaga „podkręcenie” przemiany materii, tak by nasz organizm zużywał więcej energii. Dlatego warto poznać możliwości, jakie stwarza natura w przyśpieszaniu metabolizmu.

Odchudzanie: wysiłek fizyczny poprawia metabolizm

Niekwestionowanym liderem w dopingowaniu naszego organizmu do żwawszego spalania tkanki tłuszczowej jest ruch. Myli się jednak ten, kto myśli, że przy pozbywaniu się nadwagi każdy wysiłek fizyczny jest tak samo skuteczny. Medycyna sportowa dokładnie przebadała, co się dzieje w organizmie w trakcie ćwiczeń fizycznych. Specjaliści wiedzą, jaki rodzaj ćwiczeń wyszczupla talię i uda, a jaki sprawia, że sylwetka staje się masywna. Okazało się na przykład, że znacznie szybciej tracimy na wadze, gdy w ćwiczenia wkładamy wysiłek umiarkowany. I dlatego lekarze mówią, że osoby odchudzające się po serii przysiadów czy wymachów rąk powinny być tylko lekko zasapane. Podnoszenie ciężarów czy forsowny bieg pozostawmy tym, którzy chcą rozbudować masę mięśniową.

Stosunkowo niedawno udowodniono też, że szybciej chudniemy, gdy przerwa między ćwiczeniami wynosi ok. 20 godzin. Poza tym umiarkowany wysiłek fizyczny najlepiej przyśpiesza krążenie krwi i pobudza poszczególne komórki do bardziej efektywnej pracy. Taki stan utrzymuje się po zakończeniu ćwiczeń jeszcze przez wiele godzin. Co ciekawe, każdy dodatkowy wysiłek organizmu pracującego już na pełnych obrotach nie powoduje proporcjonalnego spalania kalorii. Przeciwnie, spowalnia to spalanie, gdyż organizm mobilizuje się do zwiększonej dawki wysiłku. I jeszcze jedna ważna wskazówka: średnio intensywny wysiłek powinien trwać co najmniej 20 minut. Tyle bowiem czasu trwa czerpanie energii, która jest potrzebna na dodatkowy wysiłek, z zapasów zmagazynowanych w mięśniach i wątrobie. Dopiero po tym czasie organizm sięga po zasoby energetyczne zgromadzone w tkankach tłuszczowych.

CZYTAJ WIĘCEJ >>> Jakie ćwiczenia najlepiej przyspieszą odchudzanie?

Odchudzanie: pieprz i papryka poprawiają metabolizm

Przyprawy o ostrym smaku potrafią przyśpieszyć przemianę materii aż o 10 proc. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę, że przeciętna kobieta prowadząca spokojny tryb życia zużywa ok. 1800 kcal, owych 10 proc. to 180 kcal. Co to oznacza? Jeżeli zjemy makaron z sosem przyprawionym ostrą papryką i kanapki posmarowane musztardą, możemy pozwolić sobie dodatkowo na 3 kostki czekolady lub mały wafelek.

Ważne

Ważne

Dwa produkty przydatne w odchudzaniu

W codziennym menu osób, które zmagają się z nadwagą, powinny znaleźć się dwa produkty:

  • awokado, gdyż zawiera dwa dopalacze przemiany materii (kwasy omega-3 i witamina B6)
  • łosoś, który ma ich aż cztery (kwasy omega-3, witamina B6, jod, białko)
Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Algodine, 05.04.2017 22:06
Polecam Algodine, który zawiera wyciąg z brązowych alg. Zawarty w nich jod, jest głównym składnikiem hormonów tarczycy tj. tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Wpływają one na tempo przemiany tłuszczów i węglowodanów, w prostsze i łatwiej spalane przez organizm, energetyczne substancje tj. glukozę i ATP.
minia1985, 23.03.2017 21:01
Ja mażę o zakupie rolek - świetnie się czułam jak parę lat temu jeździłam i waga spadała a jakie ciało było jędrnę:0 https://od-natury.pl/
 

Odchudzanie: imbir przyspiesza spalanie tłuszczu

Japończycy od dawna wiedzą, że takie same właściwości odchudzające jak ostry pieprz ma imbir. Zaliczany jest do pokarmów rozgrzewających i przyśpieszających przemianę materii. Małe, kruche ciasteczka z dodatkiem imbiru uważane są za idealny deser dla kobiet dbających o linię. Naukowcy wyizolowali jeden ze składników imbiru, gingerol, który przyśpiesza spalanie tłuszczu zmagazynowanego na brzuchu i w organach wewnętrznych. Co ważne, właśnie ten rodzaj tkanki tłuszczowej jest najbardziej niebezpieczny dla naszego zdrowia. Dlatego w wielu laboratoriach farmaceutycznych próbowano wypreparować gingerol. Zadanie okazało się bardzo trudne, ponieważ działa on najskuteczniej tylko wtedy, gdy towarzyszą mu inne substancje zawarte w imbirze. Dlatego zjadanie potraw suto doprawionych imbirem jest skuteczniejsze niż łykanie tabletek.

Odchudzanie: kwasy tłuszczowe omega przyspieszają metabolizm

W latach 60. na zjeździe bariatrów, dietetyków i kardiologów poświęconym dietom odchudzającym wybuchł skandal. Jego bohaterem był kardiolog, który przedstawił wyniki swoich badań nad wpływem tłuszczu na zdrowie. Twierdził, że niektóre rodzaje tłuszczów, np. zawartych w rybach, nie tylko służą układowi krwionośnemu, ale także przyśpieszają spalanie tkanki tłuszczowej. Jego wystąpienie wywołało oburzenie; do tamtej pory uważano bowiem, że każdy rodzaj tłuszczu zjadany w nadmiarze szkodzi zdrowiu i figurze. Tymczasem badania przeprowadzone na grupie 100 studentów wykazały błędność tego poglądu. Udowodniono to w prosty sposób. Wszyscy młodzi ludzie dostawali dziennie tę samą ilość kalorii, ale połowa z nich jadła tłuste ryby, pozostali – tłuste mięsa. Pierwsza grupa po 3 miesiącach takiej diety straciła na wadze ok. 1 kg, podczas gdy druga grupa żywiona mięsem przytyła 2 kg. Po bliższym przyjrzeniu się składnikom diety udało się ustalić, co przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Chodzi o kwasy tłuszczowe z rodziny omega. Wiele lat upłynęło od opisanego zjazdu, zanim dietetycy i lekarze na całym świecie uznali, że tłuszcze zawarte w rybach z zimnych mórz (dziki łosoś, halibut, tuńczyk, sardynka, śledź) i niektóre rośliny (siemię lniane, awokado) pobudzają enzymy rozkładające złogi tłuszczu w tkankach podskórnych, a także w naczyniach krwionośnych. Ten specjalny rodzaj tłuszczów nazywanych omega-3, -6 i -9 działa także na układ nerwowy, skórę, włosy. Zatem jedząc ryby czy sałatki z awokado, możemy odzyskać zgrabną sylwetkę, opóźnić powstawanie zmarszczek, a także wzmocnić włosy.

CZYTAJ WIĘCEJ >>> Jak działają kwasy tłuszczowe omega-3, -6, -9 i jakie są ich najlepsze źródła?

Odchudzanie: białko poprawia metabolizm

W prawidłowo skomponowanej diecie nie może zabraknąć chudego mięsa i nabiału. Dietetycy uważają, że zwiększona ilość białka w codziennym menu może zadziałać jak iskra – rozpalić przemianę materii do najwyższych temperatur. A wszystko za sprawą hormonów. Białko wzmaga produkcję hormonu wzrostu, który zwiększa zapotrzebowanie organizmu na energię nawet o 15 proc. Wydawałoby się więc, że to bardzo dobra wiadomość dla miłośników pieczonych kurcząt i szynki. Niestety, dieta białkowa obarczona jest wieloma wadami. Powoduje zakwaszenie organizmu, nie zapewnia pełnego pokrycia zapotrzebowania organizmu na witaminy i mikroelementy. Powoduje także kłopoty z wypróżnianiem. Dlatego dietę ze zwiększoną ilością białka można stosować najwyżej przez miesiąc. Dietetycy radzą jednak mniej drastyczną dietę białkowo-jarzynową, która co prawda w mniejszym stopniu „podkręca” przemianę materii, ale można ją stosować dłużej bez szkody dla zdrowia. W sumie po kilku miesiącach codziennego zjadania dużych ilości chudego mięsa i warzyw utrata wagi będzie większa niż po miesiącu ryzykownej diety wysokobiałkowej.

CZYTAJ WIĘCEJ >>> Dieta wysokobiałkowa, czyli jak schudnąć jedząc białko [jadłospis na 7 dni]

Odchudzanie: witamina B6 poprawia metabolizm

Nasze babki zamieszkujące na Wileńszczyźnie na kilka tygodni przed karnawałem pijały codziennie kwas chlebowy. Po takiej smacznej kuracji były szczuplejsze o kilka kilogramów i z dumą obnosiły smukłą kibić na wielkich balach i zwykłych potańcówkach. Co sprawiało, że kwas chlebowy stawał się skutecznym środkiem odchudzającym? Sprawcą są dwa główne składniki tego napoju – drożdże i chleb razowy. Są one jednymi z najbogatszych źródeł witaminy B6. To ona ma niezwykłą właściwość uaktywniania energii zamkniętej w komórkach tłuszczowych. Jest też ważnym składnikiem koenzymów biorących udział w przemianach białek, aminokwasów i tłuszczów. Nie bez znaczenia jest również fakt, że kwas chlebowy nasycony był gazem, który po wypiciu wypełniał żołądek, tłumiąc apetyt.  Dziś nikt nie przygotowuje sycącego kwasu chlebowego. Możemy jednak wykorzystywać odchudzające działanie witaminy B6. Znajduje się ona w awokado, otrębach, soi, mące z pełnego przemiału.

CZYTAJ WIĘCEJ >>> Za co odpowiada witamina B6 (pirydoksyna)?

Odchudzanie: garcynia w curry przyspiesza metabolizm

Ten mały, żółty owoc tropikalnej rośliny wchodzi w skład przyprawy curry, obficie używanej w kuchni indyjskiej. Naukowcy odkryli, że jeden ze składników tej rośliny, kwas hydroksycytrynowy (HCA), wyjątkowo skutecznie zwalcza tkankę tłuszczową. Pełni on funkcję inhibitora lipogenezy, który w niezwykły sposób zwiększa przemianę materii i działa na ośrodek głodu w mózgu, powodując zmniejszenie apetytu.

Odchudzanie: jod przyspiesza metabolizm

To pierwiastek niezbędny do syntezy tyroksyny, hormonu produkowanego przez tarczycę. Gdy jest go za mało, przemiana materii widocznie  zwalnia. Nawet niewielkie (mieszczące się w granicach normy) wahania w ilości wydzielanej tyroksyny mogą spowodować duże kłopoty z utrzymaniem prawidłowej wagi. Kto w czasie urlopu nad morzem, gdzie w powietrzu unosi się jod, chudnie parę kilogramów, może należeć do grona osób z zaburzeniami tarczycy. Pomóc może codzienne zjadanie potraw bogatych w jod (rzeżucha, ryby morskie, suszone glony).

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 29.02.2016

Komentarze (1 - 10 z 38)
Złota, 11.10.2016 10.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kiedy już wszystkie domowe sposoby przyspieszenia metabolizmu zawiodą, można spróbować zabiegów w gabinecie kosmetologicznym. I nie chodzi o żadne inwazyjne ingerencje,
 
papryczka piripiri, 26.09.2016 23.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dodałabym do tego jeszcze odpowiednie nawodnienie organizmu i podkresliła wartość wody, która ma pH takie jak pH naszej krwi.
 
werka, 30.07.2016 13.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
w wieku 51 lat i mala nadwaga jest ok 5- 10 kg .trzeba tez pomyslec o witaminach ktore sa magazynowane i rozpuszczane w tluszczyku. jest tez lepsz odpornosc na rozne choroby. . .
 
werka, 30.07.2016 13.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
dieta ta jest dobra ale bardzo ekstremalna,daje szybkie efekty ale tez powoduje efekt jojo wiec ostroznie do tego podchodzic. najlepsze skutki daje tym co jeszcze nigdy nie byli na zadnej diecie. Ja osobiscie schudlam 11 kg w tydzien ale oprucz diety bylo tez chodzenie ok 10 km dziennie. . . powodzenia a tak na marginesie to polecam diete z nudlami
 
paletka, 23.06.2016 10.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Slyszałam że o Cambridge mówi sie jako o diecie ostatniej szansy. Moja kolezanka zachwalała ich gotowe dania, które ułatwiają znacznie stosowanie się do godzin posiłków. Muszę tej diecie się bardziej przyjrzeć, może to okaze się tez dla mnie dobrym rozwiązaniem.
 
Renatka, 28.04.2016 12.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Byłam na diecie Cambridge i nauczyłam sie łaczyć ze sobą odpowiednio produkty układajac je kalorycznie, ale i smacznie. Można jeść wszystko ale w ilosciach rozsadnych. Jedyne co wyeliminowalam z diety to białe pieczywo i slodycze. Co jakis czas pozwalalam sobie na ich batonika ktory nie ma praktycznie kalorii.
 
apocalypte, 12.04.2016 21.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Każdy tłuszcz (nawet cholesterol) musi zostać strawiony, by wchłonął go organizm. Nadwyżka kaloryczna zamienia się z powrotem w tłuszcz. Dlatego sam tłuszcz jest zdrowszy niż cokolwiek innego (chyba, że rąbiemy palmowy albo rafinowany - nieważne jaki). Tłuszcze rybie oraz naturalne roślinne pomagają spalać tłuszcz, który już jest w organizmie, zawierają masę związków ważnych dla organizmu a także na długi czas zaspokajają głód. Jak wolisz żyć nad bułkach i białym pieczywie ewentualnie dietetycznej coli - Twój wybór. Co do samego łososia. Zgodzę się tylko z tym, że o ile łosoś jest mega zdrowy to ten wędzony czy z puszki niestety dużo mniej. Tylko świeża ryba, i to każda ryba. Pozdrawiam i życzę sukcesów. Jeżeli ktoś jest zainteresowany na poważnie dobrą radą w diecie i treningu znajdzie mnie pod adresem apocalypte.work@gmail.com
 
drew, 28.03.2016 22.52
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
najgorsze było odstawienie słodyczy bo zawsze po obiedzie miałam ciągotki. Przeczytałam chyba nawet tutaj o chromie. Kupiłam sobie taki z inuliną z oleofarmu i już nie mam takiego ssania. Jest super.
 
daisy, 28.03.2016 21.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Wszyscy mówią, żeby jeść dużo błonnika, ale ile można żyć na płatkach owsianych. Teraz znalazłam nowy sposób i sypię sobie błonnik z oleofarm, znalazłam go moim osiedlowym zielaku. Mega wygodny
 
Ktosia, 09.03.2016 21.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja jem na ostro, jakieś warzywka i mięsko. I piję bardzoooo dużo wody. To działa.
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Efektywne odchudzanie - 10 przykazań jak skutecznie schudnąć Efektywne odchudzanie - 10 przykazań jak skutecznie schudnąć

Większość z nas ma za sobą wiele diet i prób zrzucenia zbędnych kilogramów. Nawet jeśli dzięki...

więcej

29

TABELA KALORII: pieczywo i produkty zbożowe. Sprawdź, ile mają kalorii! TABELA KALORII: pieczywo i produkty zbożowe. Sprawdź, ile mają kalorii!

Tabela kalorii zawartych w pieczywie i produktach zbożowych przyda się nie tylko osobom na diecie,...

więcej

27

Dieta odchudzająca – 10 przykazań mądrego odchudzania Dieta odchudzająca – 10 przykazań mądrego odchudzania

Próbujesz się odchudzać ale żadna dieta nie działa? Być może nieświadomie podczas odchudzania...

więcej

25

4 OWOCE wspomagające odchudzanie 4 OWOCE wspomagające odchudzanie

Czy wiesz, że niektóre owoce mają właściwości odchudzające: pobudzające organizm do spalania...

więcej

23

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Spalenie 1 kg tkanki tłuszczowej to wydatek energetyczny około 7 000 kcal. Aby spalanie było bezpieczne i przyniosło właściwy skutek, należy zmniejszyć ilość spożywanych kalorii o 10-15% lub dodać...

Dobry wieczór, to, że rak żywi się białkiem to mit. Wręcz przeciwnie pacjenci onkologiczni najczęściej mają zwiększone zapotrzebowanie na białko - czasami nawet dwukrotnie. Białko najlepiej jest...

Nie powinno się pić alkoholu ze względu na to, że odwadnia organizm, co skutkuje większym stężeniem puryn (szczególnie wódka). Z kolei wino oraz piwo dostarczają sporo puryn, które powodują wzrost...

Grupy wsparcia
data

Kwiecień 29, 2017

Czerwona herbata z tego co wiem poprawia metabolizm i dlatego przyspiesza odchudzanie. Ogólnie zdarza mi się kupować Big-Active, ale nie tylko ich czerwoną herbate, ale też herbaty funkcyjne http://big-active.pl/produkty/active-burn-spalanie/ . Działają właśnie jako suplementy...

data

Kwiecień 29, 2017

Ja też stosowałam Slimunox i jestem z jednej strony bardzo zadowolona z efektu jaki uzyskałam po jego zastosowaniu - pozbyłam się 16 kg nadwagi, a z drugiej jestem przykładem na jego skuteczności, właśnie ze względu na spadek wagi jaki nastąpił

data

Kwiecień 29, 2017

Ja z tą dietą online schudłam 9 kg w ciągu 2 miesięcy i ładnie wyrzeźbiłam ciało ,dieta połączona jest z ćwiczeniami i ułożona jest przez dietetyków i trenerów ,można uzyskać dobre efekty w krótkim czasie :) http://dieta-lux.pl/44535

data

Kwiecień 29, 2017

Ja z tą dietą online schudłam 9 kg w ciągu 2 miesięcy i ładnie wyrzeźbiłam ciało ,dieta połączona jest z ćwiczeniami i ułożona jest przez dietetyków i trenerów ,można uzyskać dobre efekty w krótkim czasie :) http://dieta-lux.pl/44535

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.