Znieczulenie porodu: znieczulenie podpajęczynówkowe przy cesarskim cięciu

2013-10-07 15:44

Gdy masz mieć planowane cesarskie cięcie, lekarz zaproponuje ci najprawdopodobniej znieczulenie podpajęczynówkowe. To rodzaj znieczulenia przewodowego, polegającego na jednorazowym podaniu środka znieczulającego do kanału rdzeniowego. Znieczulenie podpajęczynówkowe to skuteczny i bezpieczny sposób na znieczulenie porodu.

Znieczulenie porodu: znieczulenie podpajęczynówkowe przy cesarskim cięciu
Autor: thinkstockphotos.com Gdy masz mieć planowane cesarskie cięcie, lekarz zaproponuje ci najprawdopodobniej znieczulenie podpajęczynówkowe. To rodzaj znieczulenia przewodowego, polegającego na jednorazowym podaniu środka znieczulającego do kanału rdzeniowego. Znieczulenie podpajęczynówkowe to skuteczny i bezpieczny sposób na znieczulenie porodu.

Spis treści

  1. Znieczulenie do porodu [wideo]

Znieczulenie podpajęczynówkowe, które wykonuje się, gdy cesarskie cięcie jest planowane, polega na jednorazowym wstrzyknięciu leku znieczulającego. Jest bezpieczniejsze niż znieczulenie zewnątrzoponowe, które polega na wprowadzeniu cienkiego cewnika do przestrzeni między oponami otaczającymi kręgosłup w okolicy lędźwiowej i podawaniu przez ten cewnik kolejnych dawek leku znieczulającego. Co istotne, w przypadku znieczulenia podpajęczynówkowego podaje się kilkukrotnie mniejszą objętość leku aniżeli do przestrzeni zewnątrzoponowej. Znieczulenie zaczyna się rozwijać po około 5 minutach (często w chwili podania). Po 20 minutach od chwili podania pacjent jest znieczulony.

Znieczulenie podpajęczynówkowe: zalety

  • rodząca jest cały czas przytomna, może rozmawiać z lekarzami i położnymi, a także zobaczyć dziecko zaraz po urodzeniu
  • wyklucza możliwości zachłyśnięcia się treścią żołądkową
  • poprawia parametry przepływu krwi przez łożysko i macicę
  • nie ma potrzeby intubacji - samodzielne oddychanie rodzącej zmniejsza ryzyko niedotlenienia dziecka

Poza tym, dzięki znieczuleniu podpajęczynówkowemu przez około 4 godziny po cesarskim cięciu nie odczuwa się żadnego bólu, nie występują też mdłości czy wymioty. Gdy znieczulenie przestanie działać, układ pokarmowy szybciej podejmuje pracę.

Znieczulenie podpajęczynówkowe: przebieg

Ból przy podaniu znieczulenia podpajęczynówkowego jest porównywalny do normalnego wkłucia dożylnego. Rodząca zostaje podłączona do aparatury kontrolującej i kroplówki. Wkłucie można wykonywać na siedząco lub w ułożeniu na boku. Z chwilą ustępowania znieczulenia pojawia się ból. Przeciętny czas bezbolesności po cięciu cesarskim w znieczuleniu podpajęczynówkowym wynosi około 3 godzin. Leżenie zapobiega powstawaniu bólów głowy, trwa przeciętnie około 6 godzin po cesarskim cięciu - wszystko zależy od leku podanego podczas znieczuleniu. Nie powinno się jednak przyginać głowy do klatki piersiowej i wykonywać nagłych skłonów do przodu.

Znieczulenie podpajęczynówkowe a karmienie piersią

Leki stosowane do znieczulenia podpajęczynówkowego nie przechodzą do mleka. Jedyna niedogodność to konieczność utrzymania pozycji poziomej i nie podnoszenia głowy, jednak karmienie dziecka jest możliwe.

Wpływ znieczulenia podpajęczynówkowego na dziecko

Działanie leków używanych przy znieczuleniu podpajęczynówkowym jest minimalne, pod warunkiem, że cały czas jest prowadzony odpowiedni nadzór anestezjologiczny.

Znieczulenie podpajęczynówkowe: przeciwwskazania

  • stan nagłego zagrożenia życia matki lub dziecka
  • spadek ciśnienia krwi matki
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
  • posocznica, sepsa tzn. zakażenie krwi
  • zakażenie miejsca, w którym będzie wykonywane nakłucie skóry
  • choroby krwi, które powodują przedłużone krzepnięcie
  • choroby centralnego układu nerwowego
  • krwotok

Znieczulenie do porodu [wideo]

Z jakich form łagodzenia bólu może skorzystać rodząca? Posłuchajcie naszego eksperta.

Znieczulenie do porodu

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza