Piłam alkohol nie wiedząc o ciąży. Czy moje dziecko będzie chore?

2013-09-09 17:57

Picie alkoholu w ciąży jest bezwzględnie zakazane. Nawet najmniejsza ilość może spowodować trwałe i nieodwracalne skutki. Często jednak zdarza się, że kobieta piła alkohol, nie mając świadomości, że jest już w ciąży. Czy wiesz, że w niektórych okolicznościach alkohol może nie mieć znaczącego wpływu na płód?

Piłam alkohol nie wiedząc o ciąży. Czy moje dziecko będzie chore?
Autor: Photos.com

Spis treści

  1. Czy można pić alkohol w ciąży?
  2. Bezpieczna ilość alkoholu w ciąży nie istnieje!
  3. Jeden łyczek w ciąży nie zaszkodzi? To mit!
  4. Czerwone wino nie leczy anemii. Nie pij wina w ciąży
  5. Piłam alkohol nie wiedząc o ciąży

Nie ustalono, jaka dawka alkoholu może spowodować FAS (Płodowy Zespół Alkoholowy). Zależy to w dużej mierze od wrażliwości i metabolizmu płodu. Można porównać to do tolerancji alkoholowej osoby dorosłej. Jeden może wypić kilka kieliszków wódki i bez problemu poprowadzi samochód. Inny po takiej dawce nie będzie w stanie włożyć nawet kluczyków do stacyjki.

Podobnie jest z dzieckiem w łonie matki – nie potrafimy określić, jaka ilość alkoholu może mieć na nie zły wpływ. W takiej sytuacji, aby zapobiec przykrym skutkom, przyszła matka powinna całkowicie zrezygnować z alkoholu.

Czy alkohol jest przyczyną raka?

Czy można pić alkohol w ciąży?

Bezpieczna ilość alkoholu w ciąży nie istnieje!

W Polsce wciąż jeszcze mało wiemy na temat skutków, jakie powoduje picie alkoholu w ciąży. Zadaniem kampanii społecznych jest poinformowanie kobiet o chorobach płodu, które powoduje alkohol, zanim jeszcze zajdą w ciążę. Jedną z akcji jest przedsięwzięcie "W ciąży nie piję alkoholu".

Skala problemu, jakim jest spożywanie alkoholu przez kobiety w ciąży, skłania nas do podjęcia na tym polu działań wymierzonych na ograniczenie takiego zachowania. Konieczna jest tutaj konsekwentna edukacja, która przekona kobiety oraz ich otoczenie, że w kwestii alkoholu w ciąży nie może być mowy o żadnych ustępstwach, określanych jako „bezpieczna ilość”. Wprowadzenie przez browary na etykiety piwa znaku „W ciąży nie piję alkoholu” ma służyć upowszechnieniu idei całkowitej abstynencji w czasie ciąży – mówi Danuta Gut, Dyrektor Biura Zarządu Związku Browary Polskie.

Jeden łyczek w ciąży nie zaszkodzi? To mit!

Z badań wynika, że dwie trzecie kobiet ciężarnych nie było przez lekarzy przestrzeganych przed skutkami picia alkoholu, a 1. na 10. nie wie nic o szkodliwości jego spożywania w trakcie ciąży. To efekt oddziaływania mitu, który wciąż wpływa na postawy wielu osób wobec alkoholu. W powszechnej świadomości nadal obecny jest stereotyp dotyczący znikomej szkodliwości, a nawet dobroczynnego wpływu, jaki niewielka ilość alkoholu ma na zdrowie ciężarnej kobiety i jej rozwijającego się dziecka.

Tymczasem ginekolodzy podkreślają, że nie istnieje bezpieczna ilość alkoholu, którą kobieta w ciąży może wypić bez narażania swojego dziecka na ryzyko wad wrodzonych określanych zespołem FAS. Mamy naukowe argumenty, które przekonują, że alkoholu nie wolno zalecać kobietom w ciąży pod żadną postacią ani w żadnej ilości - mówią.

Czerwone wino nie leczy anemii. Nie pij wina w ciąży

- Część z mitów na temat "jednego łyczka czy kieliszka" bierze się stąd, że alkohol postrzegany był dawniej jako tokolityk, czyli substancja zmniejszająca gotowość skurczową macicy. Obecnie jednak znamy skalę negatywnego oddziaływania alkoholu na rozwijający się płód i wiemy, że skutki tego "spustoszenia" są nieporównywalnie większe niż jego pozytywne działanie – przekonuje profesor Romuald Dębski, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.

Piłam alkohol nie wiedząc o ciąży

Powołując się na stan obecnych badań lekarze uspokajają kobiety w ciąży, którym zdarzyło się wypić alkohol, kiedy jeszcze nie wiedziały, że zostaną matkami. W pierwszych tygodniach płód jest bardzo wrażliwy na działanie czynników szkodliwych. Powstające do 5 tygodnia wady są najczęściej przyczyną obumarcia płodu.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieje także druga możliwość. Na tym etapie rozwoju płodu uszkodzone komórki zastępowane są nowymi, dzięki czemu zaprzestanie dostarczania szkodliwych czynników sprawi, że dziecko urodzi się bez wad z pierwszych tygodni ciąży.

Materiały prasowe

Wirtualny alkomat - skorzystaj z kalkulatora promili

Krok 1 z 3, podaj swoje informacje

18-99 lat
cm
kg

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza