NOWORODEK: ważne wydarzenia w życiu maluszka

2019-05-13 14:47

Dla noworodka wszystko jest nowe i nieznane - kąpiel w małej wanience, spacer z rodzicami, goście, którzy nachylają się nad jego łóżeczkiem. W pierwszych tygodniach po urodzeniu dziecka nie będziesz narzekać na brak wyzwań. Ty musisz nauczyć się własnego dziecka, a noworodek... świata.

NOWORODEK: ważne wydarzenia w życiu maluszka
Autor: Istock Photo

Spis treści

  1. Pierwsza kąpiel noworodka
  2. Czym nie warto się martwić u noworodka [WIDEO]
  3. Pierwsi goście
  4. Pierwszy spacer z noworodkiem
  5. Grymas na twarzy noworodka przypominający uśmiech

Maluszek do ukończenia 28. dnia życia lub do odpadnięcia kikuta pępowinowego nazywany jest noworodkiem. W tym okresie jego organizm adaptuje się do nowych warunków i życia w zupełnie nowym, nieznanym dla niego środowisku.

Pierwsza kąpiel noworodka

Wcale nie musi być stresująca, warto jednak odpowiednio się do niej przygotować. Ważny jest termometr, którym sprawdzisz temperaturę wody w wanience – powinna mieć ok. 37ºC. W pomieszczeniu też powinno być ciepło, aby dziecko po wyjęciu z wody nie marzło. W zasięgu ręki powinnaś mieć niezbędne akcesoria, takie jak płyn do kąpieli, ręcznik czy oliwka.

Żeby kąpiel była przyjemnością, trzeba malca fachowo i pewnie trzymać. Jedną rękę wsuń pod plecy dziecka i chwyć dłonią jego ramię, tak aby główka spoczywała na twoim przedramieniu, a drugą ułóż pod pośladkami malucha. Delikatnie włóż go do wody. Później dłoń spod pośladków wysuń i umyj ciałko dziecka (zacznij od części najmniej narażonych na zabrudzenia). Po delikatnym wytarciu dziecka trzeba przemyć kikut pępowiny roztworem spirytusu, oczy – gazikiem nasączonym solą fizjologiczną, a twarz – przegotowaną wodą.

Czytaj więcej: KĄPIEL i pielęgnacja niemowlęcia

Czym nie warto się martwić u noworodka [WIDEO]

Objawy u noworodka, którymi nie warto się niepokoić

Pierwsi goście

Rodzina i znajomi pewnie nie mogą się doczekać, żeby powitać na świecie twoje dziecko. Jednak z przyjmowaniem wizyt nie musicie się spieszyć. Przez pierwsze dni będziecie się z maleństwem do siebie przyzwyczajać, a noworodek potrzebuje czasu na przystosowanie się do nowych warunków. Dajcie sobie co najmniej dwa tygodnie bez bardziej intensywnych wizyt (choć zapewne dziadkowie i najbliższa rodzina będą wyjątkiem od tej reguły).

Pamiętaj, że noworodek ma słabą odporność, więc w okresach przeziębień nie wahaj się dopytywać potencjalnych gości o stan zdrowia lub nawet odwołać wizytę. Nie zapraszaj zbyt wielu osób na raz, bo małe dzieci mogą źle znosić nadmiar bodźców. I pamiętaj – jeśli nie odpowiada ci, gdy ktoś bierze malucha na ręce albo udziela ci rad, których nie masz ochoty słuchać, masz prawo wyraźnie to powiedzieć. W końcu to ty jesteś tu generałem.

Czytaj więcej: Odwiedziny po porodzie: NOWORODEK i goście

Pierwszy spacer z noworodkiem

Ciepłą wiosną i latem możesz wyjść już z kilkudniowym noworodkiem. Kiedy jest zimno, lepiej odczekać dwa lub trzy tygodnie. Zimą i jesienią najlepiej przed pierwszym spacerem potrenować jeszcze w domu, żeby przygotować maleństwo do czekających je doznań.

Doskonałym rozwiązaniem jest tzw. werandowanie. Dziecko ubierasz jak na spacer, ale nie wyjeżdżasz wózkiem na zewnątrz. Zamiast tego na kilkanaście minut ustawiasz pojazd z maluchem przy otwartym oknie. Takie przygotowania do prawdziwego wyjścia mogą potrwać kilka dni.

A później – w drogę. Na początku spacer nie powinien trwać dłużej niż pół godziny, ale po kilku dniach mogą to być nawet dwie godziny. Zima nie jest przeciwwskazaniem! Jeśli temperatura nie spada poniżej –5ºC i nie ma porywistego wiatru, nie należy ze spaceru rezygnować.

Czytaj też: Pierwszy SPACER NOWORODKA - jak się przygotować, jak wybrać wózek, co ze sobą zabrać

Grymas na twarzy noworodka przypominający uśmiech

Grymas twarzy, który przypomina uśmieszek, może się pojawić na twarzy dziecka tuż po narodzinach. Ale to jeszcze nie jest wyraz radości. Czasem w ten sposób mały człowiek reaguje na przykład na gazy w brzuszku. Prawdziwego uśmiechu możesz się spodziewać między 6. a 8. tygodniem życia dziecka.

Na pewno go rozpoznasz, tego nie da się przegapić – radość zobaczysz nie tylko na ustach, ale także w oczach dziecka. I tak ci się to spodoba, że przez najbliższe lata będziesz starać się, żeby taki uśmiech oglądać jak najczęściej.

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza