PORÓD W WODZIE - dlaczego warto urodzić w wodzie?

2015-05-07 10:37

Poród w wodzie jest coraz bardziej popularny. Nic dziwnego - jest zwykle krótszy i mniej bolesny niż tradycyjny, a także mniej stresujący dla dziecka. Jak wygląda poród w wodzie? Jakie są przeciwwskazania? Gdzie w Polsce można rodzić w wodzie? Jaka jest cena takiego porodu?

PORÓD W WODZIE - dlaczego warto urodzić w wodzie?
Autor: Thinkstockphotos.com Poród w wodzie jest coraz bardziej popularny. Nic dziwnego - jest zwykle krótszy i mniej bolesny niż tradycyjny, a także mniej stresujący dla dziecka.

Spis treści

  1. Poród w wodzie - jak wygląda? Na czym polega?
  2. Poród w wodzie - jak się przygotować?
  3. Zalety porodu w wodzie
  4. Mniej bólu, więcej spokoju
  5. Poród w wodzie - przeciwwskazania
  6. Za zgodą lekarza
  7. Ryzyko i komplikacje
  8. Tu urodzisz w wodzie, szpitale:

Poród w wodzie jest znany od tysiącleci (podobno już Kleopatra VII w. p.n.e. urodziła w ten sposób dwoje dzieci), jednak w Polsce pierwszy tego typu poród odbył się dopiero w 1996 roku. Od tego czasu poród w wodzie umożliwia coraz więcej szpitali, także w małych miejscowościach. Nic dziwnego - poród w wodzie jest znacznie bardziej komfortowy dla ciężarnej, a także mniej stresujący dla dziecka.

Poród w wodzie - jak wygląda? Na czym polega?

Rodząca przebywa w wannie z wodą o temperaturze 36–37°C i głębokości 50–60 cm. Sala porodowa jest ogrzana do temperatury 24–26°C. Przez cały czas ciężarna jest podłączona do aparatu KTG, czyli .urządzenia służącego do monitorowania akcji serca płodu. W I fazie porodu czas pobytu w wannie nie powinien przekraczać 30 min.

Jeśli zdecydujesz się rodzić w wodzie w państwowej placówce, musisz zapłacić od 200 do 400 zł. W prywatnych klinikach zazwyczaj nie ma opłat dodatkowych, jednak tam cena porodu w wodzie to kilku tysięcy złotych

Powrót do kąpieli może nastąpić po półgodzinnej przerwie. Przed finałem rodząca najczęściej opuszcza wannę. Przejście do chłodniejszej temperatury powoduje odruch wypierania płodu, co wpływa na to, że dziecko szybciej się rodzi. Część kobiet prosi o znieczulenie zewnątrzoponowe, co też przerywa poród w wodzie.

Jeśli jednak dziecko rodzi się do wody, to przez kilkanaście sekund, podtrzymywane przez położną, unosi się w wodzie, a gdy zaczyna się silniej poruszać, jego głowa wynurza się nad powierzchnię. Przecięcie pępowiny zazwyczaj następuje po wyjęciu dziecka z wody. Łożysko rodzi się poza wodą. W wannie przeprowadza się wszystkie czynności medyczne. Jeśli jest konieczne nacięcie krocza, wykonuje się je pod wodą.

Poród w wodzie - jak się przygotować?

Rodzić w wodzie nie można „z marszu” – tak jak to się dzieje w przypadku większości porodów tradycyjnych. Do tego porodu ciężarna musi zostać specjalnie teoretycznie przygotowana. Dlatego w większości ośrodków, gdzie można rodzić w wodzie, wskazane jest nie tylko spotkanie przed porodem z lekarzem i położną, ale też ukończenie przyszpitalnej szkoły rodzenia. I to zarówno przez przyszłą mamę, jak i osobę towarzyszącą (może to być ojciec dziecka albo matka, siostra lub przyjaciółka rodzącej). Planując poród w wodzie, trzeba bowiem wiedzieć, że powinien to być poród rodzinny.

Obecność osoby towarzyszącej jest jednym z warunków (oczywiście, obok zdrowotnych), jakie trzeba spełnić. Jest to konieczne głównie dlatego, że w przeciwieństwie do porodu tradycyjnego, nie wolno zostawić rodzącej ani na chwilę samej, ponieważ przebywa ona w wodzie. Gdyby np. zasłabła, niesie to ze sobą większe ryzyko. Osoba towarzysząca nie wchodzi do wanny, ale pomaga rodzącej przy wchodzeniu i wychodzeniu z niej czy przyjmowaniu odpowiedniej pozycji.

Przed porodem w wodzie konieczna jest lewatywa. W przeciwnym razie doszłoby do zabrudzenia wody, co mogłoby spowodować infekcję u matki lub dziecka.

Zalety porodu w wodzie

W czasie porodu w wodzie wykorzystuje się korzystne działanie ciepłej wody na organizm człowieka. Rozluźnia ona mięśnie i łagodzi napięcie nerwowo-mięśniowe, co znacznie zmniejsza odczuwanie bólu, wpływa kojąco na układ nerwowy, uspokaja i odpręża. To wszystko ma istotne znaczenie dla przebiegu porodu. Rodzące w ten sposób kobiety spokojniej znoszą skurcze porodowe i czują się bardziej swobodnie, niż ma to miejsce przy porodach tradycyjnych. Bardzo rzadko występują u nich ataki nadpobudliwości czy też paniki.

Poród w wodzie zwykle jest krótszy (pierwsza faza przebiega bowiem szybciej), mniejsza jest ilość podawanych leków. Odczuwane przez rodzącą zmniejszenie masy ciała umożliwia jej przybieranie dowolnej pozycji w czasie porodu, co również pomaga w łagodzeniu doznań bólowych.

W czasie wodnych porodów rzadziej dochodzi też do urazów i nacięcia krocza – tkanki krocza w wodzie łatwiej się bowiem rozluźniają.

Poród w wodzie jest korzystny także dla maluszka. Pozwala na znaczne złagodzenie szoku porodowego, gdyż dziecko rodzi się do środowiska niewiele różniącego się od tego, w jakim przebywało przez dziewięć miesięcy w łonie matki. Po wyjęciu z wody rozpoczyna oddychanie w sposób łagodny. Mniej agresywne jest działanie na noworodka bodźców zewnętrznych, takich jak dźwięki, światło czy zmiana temperatury, co zmniejsza jego stres, a to z kolei sprawia, że szybciej adaptuje się do nowego środowiska. Dzieci urodzone wprost do wody mniej płaczą i są spokojniejsze. Tuż po narodzinach położna kładzie dziecko w ramionach mamy, która jeszcze w wannie może rozpocząć pierwsze karmienie.

Zdaniem eksperta
Anna Skotnicka, położna z 23-letnim stażem

Mniej bólu, więcej spokoju

Poród w wodzie jest porodem świadomym, wręcz celebrowanym. Decydują się na niego kobiety czujące silną potrzebę urodzenia dziecka w wyjątkowy sposób. Są przygotowane do porodu, rozumieją i akceptują to, co dzieje się z ich ciałem, lepiej znoszą skurcze. Tak naprawdę poród w wodzie jest alternatywą dla porodu w znieczuleniu – rodzące przyjmują mniej leków, a mimo to słabiej odczuwają dolegliwości skurczowe. Pełniej przeżywają każdą chwilę, są skupione na sobie i dziecku. Mimo, że poród w wodzie jest poważnym wyzwaniem dla personelu medycznego – zasady są ściśle określone, położna wszystkie czynności przy rodzącej (np. nacięcie krocza, podłączenie KTG) wykonuje w pozycji kucznej lub na kolanach – warto go prowadzić. Chociażby po to, żeby zobaczyć, że poród nie musi być bolesnym i pełnym stresu przeżyciem. Może być pięknym doznaniem – zarówno dla matki, jak i dziecka.

Poród w wodzie - przeciwwskazania

Czy wszystkie ciężarne mogą rodzić w wodzie? Niestety nie. W wodzie mogą rodzić wyłącznie kobiety zakwalifikowane przez lekarza, z donoszoną ciążą (powyżej 37. tygodnia). Nieprawidłowy przebieg porodu (np. przedłużająca się I lub II faza porodu, zaburzenia tętna dziecka) i nieprawidłowe ułożenie płodu są jedym z głównych przeciwwskazań do tego typu porodu. Jeśli przyszła mama cierpi na choroby układu krążenia, ma problemy dermatologiczne lub z ciśnieniem krwi – również nie będzie mogła skorzystać z zalet porodu w wodzie. Wykluczają go także nieprawidłowe położenie płodu, krwawienia, odpływanie wód płodowych, waga dziecka (ok. 4 kg i więcej) i wady wrodzone u dziecka. Kobiety w ciąży mnogiej oraz te, które przy poprzednim porodzie miały cesarskie cięcie, także nie otrzymają zgody od lekarza na taki poród.

Zdaniem eksperta
doc. dr hab. n. med. Jarosław Kalinka, ginekolog położnik, Klinika Perinatologii UM w Łodzi

Za zgodą lekarza

Mimo wszystkich zalet, jakie ma poród w wodzie, należy pamiętać o tym, że rodzić w ten sposób mogą wyłącznie kobiety do niego zakwalifikowane przez lekarza, a więc ciężarne relatywnie zdrowe, bez czynników ryzyka. Tylko wtedy taki poród będzie bezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Ważna jest silna motywacja ciężarnej, przekonanie co do słuszności takiego wyboru. Decyzja nie może być podjęta pochopnie.

Ryzyko i komplikacje

Każdy poród niesie ze sobą pewne ryzyko. Tak samo jest w przypadku porodu w wodzie. Ponieważ woda rozszerza naczynia obwodowe, może wystąpić u rodzącej zwiększone krwawienie, zwłaszcza jeżeli doszło do obrażeń (np. w okolicy krocza). Może również wystąpić u niej przejściowe przyspieszenie akcji serca czy spadek ciśnienia. Jeśli poród jest prowadzony nieumiejętnie, istnieje ryzyko, że dziecko przy pierwszym oddechu zaczerpnie wodę. Gdy temperatura wody jest za wysoka – może dojść do przegrzania noworodka i jego niedotlenienia.Trzeba również pamiętać o tym, że w przypadku pojawienia się komplikacji, w wodzie trudniej jest udzielić szybkiej pomocy matce i dziecku. Gdy nie możesz tak rodzić Jeżeli nie kwalifikujesz się do wodnego porodu, nie musisz całkowicie zrezygnować z dobrodziejstw wody. O ile bowiem nie każda rodząca ma szansę urodzić dziecko w wodzie, o tyle każda może skorzystać w pierwszym okresie porodu (w czasie skracania i rozwierania się szyjki macicy) z kąpieli wodnej. Różnica polega jedynie na tym, że wtedy drugi okres porodu (a więc parcie i samo urodzenie dziecka) odbędzie się tradycyjnie. Lekarze zalecają rodzącym pobyt w wodzie zwłaszcza przy bardzo bolesnych skurczach macicy, nadmiernym pobudzeniu i bardzo słabym postępie porodu.

Tu urodzisz w wodzie, szpitale:

● Bełchatów, Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II, ul. Czaplinecka 123.● Bydgoszcz, Szpital Miejski im. dr. E. Warmińskiego, ul. Szpitalna 19.● Bytom, Szpital Kliniczny nr 2, ul. Batorego 15.● Gdańsk, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika, ul. Nowe Ogrody 1/6.● Gliwice, Szpital Wielospecjalistyczny, ul. Kościuszki 1.● Łódź, Szpital im. M. Madurowicza, ul. Wileńska 37.● Opole, Szpital Ginekologiczno-Położniczy i Noworodków, ul. Reymonta 8.● Poznań, Szpital im. F. Raszei, ul. A. Mickiewicza 2.● Puck, Szpital im. F. Żaczka, ul.1 Maja 13.● Sieradz, Szpital im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ul. Armii Krajowej 7.● Sokółka, Szpital Rejonowy, ul. Sikorskiego 40.● Tychy, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 1, ul. Edukacji 102.● Wołomin, Szpital Powiatowy, ul. Gdyńska 1/3.

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza