Monitorowanie owulacji (monitoring owulacji) - jak sprawdzić, kiedy mam owulację?

2021-04-15 14:31

Monitorowanie owulacji to jedno z podstawowych badań, które powinna wykonać kobieta bezskutecznie starająca się o dziecko. Monitorowanie owulacji pozwala ustalić, kiedy dochodzi do uwolnienia komórki jajowej, a co za tym idzie - kiedy są największe szanse na zajście w ciążę. Sprawdź, na czym polega monitorowanie owulacji.

Monitorowanie owulacji - jak sprawdzić, kiedy mam owulację?
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Monitorowanie owulacji - wskazania do badania
  2. Monitorowanie owulacji - na czym polega?
  3. Monitorowanie owulacji - wyniki badań
  4. Monitorowanie owulacji - cena

Monitorowanie owulacji określane również jako monitoring owulacji to jedno z podstawowych badań, które wykonuje się w diagnostyce niepłodności.

Jego celem jest ustalenie, czy rozwój pęcherzyka Graafa jest prawidłowy oraz kiedy zaczyna się owulacja, tzn. kiedy dochodzi (czy w ogóle dochodzi) do pęknięcia tego pęcherzyka i uwolnienia z niego dojrzałej komórki jajowej. Badanie pozwala również wyznaczyć najbardziej prawdopodobny termin jajeczkowania, co ułatwia poczęcia dziecka.

Kalkulator dni płodnych

Starasz się o dziecko? Kalkulator dni płodnych wskaże dni, w których masz największe szanse na zajście w ciążę.

Krok 1/2

Wybierz średnią długość cyklu:

Monitorowanie owulacji - wskazania do badania

Monitorowanie owulacji to badanie, które jest przeznaczone dla wszystkich kobiet, które współżyją co najmniej rok bez zabezpieczenia i nie mogą zajść w ciążę. Wskazane jest także u kobiet w trakcie stymulacji jajeczkowania.

Monitorowanie owulacji - na czym polega?

Monitorowanie owulacji polega na wykonaniu kilku badań za pomocą ultrasonograficznej głowicy dopochwowej (USG dopochwowe) w pewnych odstępach czasu. Na pierwsze badanie kobieta powinna się zgłosić na początku cyklu (pomiędzy piątym a ósmym dniem, licząc od pierwszego dnia miesiączki). Wówczas lekarz ocenia ilość pęcherzyków w jajniku. Podczas kolejnych wizyt lekarz będzie obserwował:

  • wzrastanie pęcherzyka Graafa i ewentualnie wszelkie nieprawidłowości, takie jak nagłe zmniejszenia jego rozmiarów, zapadnięcie jego ścian oraz pojawienia się płynu pęcherzykowego w okolicy owulującego jajnika oraz w zatoce Douglasa (najniżej położonym miejscu w jamie brzusznej);
  • przemiany błony śluzowej pokrywającej wnętrze macicy, czyli endomerium;
  • przemiany zachodzące w kanale szyjki pod postacią gromadzenia się w nim śluzu szyjkowego w okresie okołoowulacyjnym;

Obserwacje te będą trwały do momentu pęknięcia pęcherzyka i uwolnienia komórki jajowej. Na tej podstawie ocenia, czy dni płodne się zaczęły. Pomocniczo wykonuje się także badania krwi, których celem jest oznaczenie poziomu hormonów.

Na monitorowanie owulacji składają się zwykle 3-4 badania, które wykonuje się w wciągu całego cyklu. Jednak u kobiet, których cykle są nieregularne, liczba ta może wzrosnąć do 8-10.

Monitorowanie owulacji - wyniki badań

Jeśli w czasie badania pęcherzyki nie osiągają odpowiedniego rozmiaru, lekarz może podjąć decyzję o podaniu leków, które wspomogą ich rozwój. Jeśli pęcherzyki rozwijają się prawidłowo, ale nie pękają, lekarz powinien poszukać przyczyny takiego stanu. Brak jajeczkowania może być spowodowany m.in.

Lekarz może także podjąć decyzję o wspomaganiu farmakologicznym, które wywoła pęknięcie pęcherzyka. Wówczas badanie pozwala określić, kiedy dokładnie można podać tego typu lek.

Monitorowanie owulacji - cena

Koszt jednego badania USG wynosi ok. 150 zł.

    Diagnostyka niepłodności

    NOWY NUMER

    POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

    Pobieram
    poradnik ciaza