Świąd skóry u dziecka. Dlaczego dziecko swędzi skóra?

2013-03-26 8:42

Świąd skóry u dziecka może mieć bardzo różne przyczyny - swędzenie skóry bywa objawem wielu różnych chorób. Poza tym, zdaniem specjalistów, świąd skóry jest o wiele bardziej dokuczliwy dla dziecka niż ból. Sprawdź jakie mogą być przyczyny świądu skóry. Dlaczego twoje dziecko swędzi skóra?

Świąd skóry u dziecka. Dlaczego dziecko swędzi skóra?
Autor: Thinkstockphotos.com Świąd skóry u dziecka. Dlaczego dziecko swędzi skóra?

Świąd skóry jest wynikiem podrażnienia nerwów znajdujących się w skórze. Swędzenie skóry u dziecka może wystąpić zarówno po ukąszeniu owada, jak i być spowodowane alergią czy pasożytami. Zawsze trzeba zdiagnozować przyczyny świądu skóry u dziecka - dopóki jej nie znasz, możesz jedynie łagodzić objawy swędzenia skóry u dziecka.

Swędzenie skóry u dziecka: przyczyny

Przyczyn swędzenia skóry u dziecka może być bardzo wiele - od banalnego ukąszenia przez komara po poważne choroby nerek czy wątroby. najczęstsze przyczyny świądu skóry u dzieci to:

  • alergia na pokarmy, leki, kosmetyki
  • przesuszenie skóry, nasilające się zimą
  • choroby skóry i śluzówek, np. infekcje wywołane przez grzyby lub wirusy
  • pasożyty, m im. świerzb, wszy, pchły, włosogłówki, owsiki
  • zakażenie enterowirusami
  • liszajec zakaźny
  • zapalenie mieszków włosowych
  • nadmierne rogowacenie skóry
  • atopowe zapalenie skóry (AZS, wyprysk atopowym, świerzbiączką)
  • choroby nerek, wątroby, cukrzyca, artretyzm;

Swędzenie skóry u dziecka: leczenie

Jeśli nie możesz znaleźć przyczyny świądu skóry u dziecka, albo gdy zmiany na skórze są duże, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. On zleci odpowiednie badania, a po ustaleniu pojawienia się świądu skóry u dziecka, dobierze odpowiednie leczenie.

Swędzenie skóry u dziecka: domowa pielęgnacja

Do nawilżania skóry dziecka stosuj emolienty, czyli preparaty nawilżająco-natłuszczające - złagodzą świąd, a także natłuszczą i nawilżą skórę. Możesz kąpać dziecko w wodzie z dodatkiem naturalnego krochmalu czyli mąki ziemniaczanej lub delikatnego roztworu nadmanganianu potasu. Zalecane jest też stosowanie olejku z wiesiołka. Miej pod ręką Fenistil w kroplach albo Fenistil gel (maść na swędząca skórę), wapno czy preparaty antyhistaminowe przepisane przez lekarza.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza