Długość ciąży - ile trwa ciąża i jak obliczyć termin porodu?

2015-11-02 8:04

Ile właściwie trwa ciąża? Zastanawiasz się jak obliczyć termin swojego porodu i ile powinna trwać prawidłowa ciąża? Wyjaśniamy, od kiedy liczy się czas trwania ciąży i dlaczego dzieli się ją na tygodnie i trymestry.

ile trwa ciaza
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl Ile trwa prawidłowa ciąża?

Spis treści

  1. Ile trwa ciąża?
  2. Jak oblicza się tygodnie i miesiące ciąży [WIDEO]
  3. Dlaczego ciążę liczy się od ostatniej miesiączki?
  4. Po co ciążę dzieli się na trymestry?
  5. Ciąża przenoszona

Zazwyczaj ciążę rozumiemy jako stan trwający od momentu zapłodnienia jajeczka - czyli połączenia się żeńskiej komórki rozrodczej jajeczka z męską komórką rozrodczą plemnikiem - i zagnieżdżenia się go w macicy. Jednak obliczając czas trwania ciąży i przybliżony termin porodu, stosuje się wyliczenie uwzględniające termin ostatniej miesiączki. A więc jak obliczyć termin porodu i ile trwa ciąża?

Ile trwa ciąża?

Umownie określa się, że ciąża trwa 9 miesięcy (lub 10 miesięcy księżycowych, które są liczone po 28 dni każdy) i dzieli się na trzy trymestry. Oznacza to, że prawidłowy czas trwania ciąży wynosi średnio od 38 do 42 tygodni, czyli ok. 280 dni (+/- 20 dni). Na pierwszej wizycie, podczas której lekarz potwierdza ciążę, kobieta dowiaduje się też o tym ile już trwa ciąża i kiedy spodziewany jest poród. Oczywiście termin porodu jest orientacyjny i może ulegać niewielkim przesunięciom. Zwyczajowo przybliżony termin porodu oblicza się odejmując od daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki 3 miesiące i dodając 7 dni. Przykładowo, jeżeli ostatnia miesiączka rozpoczęła się 1 września, poród powinien nastąpić ok. 8 czerwca. Ciąża liczona od momentu zapłodnienia, a nie ostatniej miesiączki, trwa ok. 38 tyg.

Jak oblicza się tygodnie i miesiące ciąży [WIDEO]

Sprawdź, jak określić wiek ciąży

Sprawdź: Kalkulator ciąży

Dlaczego ciążę liczy się od ostatniej miesiączki?

Czas trwania ciąży, z punktu widzenia medycznego, trwa dłużej niż od momentu samego zapłodnienia. Organizm kobiety przygotowuje się przecież co miesiąc do przyjęcia komórki jajowej. Już w trakcie miesiączki, kiedy niezapłodniona komórka jajowa jest wydalana z częścią błony śluzowej macicy, w jajniku dojrzewa kolejne jajeczko. Dlatego, jeśli dojdzie do zapłodnienia, ciąża liczona będzie z uwzględnieniem daty ostatniej miesiączki.

Po co ciążę dzieli się na trymestry?

Podział ciąży na trymestry, gdzie każdy trymestr oznacza trzy miesiące, jest wygodnym uproszczeniem, nie do końca pokrywającym się z kalendarzowymi wyliczeniami. Wykorzystywany jest, aby podkreślić ważne etapy ciąży.

Ciąża przenoszona

O ciąży przenoszonej mówimy w sytuacji, kiedy po 14 dniach od przewidzianego terminu porodu nie rozpoczyna się czynność porodowa. Ciąże przenoszone zdarzają się rzadko, czasem dochodzi po prostu do błędnego obliczenia terminu porodu. Taka ciąża kończy się zwykle podjęciem prób wywołania naturalnego porodu lub cesarskim cięciem.

Kalkulator ciąży

Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.

Co chcesz wiedzieć: