CIEMIĄCZKA u niemowląt: cała prawda o spojeniach łączących kości czaszki

13 komentarze
Autor: Anna Jaworska, lekarz rodzinny

Przyglądasz się uważnie swemu maleństwu i zapewne zauważyłaś, że noworodek ma na główce coś w rodzaju zagłębień. To ciemiączka, czyli miejsca, w których krawędzie kilku kości sąsiadują ze sobą. Ciemiączka okryte są twardą, wytrzymałą i jednocześnie elastyczną błoną, doskonale ochraniającą mózg.

Obwód głowy dziecka po przygięciu bródki do klatki piersiowej jest duży. Dlatego podczas porodu siłami natury główka toruje drogę na świat reszcie ciała dziecka. Ale podczas tej wędrówki główka jest mocno ściskana. To nie szkodzi dziecku, bo kości czaszki dopasowują się do kształtu kanału rodnego, czasem nawet zachodzą na siebie. Jest to możliwe między innymi właśnie dzięki ciemiączkom. Można więc śmiało uznać, że to sprytny sposób matki natury na bezpieczny poród. Nie martw się, jeśli po wysiłku porodowym główka noworodka nie wygląda idealnie jak u dzieci z okładek poradników. Jeśli lekarz nic niepokojącego nie stwierdza, możesz być spokojna. Wkrótce główka dziecka nabierze ładnego kształtu.

Ciemiączka trzeba kontrolować

Ciemiączek jest kilka. Ale naprawdę ważne są dwa z nich: przednie i tylne. Podczas każdej wizyty w przychodni lekarz bada główkę dziecka, dotykając ciemiączek. Sprawdza ich wielkość, a także to, czy nie tętnią lub nie są zapadnięte. Częste badanie dotykiem ciemiączek jest ważne, bo zmiany w ich wyglądzie mogą być objawem problemów zdrowotnych. Bardzo ważne jest także, czy ciemiączka nie zarastają zbyt wcześnie.

Ważne

Ważne

Nie jedno, a dwa

- Przednie - największe, kształtem przypomina latawiec lub romb. Można je wyczuć, a często też zobaczyć na czubku główki. W chwili narodzin ma zazwyczaj ok. 2x2 cm wielkości, ale zdarzają się ciemiączka centymetrowe, co wcale nie świadczy o nieprawidłowości.Zmniejsza się wraz ze wzrostem niemowlęcia. Ostatecznie zarasta między 9. a 18. miesiącem.

- Tylne - jest zdecydowanie mniejsze, znajduje się z tyłu główki. Ma kształt trójkąta. Zarasta wcześniej niż przednie – między 6. tygodniem a 4. miesiącem życia dziecka.

Ciemiączko umożliwia diagnozę

Rodzice czasem nazywają ciemiączka „okienkami w głowie”. I jest w tym sporo prawdy. W razie potrzeby, np. po trudnym porodzie, u wcześniaków lub przy podejrzeniu jakichś nieprawidłowości w układzie nerwowym, neurolog może zlecić wykonanie USG przezciemiączkowego. Dzięki temu badaniu lekarz może zajrzeć do wnętrza główki niemowlęcia, aby ocenić jego mózg. USG przezciemiączkowe jest całkowicie bezpieczne, nie boli i trwa nie dłużej niż kilkanaście minut.

Niepokojące zmiany w wyglądzie ciemiączek

Zwykle ciemiączko nie wyróżnia się w żaden szczególny sposób, jego powierzchnia znajduje się na poziomie kości czaszki. Jednak podczas płaczu malca może się napinać i pulsować. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, pod warunkiem że ustępuje to po uspokojeniu dziecka. Jednak pewne zmiany w wyglądzie ciemiączek powinny wzbudzić niepokój. Zgłoś się do lekarza, gdy ciemiączko:

  • pulsuje i uwypukla się w czasie gorączki lub gdy dziecko ma drgawki, bardzo płacze albo jest nienaturalnie spokojne i senne – takie objawy mogą wskazywać na poważną infekcję
  • jest zapadnięte, zwłaszcza w czasie upałów, gorączki, wymiotów, biegunki – taki stan może świadczyć o odwodnieniu, zwłaszcza jeśli jednocześnie malec ma suche śluzówki w buzi i mało siusia.

Ważna wielkość ciemiączek

Lekarz sprawdza wielkość i tempo zarastania ciemiączek, ponieważ dzięki ciemiączkom i szwom czaszki możliwy jest ciągły wzrost główki, co stwarza przestrzeń dla rosnącego mózgu. Zarówno zbyt wczesne, jak i zbyt późne zarastanie ciemiączek powinno budzić pewien niepokój. Jeśli ciemiączka, zwłaszcza przednie, które jest najdłużej wyczuwalne, zamyka się zbyt szybko, może dojść do ograniczenia miejsca dla rosnącego mózgu, a w konsekwencji do wzrostu ciśnienia śródczaszkowego. To poważny stan. Na szczęście, zdarza się to rzadko, a nawet jeśli ciemiączko zarasta zbyt wcześnie, zwykle nic niepokojącego się nie dzieje. Ale zawsze w takim przypadku niezbędna jest wizyta u neurologa (do tego specjalisty potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu). Warto także wykonać badania gospodarki wapniowo-fosforanowej (najlepiej w poradni chorób metabolicznych – niezbędne jest skierowanie).
Uwaga! Czasem przyczyną przedwczesnego zarastania ciemiączek jest zbyt duża dawka witaminy D. Dlatego jeśli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym (zawiera ono witaminę D), zapytaj lekarza, czy niezbędne jest podawanie dodatkowo tej witaminy. Jeśli dziecko wypija około 800 ml mleka na dobę, a jednocześnie dostaje witaminę D, to prawdopodobnie otrzymuje zbyt dużą jej dawkę. A to sprzyja przedwczesnemu zarastaniu ciemiączek.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 04.05.2011 14:40
moja córeczka ma zarośniete ciemiączko juz ze dwa i pol miesiaca a ma 10 miesiecy... Ale nie matrwię się :D bo obwód głowki jest w normie.. Poza tym zwykle ciemiączko ma wymiary 2x2cm, a moja córeczka miała 1.5x1,5cm .. co oznacza, ze jest mozliwość wcześniejszego zarosniecia:)
Nie zarejestrowany, 25.10.2010 12:01
Bardzo ciekawie sie czyta ten artykul ale nie wyjasnia sprawy kluczowej!!! kiedy ciemiaczko powinno sie zarosnac bo termin "zbyt wczesnie" i "zbyt puzno" brzmia jak hasla w horoskopie, a wlasnie tego chcialem sie dowiedziec z tego artykulu.
 

Jeśli ciemiączko nie zarasta

Także zbyt wolne tempo zarastania ciemiączek powinno skłonić lekarza do poszukania przyczyny. Czasem jednak tak się po prostu dzieje u całkowicie zdrowego malca. W nielicznych przypadkach powodem bywa choroba, np. krzywica (ale wtedy maluszek ma też inne niepokojące objawy). Na szczęście, takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko. Uwaga! Nie można skupiać się wyłącznie na ciemiączku. Nawet jeśli ciemiączko zarasta trochę wcześniej lub później, ale obwód główki maluszka jest cały czas w normie, a dziecko rozwija się prawidłowo, nie ma powodu do niepokoju.

Dotykaj ciemiączek bez obaw

Nie bój się dotykać ciemiączek. Nie omijaj ich podczas mycia, głaskania główki dziecka, smarowania kremem czy czesania – nie ma do tego powodu. Dziecku nic się nie stanie. Ciemiączka są mocne i nie uszkodzą ich zabiegi pielęgnacyjne.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Istock Photo

Aktualizacja: 10.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 13)
zaciekawiona, 07.06.2017 22.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
przecież jest napisane ... między 9 a 18 miesiącem :)
 
o_o, 23.02.2017 10.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Arek, chłopie...zlituj się
 
Arek, 25.10.2016 15.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój syn po urodzeniu mia1×1 a po siedmiu tygodniach życia miał piersze szczepienie i lekarz powiedział że jego ciemiaczko wygląda Tak samo i ma 1×1 .co to oznacza że będzie niepełnosprawny czy co ?
 
Barbara, 31.05.2015 07.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Pomocny artykuł. Te same informacje otrzymałam od pediatry kiedy zapytałam o ciemiączko, kazała mi kupić witamine D aby prawidłowo sie zarastało, kupiłam Vita D w aerozolu i podaję Mateuszkowi.
 
ja, 09.01.2015 14.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
przeciez jest napisane w dodatku zaznaczone w szarej ramce
 
gosia, 23.10.2013 17.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Też się bałam jak moje dziecko płakało a ciemiączko mu tak szybko pulsowało, teraz już wszystko wiadomo. Mój maluch ma pół roku i ma ok. 1.5cm ciemiączko więc jeszcze ma czas do zarośnięcia.
 
Magda, 09.09.2013 12.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Terminy w CZD są dla mnie nierealne, udało mi się dotrzeć do doktor, która przyjmowała w CZD teraz przyjmuje jedynie prywatnie Dr Rowińska przyjmuje w NZOZ VIVAMED, www.vivamed.com.pl, poradnia nazywa się " zaburzeń gospodarki fosforanowo - wapniowej" , doktor wyprowadziła mojego synka na prostą, przed pierwszą konsultacją trzeba zrobić badania (które doktor wymaga) poziom witaminy D3 frakcje 25ohd3 i inne ale na ich stronie internetowej jest wszystko podane. Niestety wit. d3 jest droga i nie refundowana przez NFZ.
 
ciazosfera, 10.04.2013 19.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dla osób, które mają problem z szybko zarastającym ciemiączkiem u maluszka. Ja naszukałam się specjalisty, bo w CZD terminy sa odległe jak droga na księżyc :/ a tam mnie kierowali wszyscy. Wrzucam link - tam opisałam i kontakt do specjality od ciemiączek (w Warszawie) i przebieg wizyty i przygotowania do niej - dla potrzebujących. http://ciazosfera.blogspot.com/2013/04/zarastajace-ciemiaczko-specjalista-w.html
 
pinek, 25.10.2010 12.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bardzo ciekawie sie czyta ten artykul ale nie wyjasnia sprawy kluczowej!!! kiedy ciemiaczko powinno sie zarosnac bo termin "zbyt wczesnie" i "zbyt puzno" brzmia jak hasla w horoskopie, a wlasnie tego chcialem sie dowiedziec z tego artykulu.
 
Kaczusia, 05.03.2010 16.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zawsze myślałam, że ciemiączko przednie jest bardzo delikatnym miejscem na główce dziecka. Ten artykuł wyjaśnił wszytkie moje wątpliwości.
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Wysypka u dziecka –  przyczyny wysypki, objawy, leczenie Wysypka u dziecka – przyczyny wysypki, objawy, leczenie

Wysypka u niemowlaka, jak również wysypka u dziecka nieco starszego, może przyjmować różną postać -...

więcej

101

Gorączka: 9 pytań o gorączkę u dziecka Gorączka: 9 pytań o gorączkę u dziecka

Gorączka u dziecka nie zawsze zwiastuje problemy ze zdrowiem. Ale gorączka u dziecka, zwłaszcza...

więcej

89

PLEŚNIAWKI i AFTY u niemowląt i dzieci - jak je rozpoznać i leczyć PLEŚNIAWKI i AFTY u niemowląt i dzieci - jak je rozpoznać i leczyć

Pleśniawki niekiedy matka myli z resztkami mleka w buzi niemowlęcia i dopiero pediatra zwraca na...

więcej

88

Sprawdź, dlaczego twoje dziecko boli głowa. Przyczyny bólu głowy u dzieci Sprawdź, dlaczego twoje dziecko boli głowa. Przyczyny bólu głowy u dzieci

Ból głowy u dzieci wbrew pozorom zdarza się dość często - cierpią nawet niemowlęta. Często...

więcej

84

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie sądzę, aby nikt z lekarzy nie wyjaśnił Pani na czym polega Pani problem. Z Pani opisu wynika, że ma Pani wadę rozwojową macicy i pochwy. W takim przypadku postępowanie jest objawowe. Jeśli nie ma...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.