HOMEOPATIA: leczenie lekami homeopatycznymi w trakcie ciąży

2014-03-17 7:02

To prawie niemożliwe, żeby podczas dziewięciu miesięcy ciąży nie przydarzyły ci się kłopoty z żołądkiem, nie złapał katar lub ból głowy. Jednak w tym wyjątkowym okresie z reguły nie wolno leczyć tych dolegliwości tak, jak przed ciążą. Czym więc możesz się ratować? Farmaceuci i lekarze specjalizujący się w homeopatii są zdania, że dla przyszłej mamy i jej dziecka takim bezpiecznym rozwiązaniem są leki homeopatyczne.

HOMEOPATIA: leczenie lekami homeopatycznymi w trakcie ciąży
Autor: Photos.com Farmaceuci i lekarze specjalizujący się w homeopatii są zdania, że dla przyszłej mamy i jej dziecka takim bezpiecznym rozwiązaniem są leki homeopatyczne.

Spis treści

  1. Homeopatia na dolegliwości kobiet w ciąży
  2. Doktor Beata Antosik: leki homeopatyczne nie są panaceum na wszystkie choroby
  3. Homeopatia - a może to tylko sugestia?
  4. Farmakolog prof. David Colquhoun o homeopatii: W tych pigułkach nic nie ma

Homeopatia opiera się na zasadzie podobieństwa, zgodnie z którą pewne substancje wywołują u osób zdrowych objawy choroby, u chorego zaś, mającego takie dolegliwości, mogą je zwalczać. Pod warunkiem, że zostaną podane w bardzo małych dawkach. Oznacza to np. że osobie, która ma wysoką temperaturę, zaleca się preparat zawierający substancję… wywołującą gorączkę.

Leki homeopatyczne wytwarza się wyłącznie z substancji naturalnych (roślinnych, pochodzenia zwierzęcego i minerałów) w procesie tzw. potencjalizacji, polegającej na stopniowym, coraz większym rozcieńczaniu substancji leczniczej. Czasem rozcieńczenie jest tak duże, że gotowy lek zawiera zaledwie milionową część substancji wyjściowej. Ale homeopaci uważają, że to całkowicie wystarcza, by pobudzić w organizmie chorego naturalne mechanizmy samonaprawcze. Zapewniają też, że dzięki tak dużemu rozcieńczeniu leki te są bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Homeopatia na dolegliwości kobiet w ciąży

Wśród preparatów homeopatycznych przyszła mama znajdzie wiele takich, które mogą jej pomóc w pozbyciu się dolegliwości.

  • mdłości - przeważnie dokuczają między 3. tygodniem a 4. miesiącem ciąży (skarży się na nie ok. 30 proc. kobiet). Ich przyczyną jest przestrojenie hormonalne i metaboliczne organizmu. Przy tej męczącej dolegliwości można stosować Vomitusheel S (czopki) lub Carominthe Lehning (krople)
  • zgaga - powiększona macica uciska żołądek i jego zawartość cofa się czasem aż do przełyku, wywołując piekącą zgagę. Bywa, że dokucza ona niemal przez całą ciążę. Gdy kwaśne odbijania i zgaga dają ci się we znaki, możesz sięgnąć po Gastricumeel (tabletki)
  • zaparcia - to typowy problem przyszłych mam. Progesteron, hormon bardzo aktywny w ciąży, rozleniwia jelita – ich perystaltyka, szczególnie jelita grubego, jest osłabiona. Zaparcia mogą jeszcze nasilić przyjmowane preparaty żelaza. Jeśli więc masz taki problem, homeopaci zalecają Nux vomica-Homaccord (krople)
  • hemoroidy - szczególnie pod koniec ciąży często dochodzi do rozszerzenia żył odbytu. Powoduje to nieprzyjemne uczucie swędzenia, pieczenie, ból. Gdy zauważysz takie dolegliwości, wypróbuj Paeonia-Heel (tabletki)
  • ból głowy - kobiety w ogóle częściej cierpią na bóle głowy i migrenę niż mężczyźni, co wiąże się z wahaniami poziomu żeńskich hormonów. W trakcie ciąży, gdy hormony szaleją, bóle głowy mogą się więc nasilić. Leki homeopatyczne na tę dolegliwość to Spigelon (tabletki) lub Spigelia-Dagomed 20 (granulki)
  • obrzęki nóg - to skutek przeciążenia układu limfatycznego (odpowiedzialnego za transport substancji odżywczych i tlenu do krwi oraz usuwanie toksyn), który podczas ciąży pracuje dla dwojga. Na obrzęki homeopaci polecają Lymphomyosot (tabletki lub krople)
  • przeziębienie - nawet bardzo dbając o siebie, można zarazić się od kogoś w sklepie czy autobusie. Jeśli więc poczujesz, że coś cię bierze, wypróbuj Oscillococcinum (granulki). Ważne, by preparat zażyć już przy pierwszych objawach

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Doktor Beata Antosik: leki homeopatyczne nie są panaceum na wszystkie choroby

Ważne

Ciąża a leki homeopatyczne

  • przed pożyciem leku homeopatycznego ciężarna powinna się skontaktować ze swoim lekarzem prowadzącym, który powinien być zawsze poinformowany o stosowaniu przez kobietę ciężarną jakichkolwiek leków – również homeopatycznych, a także suplementów diety
  • nie każda dolegliwość u kobiet w ciąży powinna być leczona preparatami homeopatycznymi
  • ciężarna przed spożyciem leku homeopatycznego powinna dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania (niektóre leki homeopatyczne są przeciwwskazane w ciąży)

Homeopatia - a może to tylko sugestia?

Zanim jednak zdecydujesz się na jakikolwiek lek homeopatyczny, musisz wiedzieć, że homeopatia budzi kontrowersje i często zupełnie sprzeczne opinie. Zwolennicy homeopatii wskazują na pozytywne aspekty tej metody – leczenie przyczyn, a nie tylko objawów choroby, mobilizowanie naturalnych sił odpornościowych, brak niepożądanych działań ubocznych, ryzyka przedawkowania, a także przeciwwskazań dla dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących. Jest wiele osób, które twierdzą, że ta terapia im pomogła. Jednak świat nauki pozostaje wobec homeopatii krytyczny. Wciąż bowiem nieznane są mechanizmy jej działania, a jej skuteczność nie jest potwierdzona naukowo. Według prestiżowego pisma medycznego „The Lancet”, leki homeopatyczne działają podobnie jak sugestia (tzw. efekt placebo). Dlatego lekarze ginekolodzy odnoszą się do homeopatii z rezerwą.

Ważne

Stosowanie homeopatii jest niezgodne z medycyną opartą na faktach (EBM). Decydując się na homeopatię, nie można zrezygnować z konwencjonalnych terapii, co do których bezpieczeństwa i skuteczności istnieją wiarygodne dowody. Nie powinno się stosować homeopatii zwłaszcza w leczeniu chorób przewlekłych, poważnych albo potencjalnie poważnych.

Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Farmakolog prof. David Colquhoun o homeopatii: W tych pigułkach nic nie ma

Warto wiedzieć

  • Nie zażywaj leków homeopatycznych na własną rękę. Powinien je zalecić dobry homeopata na podstawie szczegółowego wywiadu
  • Koniecznie zapoznaj się z informacjami na opakowaniu bądź z potką dołączoną do leku
  • Zanim je zastosujesz, skonsptuj się ze swoim lekarzem ginekologiem
  • Pamiętaj, że leki homeopatyczne zwykle wspomagają leczenie i nie zastępują medycyny tradycyjnej
  • Jeśli wystąpią niepożądane objawy, odstaw lekarstwo
  • Leki homeopatyczne przyjmuj zawsze na pusty żołądek – na pół godziny przed posiłkiem i co najmniej godzinę po jedzeniu
  • Jeśli preparat ma postać proszku, zażywaj jego szczyptę, czyli tyle, ile się mieści na czubku zakończonego noża – na sucho, bez popijania
  • Leki w granpkach (jednorazowa dawka to 3–5 granpek) trzeba włożyć do ust i poczekać, aż się rozpuszczą.
  • Gdy lek (doustny) jest w płynie, zaleconą w przepisie liczbę kropli dodaj do niewielkiej ilości przegotowanej wody (schłodzonej do temperatury pokojowej) i wypij
  • Jeśli stosujesz też inne leki, zachowaj przynajmniej 30-minutowy odstęp pomiędzy preparatami
  • NOWY NUMER

    POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

    Pobieram
    poradnik ciaza