KARMIENIE PIERSIĄ - jak się do niego przygotować?

2007-08-06 2:58

Do karmienia piersią nie musisz się specjalnie przygotowywać – mądra matka natura prawie wszystko zrobi za ciebie. Wygląd piersi zmienia się już na początku ciąży. Obwódka wokół brodawki robi się większa i ciemniejsza, pojawiają się też na niej gruczoły łojowe, które w naturalny sposób „impregnują”  brodawki. Piersi stają się bardziej wrażliwe na dotyk, a przez skórę widoczna jest siateczka naczyń krwionośnych. U niektórych kobiet zmienia się też wielkość piersi – rosną o kilka rozmiarów.

KARMIENIE PIERSIĄ - jak się do niego przygotować?
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Karmienie piersią - kiedy potrzebna pomoc
  2. Piękny biust w czasie karmienia piersią

Jeszcze niedawno lekarze i położne uważali, że kobieta powinna hartować brodawki, kilka razy dziennie masując je ruchami okrężnymi szorstkim ręcznikiem frotté, a po masażu nacierać wazeliną albo oliwką kosmetyczną. Niektórzy zalecali również, by począwszy od 8. miesiąca codziennie wyciskać z brodawek kropelkę siary i rozmasowywać ją na otoczce. Zabiegi te miały nie tylko wzmocnić delikatne z natury brodawki i przygotować je na wysiłek związany z karmieniem piersią, ale też zapobiegać zapaleniom gruczołu sutkowego, do którego dochodzi najczęściej podczas ssania. Te rady nadal są przekazywane pocztą pantoflową, funkcjonują również na forach internetowych. Dziś specjaliści uznają, że żadne przygotowanie piersi do karmienia nie jest potrzebne, bo brodawki są tak zbudowane, że same przystosują się do nowych zadań, a ich stan podczas karmienia dziecka zależy wyłącznie od odpowiedniego przystawienia dziecka do piersi i prawidłowego ssania. Dlatego dużo ważniejsza od przygotowania brodawek jest nauka przystawiania malca do piersi.

Karmienie piersią - kiedy potrzebna pomoc

Wyjątek stanowią jedynie płaskie lub wklęsłe brodawki przyszłej mamy. Wtedy, po konsultacji z lekarzem możesz zastosować:

  • urządzenie wyciągające brodawki - aparat jest skuteczny, ale dosyć drogi – kosztuje ok. 200 zł; używaj go przed planowaną ciążą i przez dwa pierwsze trymestry (o ile piersi nie są zbyt wrażliwe), a także w pierwszych dniach po porodzie; nie zadziała on jednak przy piersiach pełnych mleka, dlatego powinnaś go stosować po opróżnieniu piersi, np. po karmieniu
  • ćwiczenia Hoffmana - dwoma palcami chwyć brodawkę i rozciągaj ją delikatnie w przeciwnych kierunkach, w poziomie i w pionie, ćwicz 2–3 razy dziennie, robiąc po 10 ruchów w każdą stronę
  • nakładki korekcyjne - już od trzeciego trymestru ciąży; na początku zakładaj nakładki maksymalnie na 2 godziny, stopniowo zwiększając czas do 8 godzin, pamiętaj, aby codziennie je myć, a raz w tygodniu wysterylizować, nakładki korekcyjne noś między karmieniami i nadal ćwicz brodawki 2–3 razy dziennie.

Kiedy dziecko przyjdzie już na świat, przed przystąpieniem do karmienia użyj laktatora, aby wyciągnąć brodawkę.

Piękny biust w czasie karmienia piersią

W ciąży powinnaś za to zatroszczyć się o komfort piersi i ich wygląd – od tego zależy bowiem ich stan po porodzie. Zacznij od kupienia odpowiedniego biustonosza, czyli takiego w prawidłowym rozmiarze. Powinien mieć odpowiedniej wielkości miseczki, mieszczące całe piersi oraz dość ścisły trzymający obwód. Przez całą ciążę dostosowuj rozmiar stanika do rosnącego biustu. Dodatkowo codziennie podczas kąpieli rób sobie dwuminutowy masaż piersi strumieniem wody z prysznica, polewając je na przemian ciepłą i zimną wodą. Potem dokładnie je wytrzyj, lekko dotykając ręcznikiem, i delikatnie wmasuj w nie krem zapobiegający rozstępom.

Warto wiedzieć

Skąd się bierze mleko?

Pierś zbudowana jest z 9 płatów, a one z mniejszych płacików, w których są gruczoły mleczne - to tu powstaje pokarm. Do brodawki dociera on przez specjalne kanaliki, które mogą się rozszerzać i zwężać, zależnie od ilości napływającego mleka. Proces regulowany jest przez dwa odruchy nerwowo-hormonalne: prolaktynowy i oksytocynowy. Kiedy dziecko prawidłowo ssie, pobudza zakończenia nerwowe znajdujące się w skórze brodawki i otoczki. Bodźce przekazywane są do przedniego płata przysadki mózgowej. Stąd uwalniana jest prolaktyna pobudzająca pęcherzyki do produkcji mleka. Jednocześnie tylny płat przysadki otrzymuje sygnał, dzięki któremu do akcji wkracza oksytocyna. Powoduje ona kurczenie się otaczającej pęcherzyki i przewody mięśniówki gładkiej, a tym samym wypływanie pokarmu z piersi.

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza