PORÓD ze wspomaganiem - kleszcze i próżnociąg (vacuum)

Konsultant: dr Paweł Kubik, ginekolog położnik
70 komentarze
Autor: Agnieszka Roszkowska

Opowieści o porodach kleszczowych czy z użyciem próżniociągu mrożą krew w żyłach przyszłych mam. Zamiast się bać, lepiej jednak wiedzieć, jak się tych narzędzi używa i po co.

Zdecydowana większość kobiet jest w stanie urodzić (i rodzi!) dziecko w sposób fizjologiczny, naturalny – bez nadmiernej ingerencji medycznej. Czasami jednak poród nie przebiega tak jak należy i wtedy pomoc lekarza jest niezbędna. Jeśli akcja porodowa z jakichś powodów nie postępuje albo stan dziecka jest niepokojący, lekarze podejmują działania, które mają na celu jak najszybsze wydostanie go na świat. Gdy zagrożenie pojawi się w pierwszym lub na początku drugiego okresu porodu (zanim główka wejdzie do kanału rodnego), zwykle wykonuje się cesarskie cięcie. Kiedy jednak poród jest zaawansowany na tyle, że główka jest w dole kanału rodnego, na takie rozwiązanie jest już za późno. Dziecko musi urodzić się dołem, drogami natury, ale – skoro samo ma problem z opuszczeniem łona mamy – trzeba mu w tym pomóc. I do tego służą właśnie specjalne instrumenty położnicze: kleszcze oraz próżniociąg. Warto wiedzieć, jak one wyglądają i po co się ich używa, aby nie wpaść panikę, gdy okażą się potrzebne także przy twoim porodzie. Dobra wiadomość na początek: prawdopodobieństwo ich użycia jest małe – w Polsce porody pochwowe zakończone zabiegowo (czyli z użyciem kleszczy lub próżniociągu) stanowią zaledwie ok. 5 proc. wszystkich porodów. Jednak nawet gdy będzie taka konieczność, pamiętaj, że to nie są narzędzia tortur, ale przyrządy, które ratują twoje dziecko.

Kleszcze i próżnociąg - kiedy są konieczne przy porodzie?

Kleszczy położniczych lub próżniociągu używa się wtedy, gdy ze względu na stan matki lub dziecka istnieje konieczność ukończenia porodu, ponieważ:

  • przedłużający się poród stanowi zagrożenie dla matki, np. jest ona tak wyczerpana, że nie jest w stanie efektywnie przeć albo ma problemy zdrowotne, które dalszy wysiłek może pogłębić (nadciśnienie tętnicze, choroby neurologiczne, problemy z sercem lub oczami, stany po urazach rdzenia kręgowego)
  • zagrożony jest stan dziecka; jednym z najczęstszych powodów porodu zabiegowego jest groźba zamartwicy, czyli niedotlenienia płodu; może tak się dziać, gdy np. zbyt wcześnie odklei się łożysko; także zbyt silne lub częste skurcze macicy wpływają niekorzystnie na dziecko.
  • Uwaga: nie jest prawdą, że porody w znieczuleniu zewnątrzoponowym zwykle kończą się użyciem kleszczy. To opinia dawno nieaktualna. Przy takim znieczuleniu może się wprawdzie nieco wydłużyć drugi okres porodu, ale nie jest to wystarczające wskazanie do użycia instrumentu.

Jeśli któraś z opisanych powyżej sytuacji zdarzy się podczas twojego porodu, lekarz podejmie decyzję o jego zabiegowym zakończeniu. Powinnaś zostać o tym poinformowana, czasami jednak nie ma na to czasu, gdy trzeba działać bardzo szybko. Pamiętaj jednak, że nawet wtedy masz prawo pytać, co się dzieje, a lekarz ma obowiązek odpowiedzieć na twoje pytanie. Decyzja, które z narzędzi zostanie użyte, zależy przede wszystkim od konkretnej sytuacji. Kleszcze można bezpiecznie zastosować, gdy główka jest już stosunkowo nisko w kanale rodnym i istnieje konieczność bardzo szybkiego ukończenia porodu, natomiast próżniociąg może być użyty nawet wtedy, gdy główka jest mniej zaawansowana w drogach rodnych. Pewne znaczenie przy wyborze instrumentu mają też preferencje lekarza.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
underground, 17.03.2017 14:23
Bardzo dużo daje nawet bym powiedziała ;)
Nie zarejestrowany, 17.11.2013 13:29
W każdym przypadku, gdy po porodzie okazuje się, że dziecko ma mózgowe porażenie dziecięce lub porażenie splotu ramiennego zaleca się sprawdzenie czy nie doszło do tego na skutek błędu lekarskiego. Bezpłatnie można to zweryfikować za pomocą odszkodowaniaodlekarzy.pl. Numer bezpłatnej infolinii: 801 022 310. Samodzielnie warto przeczytać: Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem z dnia 20 września 2012 r. (Dz.U. z 2012 r. poz. 1100)
 

Poród kleszczowy

Kleszcze to metalowy przyrząd wyglądający trochę jak dwie duże łyżki do sałaty, połączone ruchomym zawiasem. Lekarz wsuwa do kanału rodnego najpierw jedną, potem drugą łyżkę. Gdy obie łyżki obejmą główkę dziecka, kleszcze się zwierają. Podczas skurczu lekarz przesuwa dziecko w stronę ujścia. Zwykle do wydobycia dziecka na zewnątrz wystarczają 2–3 trakcje, czyli zabieg trwa tyle co 2–3 skurcze parte. To wielka zaleta kleszczy – są wręcz nieocenione, gdy liczy się każda minuta. Kleszczy – w przeciwieństwie do próżniociągu – można użyć także w sytuacji, gdy wydobycie płodu wymaga obrócenia główki. Kleszcze to instrument stosowany od XVII wieku, ale doświadczeni położnicy uważają, że ich umiejętne użycie wciąż jest najlepszym sposobem na szybkie wydobycie dziecka na świat, gdy istnieje taka potrzeba. Jednak coraz mniej lekarzy potrafi sprawnie posługiwać się kleszczami. Prawdopodobnie jest to jedna z przyczyn coraz rzadszego ich stosowania. W ostatnich latach w Polsce (i na świecie) notuje się coraz mniej zabiegów z użyciem kleszczy położniczych, a coraz więcej z zastosowaniem próżniociągu.

Ważne

Ważne

Ogromna większość porodów odbywa się bez żadnych komplikacji. Jeśli zostaną użyte narzędzia, nie obwiniaj się za to, bo nie ma w tym twojej winy! Kleszcze i próżniociąg służą dobru dziecka – mogą uratować mu życie. Oba instrumenty w rękach doświadczonego położnika nie stwarzają dla dziecka większego zagrożenia.

Przeciwwskazania

Kleszczy i próżniociągu nie można używać, gdy masa dziecka jest zbyt niska oraz w sytuacjach, gdy poród drogami natury jest niemożliwy, np.: przy niewspółmierności porodowej (dziecko jest duże, a mama ma wąską miednicę) przy nieprawidłowym położeniu płodu (poprzecznym).

Poród z użyciem próżniociągu

To urządzenie pojawiło się na salach porodowych w latach 50. XX wieku. Używa się go w tym samym celu, co kleszczy: by szybko wydostać dziecko, gdy jest to konieczne. Próżniociąg położniczy (zwany też z języka angielskiego vacuum) składa się z urządzenia wytwarzającego podciśnienie (pompki) oraz połączonej z nim gumowym przewodem końcówki, tzw. peloty. Pelotę, która ma kształt płaskiej miseczki, przykłada się do główki dziecka powyżej ciemienia. Wytworzone podciśnienie sprawia, że pelota przysysa się do główki. Dzięki temu lekarz, pociągając za przyssawkę, pomaga wyjść główce. Ważna jest współpraca lekarza z rodzącą, gdyż (tak jak przy kleszczach) łatwiej wydobyć dziecko, gdy matka prze. Próżniociąg, podobnie jak kleszcze, stosuje się tylko wtedy, gdy płód jest w położeniu podłużnym główkowym.

Skutki dla dziecka

Użycie narzędzi często ratuje dziecku życie, ale jest też związane z pewnym ryzykiem. Na szczęście, nie jest ono duże. Najczęściej jedynymi śladami po porodzie zabiegowym są zmęczenie i niegroźne obrażenia zewnętrzne.
Po kleszczach

  • otarcia naskórka, zasinienie czy odkształcenie na główce; goją się one w ciągu kilku dni
  • bardzo rzadko występują poważniejsze powikłania: uszkodzenie splotu ramiennego lub nerwu twarzowego (po kleszczach); w takim wypadku dziecko musi zbadać neurolog, być może maluszek będzie wymagał rehabilitacji – jest ona niezbędna także wówczas, gdy doszło do niedotlenienia

Po próżniociągu

  • obrzęk i zasinienie na główce w kształcie obręczy – wchłaniają się po kilku dniach
  • krwiaki i krwawienia wewnątrzczaszkowe – trzeba wtedy wykonać USG głowy dziecka, ale zwykle to także są urazy niegroźne i wchłaniają się po kilku lub kilkunastu dniach.

Co czeka mamę

Poród zabiegowy wiąże się, oczywiście, z większą ingerencją w ciało kobiety. Przed użyciem narzędzi położniczych pęcherz moczowy zostanie opróżniony za pomocą cewnika. Nie sposób też uniknąć nacięcia krocza – dotyczy to zwłaszcza kleszczy, bo trzeba zrobić dla nich miejsce. Nacięcie będzie pewnie większe niż przy porodzie fi zjologicznym, ale zwykle stosuje się wcześniej miejscowe znieczulenie. Skutkiem porodu kleszczowego mogą być niegroźne urazy pochwy i szyjki macicy, a także (rzadko) – uszkodzenie zwieracza odbytu. Dlatego kobieta po takim porodzie czuje się gorzej i dłużej powraca do dobrej formy. Wymaga też więcej badań i wizyt u ginekologa. To jednak nie wszystko. Trudny poród zakończony zabiegowo to dla rodzącej przede wszystkim ogromny stres, który może pozostawić ślady w psychice. Niektóre kobiety obwiniają się o to, że zawiodły w tak ważnej chwili. Czują się gorsze, a przez to bardziej skłonne do depresji. Dlatego warto zawczasu wiedzieć, jak taki poród wygląda i z czym się wiąże. A także uświadomić sobie kilka prawd (patrz: ramka na str. 56). Nie nastawiaj się na komplikacje, ale jeśli się pojawią, nie panikuj. Tak się po prostu czasem zdarza. Zaufaj lekarzom, współpracuj z nimi i bądź dobrej myśli – w ten sposób zwiększysz szanse na uniknięcie powikłań.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: East News

Aktualizacja: 05.05.2015

Komentarze (1 - 10 z 70)
Mariusz, 25.11.2016 01.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W dniu dzisiejszym moja zona urodzila nam najwspanialszego synia na swiecie. Z uwagi na zbyt slabe skurcze i wyczerpanie organizmu (skurcze porodowe trwaly 42 godz do momentu urodzenia sie dziecka) lekarz zdecydowal sie na proznociag i chwala my za to. Dzieki trafnej ocenie sytuacji i niezlomnosci mojej najukochanszej zony nasz synio jest razem z nami. Podziwiam kobiety za ich sile i niezlomne poklady energii bo chyba my faceci bysmy przy takim wysilku wymiekli. Pozdrawiam.
 
Asia, 30.04.2016 04.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Brałam znieczulenie zewnątrzoponowe i to spowodowało zmniejszenie częstotliwości skurczowej, nie mogłam urodzić samodzielnie i dziecko było wyciągane prożniociągiem, więc jest zależność między zzo a zmniejszeniem akcji skurczowej.
 
magali, 10.07.2015 11.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Urodziłam pierwszego syna przez cc. Teraz czekam na drugiego i nie wyobrażam sobie, że mogłabym nawet próbować urodzić sn. Co nie oznacza, ze się nie boję. Sposób przejścia zarówno przez cc jak i przez sn to sprawa bardzo indywidualna- nie ma co straszyć ani jednym ani drugim. Ja po nocy samodzielnie wstałam, wykąpałam się i poprosiłam o przyniesienie dziecka, jedyny ból to zakwasy jakbym dzień wcześniej zrobiła 1000 brzuszków. Zero problemów z wypróżnianiem, siadaniem, wstawaniem z łóżka czy czymkolwiek innym. I co najważniejsze- 0 traumy. Bardzo liczę, że tym razem będzie podobnie. A Ciebie proszę, nie strasz
 
Po cesarce, 06.03.2015 07.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
I jeszcze tak dla uściślenia tylko dodam, że bardzo współczuję wszystkim ale to wszystkim kobietom, które miały jakiekolwiek komplikacje podczas porodu i po a pozwoliłam sobie napisać, gdyż moja siostra jest właśnie po porodzie próżnociągiem i czytałam Wasze forum, żeby się trochę na ten temat dowiedzieć no i oczywiście nie mogłam znieść zachwalania cesarki :(
 
Po cesarce, 06.03.2015 06.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jakie po cesarce bez bólu???? Ludzie chyba nie wiecie co piszecie!!! Ból taki, że z łóżka wstać nie można o własnych siłach. Siedzieć owszem- w przeciwieństwie do porodu naturalnego. Ale komplikacje tez są- dziecko ma 4 lata a dziury w brzuchu po drenach nadal samoistnie się otwieraja... a być przytomny podczas cesarki to tez żadna przyjemność. Wszystko słyszysz i widzisz bo odbija się w obudowie lampy. A jak szarpia człowiekiem żeby dziecko wyciągnąć to już nie wspomne.
 
Baśka, 03.12.2014 17.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem 3 tygodnie po porodzie. Mój syn urodził sie ze wspomaganiem kleszczami 11.11.2014. Ja czuję sie dobrze. Krwawienie prawie ustało, rozcięcie się goi prawidłowo. W miarę normalnie funkcjonuję od tygodnia. Trochę za wcześnie wyszłam na spacer z dzieckiem i przesadziłam z jego długością, gdyż osłabienie po porodzie i uczucie ciężkości w miednicy ciągle występowały. Rodziłam w jednym z najlepszych szpitali państwowych w UK, St Mary's Hospital w Manchesterze (na You Tube jest dostępny serial dokumentalny BBC "Midwives" kręcony w tym szpitalu, pokazane tam są też porody z użyciem kleszczy - także podczas cesarki czasem jest to konieczne!). Opieka genialna, nie mogę sie nachwalić. Personel super przyjazny, podmiotowo traktuje pacjentki. Mój poród trwał równo 24 h - od pierwszych skurczy co 5 minut do urodzenia syna z pomocą kleszczy. Przez 14 godzin miałam znieczulenie zewnątrzoponowe, które nieco spowolniło czynność skurczową i trzeba ją było wzmocnić hormonami. Nie czułam bólów partych, wiec nieco trudne było wypchanie dziecka na świat własnymi siłami (próby z asystą położnej trwały prawie godzinę). Wtedy wkroczyła pomoc i lekarka zastosowała kleszcze. Tutaj są tylko 2 próby wyciągnięcia dziecka z użyciem kleszczy. Nikt nie wypraszał mojego męża z pokoju. Udało się i synek wylądował po chwili na moim brzuchu. :-) Co za szczęście! Nie czułam bólu. Gdy lekarka mnie zszywała, podano mi synka na pierwsze karmienie. Od razu porządnie sie przyssał i uspokoił. Od kleszczy miał ślady na policzkach i jedno wgniecenie na czaszce - wyglądało to okropnie, ale zagoiło się w ciągu 3 dni. Po porodzie byliśmy razem w szpitalu przez ok. 30 godzin, potem nas wypisano do domu. Syn urodził się o 3:00 nad ranem 11 listopada, a 12 listopada o godz. 12:00 zostaliśmy wypuszczeni do domu. Synek śpiewająco przeszedł wszystkie testy (miał tylko nieco podwyższony poziom bilirubiny). :-) W trakcie porodu cały czas była monitorowana czynność jego serca, dwa razy pobierano mu krew z czubka główki, by sprawdzić czy jest dobrze natleniona, a tym samym czy łożysko dobrze działa bez ochrony wód płodowych, które mi odpłynęły na początku. Nie mam żadnej traumy po tym porodzie, odczuwam ogromną wdzięczność dla personelu szpitala. Przeczytałam wszystkie komentarze i bardzo współczuję, że część z Was ma przykre doświadczenia. :-( Moje są pozytywne. Wszystko zakończyło się szczęśliwie. Nie wiem tylko jak z seksem, bo na to ciut za wcześnie. ;-)
 
mami, 31.08.2014 19.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Do nans - jeśli tylko twoje dziecko jest zdrowe, to się ciesz. Moje koleżanki nie miały tyle szczęścia, ich ból to niewiele w obliczu uszkodzenia dzieci podczas takich porodów. Śliczna dziewczynka, głucha od zmiażdżenia ucha środkowego, druga ma porażenie mózgowe z powodu krwiaka w główce. A ja przeszłam przez coś takiego jak ty, tylko miałam 27 szwów i kilka godz. mnie zszywali, nawet pośladek, dziecko miało wylewy i krwiaka wielkości drugiej głowy, ale byłam szczęśliwa i żaden ból nawet tak wielki nie był w stanie mnie złamać kiedy okazało się, że po 1 roku dziecko jest zupełnie zdrowe i rozwija się lepiej niż rówieśnicy. Dziękuję położnej i lekarzowi, że wtedy spanikowali i nie liczyli się z moim zdrowiem, bo dziecko zahaczył się na mojej kości i nie urodziłoby się bez tego wszystkiego.
 
nans, 17.06.2014 10.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Swoją córkę urodziłam 9 dni po terminie (05.05.2014 r), podlano mnie oksytocyną. Początkowo ok, wody same odeszły, akcja przebiegała szybko i nawet znośnie. Dopiero przy 9 cm rozwarcia okazało się, że Mała utknęła w kanale rodnym, tętno zanikało, a ja nie miałam siły przeć. Cała otoczka, jaka towarzyszyła temu zabiegowi to istny horror, trauma do końca życia. Przede wszystkim nie powiedziano mi co się dzieje, zrozumiałam powagę sytuacji kiedy rzucono kleszcze na blachę i kiedy wokół mnie zebrał się cały personel szpitala, łącznie z ordynatorem i zastępcą + studenci. Zamieszanie, bieganina, położna (super babka), która miała poważną minę. Mąż został wyproszony. Posadzono mnie na fotelu do rodzenia bez żadnej informacji, jakaś babka wstrzyknęła mi w żyłę środek usypiający. Obudziłam się przy zszywaniu, dziecko zobaczyłam na drugi dzień wieczorem. Po kleszczach goiłam się ponad miesiąc, nie mogłam siedzieć, leżeć a co dopiero chodzić.. Ból ogromny, do tego pojawił się krwiak przy jednym ze szwów, których razem było 10. między nogami mam teksańską masakrę, do tej pory czuję ból i ciągnięcie. Coś strasznego i okropnego. Personel, oprócz położnej, zachowywał się paskudnie, lekarz nakrzyczał na mnie, kiedy podczas skurczu badał mi szyjkę, a ja się zsikałam. A ja byłam w takim stanie, że nawet nie wiedziałam co się dzieje. O pęknięciu szyjki macicy dowiedziałam się z wypisu, nikt mnie nie powiadomił o tym fakcie. Seks? Dopiero po prawie 2 miesiącach od porodu, kombinowany i połączony z bólem, a potem krwawieniem. Ja rozumiem, że nie można było inaczej, trzeba było użyć kleszczy, ale powikłania po nich to trauma, ból nie do zniesienia - ten fizyczny jak i psychiczny. Po powrocie do domu zaliczyłam niezłe doły, na samo wspomnienie płakałam jak szalona...
 
paula, 15.06.2014 17.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
moj porod zaczal sie normalnie po malu odchodzily wody, po paru godzinach skurcze, 0d 9:00 do 15:00 tylko 2 cm rozwarcia, kroplowki, zastrzyki na przyspieszenie akcji porodowej. oczywiscie pomogło coraz silniejsze skurcze i wieksze rozwarcie, lecz nadal byl problem szyjka nie chciala sie skrocic a juz zaczynaly sie bole parte, wiec kolejna kroplowka. moj lekarz prowadzacy mowil iz dziecko ma 4 kg i moge sie przygotowac na cc. Oczywiscie w szpitalu bylo wszystko ze przejdzie i porod silami natury. w ostatniej fazie porodu okazalo sie ze jednak nie przejdzie bez pomocy. ja nie mialam juz sil a maluch sie zatrzymal w kanale zostal uzyty proznociag dzieki temu moje dziecko zyje urodzil sie synek 4250. mozna powieniec ze dzieki temu urzadzeniu dali rade go wyjac w miare szybko, bo zaczal juz sie przyduszac
 
pacjetka, 08.02.2014 10.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ten poród który miałam to istne piekło Vacum kleszczowe bez żadnego znieczulenia wprawdzie to 26 lat temu, ale pamietam do dzis.Chciałam cesarkie ciecie, ale ordynator w Sierpcu sam decydował powiedzial, albo pani albo dziecko Caly personel byl przy mnie i podtrzymywał na duchuUrodzila mi sie corka ktorej uszkodzili oczy miala operacje ale jeszcze ja czekaja .Nie byłam na tyle wykonczona zeby mi nie zriobic cesarkie ,ale pewnie jak by byla koperta Zachowal sie jak tyran powinnam zaciagnoc go na sale sadowa tego tyrana do dzis widac skutki porodu .Pewnie dzis juz nigdzie nie praktykuja takiego porodu pozdrawiam wszystkie panie w ciązy.
 
następne »
strona 1 z 7
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
OBJAWY PORODU - po czym poznać, że to już poród OBJAWY PORODU - po czym poznać, że to już poród

Właściwie skąd masz wiedzieć, że zaczyna się poród, skoro nigdy nie rodziłaś? Spokojnie, pewne...

więcej

77

Co się dzieje w czasie ostatnich chwil przed PORODEM Co się dzieje w czasie ostatnich chwil przed PORODEM

Niemal do ostatniej chwili przed porodem twój organizm przygotowuje się do tego, by wydać na świat...

więcej

70

Sposoby na PRZYSPIESZENIE PORODU Sposoby na PRZYSPIESZENIE PORODU

Kiedy wreszcie urodzę? Coraz częściej zadajesz sobie to pytanie. Termin porodu minął parę dni temu,...

więcej

69

Co zabrać do szpitala do PORODU Co zabrać do szpitala do PORODU

Już 3–4 tygodnie przed planowanym terminem porodu spakuj torbę, którą zabierzesz do szpitala. Oto...

więcej

61

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

1. Są bardzo małe szansa na zmianę położenia z główkowego na miednicowe po 36. tygodniu ciąży. 2. Do oceny położenia płodu nie potrzebne jest badanie USG. Położenie rozpoznaje się w badaniu...

Tak, jest możliwe, aby dziecko miało grupę krwi Rh-, jeżeli rodzice mają grupę RH+.

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.