GROŹNE dla płodu CHOROBY ZAKAŹNE i odzwierzęce

16 komentarze
Autor: lek.med. Magdalena Nowacka

Jeśli przyszła mama złapie katar czy grypę, nie zrobi to krzywdy rozwijającemu się w jej brzuchu dziecku. Ale są choroby groźne dla zdrowia, a nawet życia maleństwa. Do nich należą choroby zakaźne i odzwierzęce takie jak:ospa wietrzna, różyczka, cytomegalia i toksoplazmoza. Na szczęście można się przed nimi bronić.

Przez dziewięć miesięcy organizm matki i rozwijający się płód są ze sobą nierozerwalnie związane. Dlatego tak ważne jest, byś była w jak najlepszej kondycji. Już przed ciążą powinnaś się do niej przygotować, np. przyjmując odpowiednie zestawy witamin i mikroelementów. Warto też sprawdzić odporność organizmu na infekcje, które mogą być przyczyną np. wad wrodzonych i zaburzeń rozwojowych dziecka. Przed zakażeniami niektórymi chorobami zakaźnymi i odzwierzęcymi można się chronić, dlatego warto o nich wiedzieć coś więcej.

Toksoplazmoza - zakaźna choroba wywoływana przez pasożyty

Chorobę wywołują pasożyty o nazwie Toxoplasma gondi, którymi można się zarazić, spożywając surowe lub niedogotowane mięso, niemyte warzywa i owoce lub poprzez kontakt z kocimi odchodami. Najczęściej przebiega zupełnie bezobjawowo lub łagodnie i przypomina przeziębienie. 30 - 50 proc. kobiet zetknęło się z tym zarazkiem przed ciąża - mają we krwi przeciwciała przeciwko toksoplazmie. W takiej sytuacji ponowne zachorowanie jest właściwie niemożliwe. Najgorzej jest, gdy kobieta zachoruje na toksoplazmozę po raz pierwszy właśnie w czasie ciąży. Istnieje wtedy dość wysokie prawdopodobieństwo, że zachoruje również rozwijające się dziecko. Najbardziej niebezpieczna jest infekcja w pierwszych 3 miesiącach ciąży - istnieje wtedy ryzyko, że dziecko urodzi się chore na tzw. toksoplazmozę wrodzoną. Zdarza się ona u ok. 2 noworodków na 1000. Choroba objawia się znacznym opóźnieniem rozwoju psychofizycznego - to skutek ciężkiego uszkodzenia mózgu. Czasami zakażenie powoduje poronienie.
JAK JEJ UNIKNĄĆ 
Każda kobieta w ciąży powinna przede wszystkim unikać kontaktu z zarazkami, a więc spożywać tylko gotowane lub upieczone mięso oraz dobrze umyte warzywa i owoce. Ponadto musi dokładnie myć ręce po pracach w ogrodzie, unikać kontaktu z kocimi odchodami.
JAKIE BADANIA WARTO WYKONAĆ
Badań w kierunku toksoplazmy nie robi się u każdej kobiety w ciąży, a jedynie u tych, u których podejrzewa się chorobę. O konieczności wykonania takich oznaczeń decyduje lekarz ginekolog. Do badania pobiera się próbkę krwi i sprawdza obecność swoistych przeciwciał przeciwko toksoplazmozie, tzw. IgG i IgM. Ich brak oznacza, że przyszła mama nigdy nie chorowała na toksoplazmę. Jeśli stwierdzi się jedynie przeciwciała IgG, świadczy to, że kobieta zetknęła się z zarazkami przed ciążą i jest na nie odporna. Wykrycie przeciwciał IgM może oznaczać, że kobieta właśnie choruje i istnieje ryzyko zakażenia płodu. Badania wykonuje wiele laboratoriów. Cena 40 - 55 zł.
Warto zbadać poziom swoistych przeciwciał przeciwko toksoplazmie jeszcze przed zajściem w ciążę. Pozwoli to określić stan uodpornienia kobiety na tę chorobę. Będzie też pomocne przy podejmowaniu ewentualnego leczenia w czasie ciąży.
LECZENIE
W razie stwierdzenia toksoplazmozy ciężarnej podaje się antybiotyki, które zmniejszają ryzyko zachorowania płodu o ok. 60 proc.

Ważne

Ważne

Opryszczkę wywołują dwa typy wirusa opryszczki: HSV I oraz HSV II. Pierwszy wywołuje przede wszystkim opryszczkę wargową, drugi - opryszczkowe zapalenie narządów płciowych. Wirusem HSV I zwykle zarażamy się drogą kropelkową, natomiast wirusem HSV II przez kontakty seksualne. Wirus opryszczki wargowej nie jest groźny dla płodu. Zdecydowanie niebezpieczne jest dla kobiety w ciąży zakażenie HSV II, szczególnie jeśli dochodzi do niego po raz pierwszy w okresie przedporodowym. W przypadku stwierdzenia podejrzanych pęcherzyków w okolicy narządów płciowych kobiety przygotowywanej do porodu lekarz na pewno zdecyduje o rozwiązaniu ciąży poprzez cięcie cesarskie. To zapobiegnie zakażeniu, które grozi poważnymi powikłaniami neurologicznymi, a nawet śmiercią dziecka.

Różyczka - wirusowa choroba zakaźna 

Różyczka jest chorobą wirusową. Chorują na nią najczęściej dzieci. Objawia się obrzękiem węzłów chłonnych i wysypką. Przeciwko różyczce szczepi się powszechnie wszystkie dzieci we wczesnym dzieciństwie oraz dziewczynki w wieku dojrzewania. Dlatego większość kobiet jest odporna na tę chorobę i rzadko zdarzają się przypadki zachorowania w czasie ciąży. 
JAK JEJ UNIKNĄĆ
Jeśli nie byłaś szczepiona przeciwko różyczce ani na nią nie chorowałaś - zaszczep się. Najgroźniejsze jest zachorowanie przyszłej matki przed 17. tygodniem ciąży, ponieważ w przypadku tak wczesnego zakażenia płodu mogą wystąpić poważne wady wrodzone, np. głuchota, zaćma, wady serca i naczyń, niedorozwój psychoruchowy, uszkodzenia zębów. Zakażenia powyżej 17. tygodnia wiążą się z dużo mniejszym ryzykiem wad rozwojowych. Może bez obaw opiekować się dzieckiem akurat chorującym na różyczkę, jeśli tylko masz pewność, że jesteś uodporniona na tę chorobę. 
JAKIE BADANIA WARTO WYKONAĆ
Warto jeszcze przed zajściem w ciążę oznaczyć poziom swoistych przeciwciał. Badania te nie są obowiązkowe ani refundowane. Kosztują ok. 50 zł i można je zrobić w większości laboratoriów. Do wykonania oznaczeń pobiera się próbkę krwi. W razie niskiego poziomu przeciwciał można się jeszcze przed zajściem w ciążę zaszczepić na różyczkę. 
LECZENIE
W razie kontaktu ciężarnej kobiety z osobą chorującą na różyczkę lub w razie wystąpienia wysypki w czasie ciąży konieczne  jest oznaczenie przeciwciał. Na takie badania skieruje lekarz ginekolog. Jeśli ilość przeciwciał jest zbyt mała, kobiecie jak najwcześniej podaje się gotowe przeciwciała w zastrzykach.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Jeśli planujesz ciążę, zaszczep się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B). Pamiętaj, że konieczny jest cały cykl szczepień. To ważne, bo do zakażenia płodu wirusem typu B może dojść u kobiet, które już przed ciążą chorowały na przewlekłe zapalenie wątroby typu B lub zaraziły się WZW B podczas ciąży. U zakażonych dzieci należy się liczyć z bardzo częstym występowaniem WZW B i innych powikłań ze strony wątroby.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Purestock

Aktualizacja: 14.02.2013

Komentarze (1 - 10 z 16)
Ofca86, 04.04.2016 16.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Borelioza i odkleszczówki to jest problem...to jest dramat i tragedia:(((
 
kava, 27.01.2012 08.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Co za bzdury tu wypisuja.W wyniku polpascca stracilam dziecko,a tu pisza ze na szczescie ta choroba nie jest grozna-paranoja
 
redzia, 13.10.2010 21.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Trzeba bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarskich w ciąży, bo to nie jest czas, kiedy możemy sobie eksperymentować ze zdrowiem. Oczywiście należy wykonać wszystkie niezbędne badania, także te nadal mniej popularne w Polsce - na HIV. No i trzeba pamiętać o suplementach diety, które wspomagają zarówno mamę, jak i maluszka w brzuchu (np. Feminatal).
 
mlody dziadek, 05.05.2010 00.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
corka mila ospe pod koniec 8 miesiaca dzieki bogu wnuczka urodzila sie bez komplikacji i nie byla zarazaona ospom zadnych sladow ospy
 
ania, 15.03.2010 14.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam taki problem poroniłam w styczniu dokładnie miesiąc później dostałam okres kolejny okres powinnam mieć 8 marca do dziś nie mam czy to może mieć związek z poronieniem?
 
ania, 15.03.2010 14.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
cześć mam pytanie odnośnie badań po poronieniu czy ktoś takie robił?
 
jola, 01.01.2010 20.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Poroniłam w 20 tygodniu ciąży.Jeżeli chce zajsc w ciążę po raz drugi jakie powinnam zrobic badania?
 
ina, 14.11.2009 01.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja mama jak była w ciąży to zachorowała na różyczkę i przez tą chorobę nastąpiło trwałe uszkodzenie płodu, moja siostrzyczka urodziła się z wrodzoną wadą serca, po prostu nie widziała nie słyszała i nie mówiła, nie chodziła-dziecko jak roślinka zmarła po 12 latach.
 
joanna, 17.10.2009 15.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
chce zajść w ciąże a 9 lat temu urodziłam syna z przetrwałe chorobą oka - hiperplastyczne ciało szkliste , jakie powinnam zrobić badania ?
 
zdenerwowana mama, 19.08.2009 18.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja to chyba dopiero będę trudnym przypadkiem, a więc ogólnie: jestem w 13 tc, kota mam od 10 lat, wychodzi na dwór tylko latem(jeśli ktoś miałby posądzić mojego kota o toxo, to wydaje misie, ze to możliwe, ale zarazić powinnam się raczej wcześniej niż teraz...) Od początku ciąży surowego mięsa nie jadłam, w ogródku nie pracowałam,,,ale wiadomo jak jest zarazić się i tak mogłam. Zrobiłam sobie badania w 11 tc i wyniki wyszły następujące: IgM 3.45 COI (poniżej1.0 COI niereaktywne) IgG 1311 IU/ml (poniżej1.0 IU/ml niereaktywne) Moja ginekolog skierowała mnie do poradni chorób odzwierzęcych do Poznania i zleciła kolejne badanie IgM dla pewności, więc po dokładnie tygodniu wynik wyszedł następujący: IgM 2.59 COI (poniżej 1.0 COI niereaktywne) Po trzech dniach od ostatniego badania trafiłam do poradni, gdzie wykonano mi kolejne badania, dziś telefonicznie lekarz podyktował mi wyniki, a więc: IgM 2.24 dodatni IgG powyżej 300 dodatni Awidność 0.141 niska w przyszłym tyg chce dostać się na oddział patologii ciąży i liczę, ze tam dowiem się co z moim maleństwem. Na początku 12 tc podczas USG było wszystko OK. Od dziś zaczęłam brać antybiotyk- niska awidnośc może wskazywać na świeże zakażenie. Coś mi jednak mówi, że to nie może być prawda, że dopiero teraz się zaraziłam, ale strach jest ogromny. Kilka argumentów mnie jeszcze pociesza: „Niska awidność-poniżej 0,3 -może utrzymywać się do roku od zakażenia i jest wskazaniem do dalszej diagnostyki oraz konsultacji lekarskiej.” „ Rozpoznanie infekcji pierwotnej może być postawione na podstawie stwierdzenia: serokonwersji, znaczącego wzrostu miana przeciwciał w surowicy matki pobranej dwukrotnie w różnym czasie oraz obecności IgM w surowicy krwi matki. Należy zauważyć, że u dorosłych w pierwotnej infekcji bardzo szybko pojawiają się przeciwciała IgM (obecne są już w ciągu 10 dni po zakażeniu i pozostają w podwyższonym mianie przez okres 6 miesięcy, nawet do 7 lat – stąd ich wykrycie może nie udowodnić świeżej infekcji) oraz IgG (pojawiają się w ciągu 2 tygodni po zakażeniu i pozostają już przez całe życie).” Może ktoś miał podobne doświadczenia, wyniki, czy mogę mieć faktycznie nadzieję, że nie jest i nie będzie tak źle...Z góry dzięki za odpowiedź.
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jakie są skutki palenia papierosów W CIĄŻY Jakie są skutki palenia papierosów W CIĄŻY

Ze wzruszeniem oglądamy na monitorze płód w brzuchu matki. Aparat USG pokazuje zarys noska i...

więcej

146

Progesteron, LH, FSH i prolaktyna - hormony niezbędne do zajścia w ciążę Progesteron, LH, FSH i prolaktyna - hormony niezbędne do zajścia w ciążę

Do zapłodnienia potrzebne jest nie tylko jajeczko i plemnik. Muszą współgrać ze sobą cztery...

więcej

140

Po trzydziestce nie jest za późno na CIĄŻĘ Po trzydziestce nie jest za późno na CIĄŻĘ

Nasłuchałaś się niepokojących rzeczy o “późnym” macierzyństwie? Czas oddzielić...

więcej

140

Zapłodnienie i pierwszy tydzień życia dziecka w łonie matki Zapłodnienie i pierwszy tydzień życia dziecka w łonie matki

Ludzki zarodek w pierwszym tygodniu życia to "luźny pomysł" na przyszłe istnienie. Jeśli plemnik...

więcej

131

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Tak, jest to możliwe. Przy takim podejrzeniu wskazana jest konsultacja w poradni genetycznej w celu analizy wywiadu rodzinnego.

Przy wymowie głosek szumiących, czyli sz, ż, cz, dż, język jest ułożony "w łyżeczkę" z bokami dociśniętymi do bocznych dziąseł. Powietrze podczas wymowy tej głoski powinno wypływać dość wąskim...

Kilka dni przed planowaną miesiączką można zajść w ciążę, ale jeśli do stosunku doszło kilka dni przed pojawieniem się miesiączki, to w wyniku tego stosunku w ciążę zajść nie było można.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.