Jak pielęgnować niemowlę zimą? Zimowa pielęgnacja dziecka

2014-01-20 9:20

Zimowa pielęgnacja dziecka wymaga, byś zwróciła szczególną uwagę na ochronę przed zimnem. Jakim kremem chronić buzię dziecka przed wyjściem na zimowy spacer? Jak je wykąpać, jeśli w domu jest chłodno? Oto co warto wiedzieć o pielęgnowacji zimą.

Jak pielęgnować niemowlę zimą? Zimowa pielęgnacja dziecka
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Wilgoci nigdy dosyć
  2. Zimą kąpiel niemowlaka bez wanienki?
  3. Zimowe spacery z niemowlakiem
  4. Jak wybrać zimowy krem dla niemowlaka

Czym różni się pielęgnacja dziecka w zimie? Zima to niełatwy czas dla niemowlęcej skóry, która źle znosi nie tylko mroźne powiewy wiatru, ale i suche powietrze w pomieszczeniach. Przez pierwsze miesiące życia jest ona bowiem bardzo delikatna. Warstwa lipidowa, która w późniejszych latach będzie ją chronić przed wysuszeniem, jest jeszcze słabo wykształcona, zaś warstwa rogowa naskórka – zbyt cienka, by należycie chronić przed wiatrem czy podrażnieniami. Dlatego zimą musisz o nią dbać szczególnie starannie.

Wilgoci nigdy dosyć

Gdy kaloryfery grzeją na całego, suche jest nie tylko powietrze w pomieszczeniu, lecz także skóra maluszka. Trzeba ją więc starannie nawilżać. To zadanie najlepiej spełnią kremy nawilżające dla niemowląt. Stosuj je zgodnie z zaleceniami producenta, przynajmniej raz dziennie smarując twarz i ciało malca. Cienką warstwą kremu możesz posmarować również wargi dziecka (ale tak, by nie dostał się do buzi). By zapobiec dodatkowemu wysuszeniu skóry, kąp malucha maksymalnie przez 5 minut (dłuższy pobyt w wodzie narusza warstwę lipidową naskórka). Do wody możesz wlać odrobinę nawilżającego płynu do kąpieli z linii dla niemowląt, kilka kropel natłuszczającej oliwki bądź porcję emolientu, który uzupełnia w naskórku niedobór lipidów. Pamiętaj też, by wpuszczać malcowi do noska specjalny płyn. Nawilży on śluzówkę i rozpuści zaschniętą wydzielinę, ułatwiając jej usunięcie, zwłaszcza gdy dziecko ma katar

Zimą kąpiel niemowlaka bez wanienki?

W pomieszczeniu, w którym kąpiesz niemowlę, powinno być ok. 27ºC. Jeśli jest chłodniej, bo np. wysiadło ogrzewanie, możesz wykąpać go "na sucho". Zawczasu przygotuj sobie wszystkie akcesoria, by mieć je w zasięgu ręki, i przystąp do dzieła.

  • Połóż dziecko na przewijaku, rozbierz, przykryj ręczniczkiem.
  • Zwilżonym w wodzie wacikiem przetrzyj buzię, szyję, fałdy w podbródku i za uszkami, delikatnie osusz skórę.
  • W ten sam sposób umyj klatkę piersiową i brzuszek. Jeśli pępek jeszcze się nie zagoił, wyciśnij wacik z wodą, by nie zamoczyć kikuta. Odwiń gazowy opatrunek z pępka, zamocz czysty gazik w roztworze spirytusu i bardzo delikatnie oczyść skórę, unosząc kikut. Potem lekko nasmaruj skórę wokół pępka kremem nawilżającym i załóż opatrunek.
  • Następnie delikatnie wymyj dziecku rączki i nóżki, pamiętając o skórze pod paszkami, zagłębieniach łokci, miejscach między palcami. Osusz skórę ręcznikiem i odwróć malca na brzuszek, by umyć mu plecki.
  • Potem odwróć dziecko na plecy i umyj mu pupę. Dziewczynce delikatnie rozchyl wargi sromowe, potem wilgotnym wacikiem dokładnie oczyść skórę (ruchem od przodu do tyłu). Chłopcu nie ściągaj napletka, tylko delikatnie odsłoń ujście cewki moczowej. Dokładnie oczyść również wszystkie zagłębienia i fałdki. Na koniec obejrzyj skórę, sprawdzając, czy nie ma na niej odparzeń, posmaruj kremem ochronnym i załóż dziecku pieluszkę.

Zimowe spacery z niemowlakiem

Zimą nie warto rezygnować ze spacerów, chyba że temperatura spada poniżej minus 10ºC bądź wieje silny wiatr. Zanim jednak wyjdziecie z domu, posmaruj maluchowi buzię i dłonie kremem ochronnym dla niemowląt. Jeśli na dworze jest pochmurno i chłodno, powinien to być krem chroniący przed wiatrem i mrozem. Jeśli dzień jest mroźny, ale słoneczny, powinnaś użyć kremu ochronnego, w którego składzie znajduje się filtr przeciwsłoneczny. Skóra niemowlęcia zawiera bowiem bardzo mało melaniny (naturalnego pigmentu), jest więc praktycznie bezbronna wobec słońca. Porcję kremu wielkości orzecha laskowego delikatnie nałóż na skórę i lekko wklep. Kosmetyku nie należy wcierać, bo tarcie może uszkodzić delikatne naczynka krwionośne, znajdujące się w skórze. Kremem posmaruj też wargi malca.

Jak wybrać zimowy krem dla niemowlaka

  • Ochronny – nie może zawierać konserwantów, barwników ani środków zapachowych (wszystkie te informacje znajdziesz na opakowaniu). Warto kupić taki, który można stosować już od pierwszych dni życia.
  • Z filtrem – musi zawierać filtry fizyczne (mineralne), które pozostają na skórze i odbijają od niej promienie słoneczne. Musi chronić przed dwoma rodzajami promieni: UVA i UVB.

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza