W-F nie wystarczy! Ile sportu potrzebują dzieci?

2019-05-25 11:03

Nawet jeśli dziecko chętnie ćwiczy na lekcjach wf, to i tak warto zapewnić mu dodatkowe zajęcia ruchowe. Sprawdź, czemu to takie ważne i jak wybrać najlepszą dyscyplinę sportową dla dziecka.

W-F nie wystarczy! Ile sportu potrzebują dzieci?
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Które sporty są szczególnie polecane dzieciom?
  2. Co konkretnie grozi dziecku, które waży za dużo?
  3. Co piąty uczeń opuszcza lekcje WF-u
  4. Ile razy tygodniowo dziecko powinno uprawiać sport?

Codzienna aktywność fizyczna dziecka jest ważna nie tylko dla dobrej sylwetki. Wpływa także na stan zdrowia, prawidłowy rozwój psychiczny. Może pomóc w nauce, bo mózg dotleniony podczas uprawiania sportu pracuje lepiej, dzięki czemu dziecku łatwiej jest się skoncentrować na nauce – co potwierdzają wyniki badań, opublikowane niedawno w „Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine”.

Ćwiczenia, zwiększając dopływ krwi do mózgu, podnoszą poziom noradrenaliny i endorfin, a to z kolei zwiększa poziom czynników wzrostu, pobudzających tworzenie się nowych komórek nerwowych i połączeń między nimi.

Z badań wynika jednak, że od 50 do 70 proc. dzieci i młodzieży ćwiczy za mało – ich aktywność ogranicza się tylko do obowiązkowych ćwiczeń wf. Czasem i tego brakuje, jeśli dziecko lekcji wf nie lubi, albo jest z niego zwolnione. Nie jest to wszakże sytuacja bez wyjścia – dziecku warto zapewnić wtedy możliwości uprawiania takiej dyscypliny sportu, którą polubi. Przy czym łatwiej zachęcić pociechę do ruchu wówczas, kiedy sama się przekona do jakiegoś sportu. Dobrym czynnikiem motywującym są nie tylko zainteresowania dziecka, ale też aktualnie panująca wśród rówieśników moda na uprawianie konkretnych dyscyplin.

Które sporty są szczególnie polecane dzieciom?

Dobrze, jeśli sport, który dziecko wybierze, harmonijnie rozwija całą sylwetkę (jak np. pływanie, jazda konna, siatkówka, sztuki walki Wschodu czy akrobatyka sportowa). Uprawianie niektórych dyscyplin – np. tenisa, piłki ręcznej czy innych sportów, podczas których jedna część ciała wykorzystywana jest intensywniej niż druga – warto skonsultować z ortopedą. Blisko 90 proc. polskich dzieci ma bowiem wady postawy, które mogą się pogłębić, jeśli dziecko ma niewłaściwie dobraną dyscyplinę sportową.

Otyłe dziecko powinno ćwiczyć codziennie!

Brzydka pogoda to nie powód, żeby rezygnować z aktywności fizycznej – aby zrzucić kilogramy, wystarczy dwadzieścia minut prostych ćwiczeń dziennie. Ważne, by były wykonywane systematycznie. W przypadku dużej otyłości program ćwiczeń warto ustalić ze specjalistą, bo niektóre ćwiczenia (np. skoki na skakance) nie są wtedy wskazane, mogą być bowiem przyczyną uszkodzenia stawów.

Co konkretnie grozi dziecku, które waży za dużo?

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że otyłość wśród dzieci to już epidemia. Około 20 proc. dzieci waży za dużo, jedna trzecia z tej liczby jest otyła. Eksperci przewidują, że liczba dzieci z nadwagą będzie wzrastać w Europie o ponad milion rocznie. Na liście krajów, w których najszybciej przybywa nastolatków z nadmierną masą ciała, Polska zajmuje niechlubne, pierwsze miejsce. Czym skutkuje zbyt duża waga? Przede wszystkim poważnymi problemami ze zdrowiem. Z najnowszych badań lekarzy z British Columbia Children's Hospital w Kanadzie wynika, że naczynia krwionośne otyłych dzieci są tak nieelastyczne, jak naczynia dorosłych z chorobami sercowo-naczyniowymi. Sztywność aorty u dorosłych bywa przyczyną zawału, eksperci przypuszczają więc, że podobnie może być również u kilkunastolatków.

Otyłe dzieci dużo częściej cierpią też z powodu tzw. zespołu metabolicznego, czyli dolegliwości związanych z nieprawidłową przemianą materii takich jak miażdżyca czy nadciśnienie. Z badań wynika, że osoby, które w dzieciństwie ważyły za dużo, w wieku dojrzałym są bardziej narażone na choroby serca i układu krążenia.

Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej zwiększa ryzyko zachorowania na raka, upośledza gospodarkę lipidową, upośledza również tolerancję organizmu na glukozę – sprzyja więc rozwojowi cukrzycy typu 2, dawniej występującej wyłącznie wśród dorosłych. Nadmierna waga to także przeciążenia układu kostno-stawowego, prowadzące do nieodwracalnych zmian w stawach kolanowych i biodrowych. Nie sposób pominąć skutków dla psychiki – nadwaga i otyłość są przyczyną izolacji od rówieśników, wywołują depresję, zaburzają poczucie własnej wartości.

Co piąty uczeń opuszcza lekcje WF-u

Źródło: Lifestyle.newseria.pl

Ile razy tygodniowo dziecko powinno uprawiać sport?

To, że długie siedzenie przed telewizorem czy granie na komputerze źle wpływa na organizm, wiemy od dawna. Wiadomo również, że za godziny spędzone w bezruchu przed ekranem dzieci płacą zmęczeniem, niechęcią do wysiłku umysłowego, nadwagą i coraz częściej otyłością. Wyniki badań jednoznacznie dowodzą, że obok diety najskuteczniejsza w walce z nadmiarem tkanki tłuszczowej jest aktywność fizyczna. Wiemy, że dziecko powinno regularnie ćwiczyć. Tylko co to tak właściwie oznacza i jak zapewnić dziecku porcję ruchu odpowiednią do jego wieku? Odpowiedzi na te pytania udzieli piramida aktywności fizycznej, opracowana przez ekspertów programu „Zachowaj równowagę”, realizowanego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Dziecko codziennie powinno wchodzić po schodach, huśtać się, biegać z psem, spacerować. 3-5 razy w tygodniu dziecko powinno grać w piłkę, jeździć na rowerze, hulajnodze itp. (do wyboru). Zaleca się, aby 2,3 razy na tydzień uczęszczać na dodatkowe zajęcia sportowe (pływanie, taniec, karate itp). I przede wszystkim ograniczyć bierne oglądanie telewizji.

miesięcznik "Zdrowie"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza