Badanie stawów biodrowych: niemowlę u ortopedy

2015-10-12 9:55

Niektóre niemowlęta rodzą się z niewykształconymi do końca stawami biodrowymi. Rodzice często nie widzą tej wady. Dlatego w pierwszych tygodniach życia konieczna jest kontrolna wizyta z dzieckiem u lekarza ortopedy, który sprawdzi stopień i równomierność odwodzenia bioder i zbada stawy.

Badanie stawów biodrowych: niemowlę u ortopedy
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Badanie stawów biodrowych
  2. Badania bioderek u dzieci [wideo]

U większości dzieci stawy biodrowe wykształcają się już w łonie matki. Panewka szczelnie otula główkę kości udowej, a sam staw ma prawidłową ruchomość. Niestety, u niektórych noworodków stawy są "niedojrzałe". Przypadłość ta to dysplazja stawu biodrowego. Panewka jest płytka i stroma, co powoduje, że główka kości udowej może przemieścić się, a nawet wyskoczyć ze stawu. Jeśli do tego dojdzie, nóżka porusza się w stawie w ograniczonym zakresie, niemożliwe staje się pełne odchylenie jej na zewnątrz. O dysplazji świadczy zmniejszone odwodzenie nóżek czy niesymetryczne ułożenie fałdek pachwinowych. Ponieważ niewielka dysplazja może nie dawać widocznych objawów, dziecko musi zbadać specjalista.

Badanie stawów biodrowych

Do ortopedy dziecięcego dziecko powinno trafić zanim skończy 3 miesiące. Podczas badania ortopeda sprawdza stopień i równomierność odwodzenia bioder, ocenia długość nóżek, dotykiem bada stawy. Obecnie, nawet gdy nic nie wzbudza podejrzeń, zleca się profilaktycznie wykonanie usg. stawów biodrowych u dzieci. To badanie jest całkowicie bezpieczne, można je wykonywać noworodkom. Coraz częściej zastępuje ono zalecane kiedyś badanie rtg.

Jeśli lekarz stwierdzi, że niedorozwój stawów jest nieznaczny, zaleca jedynie odpowiednią pielęgnację niemowlaka, co daje szansę na samoistny zanik wady. Ale niewłaściwe postępowanie może pogorszyć stan dziecka. Groźne jest zwłaszcza krępowanie nóg niemowlęcia małymi śpiochami, owijanie ciasno w kocyk itp. Maluch powinien swobodnie ruszać nóżkami, co umożliwia ubranko-worek, zastępujące śpiochy. Na kilka godzin dziennie dziecko warto też kłaść na brzuszku w pozycji "żabki".

Jeżeli dysplazja zostanie stwierdzona, nie można zwlekać, ale od razu należy rozpocząć leczenie. Wadę trzeba skorygować, zanim niemowlę podejmie próbę chodzenia, bowiem u dziecka, które staje na nogi, stawy są narażone na znacznie większe obciążenia. Wzrasta ryzyko zwichnięcia stawu biodrowego i jego zmian zwyrodnieniowych oraz skrócenia nogi. Brak diagnozy i leczenia w pierwszych miesiącach życia często kończy się operacją, której efekty wcale nie są pewne.

Ważne

Przyczyny dysplazji stawów biodrowych nie są do końca wyjaśnione. Wiadomo jedynie, że na jej powstanie może wpływać podobna wada u rodziców. Być może powodem dysplazji są zaburzenia hormonalne u matki w okresie ciąży, powodujące wiotkość więzadeł stawowych u dziecka. Przyczyną wady może też być pośladkowe ułożenie płodu w macicy oraz sam przebieg porodu (zwłaszcza manipulacje, wymagające prostowania nóżek dziecka).

Badania bioderek u dzieci [wideo]

Badania bioderek u dzieci
miesięcznik "Zdrowie"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza