Kobieca niepłodność -przyczyny

2019-02-09 16:26

Choć nie ma nic bardziej naturalnego niż urodzenie dziecka, nie każdej kobiecie udaje się to bez problemu. Jest bardzo wiele czynników, które utrudniają zajście w ciążę. Zaburzenia hormonalne, wady anatomiczne, endometrioza - to najczęstsze przyczyny kobiecej niepłodności.

KOBIECA NIEPŁODNOŚĆ w wyniku: zaburzeń hormonalnych, wad anatomicznych, endometriozy, zrostów pooperacyjnych
Autor: thinkstockphotos.com Zaburzenia hormonalne, wady anatomiczne, endometrioza - to najczęstsze przyczyny kobiecej niepłodności.

Za niemożność poczęcia dziecka równie często odpowiedzialne są czynniki męskie, jak i żeńskie. Ale o ile u mężczyzn aż w 75 proc. przyczyną kłopotów jest nieprawidłowe nasienie, u kobiet problem jest bardziej złożony – przyczyny są zróżnicowane i trudniej je zdiagnozować.

Zaburzenia hormonalne

Jedną z najczęstszych przyczyn kobiecej niepłodności są zaburzenia jajeczkowania (ok. 30 proc. przypadków). Niejednokrotnie są one skutkiem zespołu policystycznych jajników (PCOS), którego objawami mogą być: nieregularne, długie cykle miesiączkowe (powyżej 35 dni) często połączone z brakiem menstruacji, nadmiar męskich hormonów – androgenów, duża liczba tzw. pęcherzyków pierwotnych w jajnikach (są widoczne w badaniu USG).

Kłopoty mogą wynikać też ze schorzeń tarczycy, niewydolności układu podwzgórzowo-przysadkowego albo hiperprolaktynemii – wysokie stężenie prolaktyny we krwi może powodować zaburzenia jajeczkowania, a w konsekwencji brak miesiączki i owulacji. Także niedoczynność tarczycy, w wyniku której jest zbyt mało hormonów tarczycowych, może prowadzić do zaniku owulacji, niemożności zagnieżdżenia się komórki jajowej w ścianie macicy, nieregularnych miesiączek lub ich zaniku.

Wady anatomiczne

Niepłodność może wynikać z nieprawidłowości anatomicznych, zwłaszcza takich jak: niedorozwój macicy, przegroda macicy, tyłozgięcie macicy, wrodzone wady w budowie jajowodów czy brak jajników.

Endometrioza

Poważnym czynnikiem ograniczającym płodność jest endometrioza. Choroba polega na tym, że fragmenty śluzówki macicy – zamiast zostać wydalone wraz z miesiączką – pozostają w jamie brzusznej, powodując odczyn zapalny i w efekcie wiele problemów. Największe ryzyko niepłodności stwarza endometrioza umiejscowiona w jajowodzie oraz w jajnikach. Głównym objawem choroby są dolegliwości w obrębie podbrzusza: bolesne miesiączki, bolesne stosunki oraz przewlekły ból niezwiązany z cyklem miesiączkowym.

Zrosty pooperacyjne

Częstą przyczyną problemów z zajściem w ciążę jest niedrożność jajowodów, spowodowana zrostami. Po operacjach chirur-gicznych w obrębie jamy brzusznej często dochodzi do powstania zrostów, czyli trwałych, nieprawidłowych połączeń między tkankami. Jeśli zrosty pocjawią się w jajowodach, uniemożliwiają komórce jajowej wędrówkę do macicy, skutecznie blokując możliwość jej zapłodnienia przez plemniki.

Choroby zapalne w miednicy mniejszej

Niepłodność może być też konsekwencją nieleczonych infekcji, przede wszystkim chlamydiozy i rzeżączki, ale także np. długotrwałej, zaniedbanej grzybicy narządów rodnych.

Zaburzenia układu odpornościowego

Czasami kobiety wytwarzają przeciwciała przeciwko plemnikom partnera, które są traktowane jak obce antygeny. Zaburzenia immunologiczne mogą też utrudniać implantacjię zarodka w ścianie macicy.

Niewydolność jajników

U części kobiet dochodzi do przedwczesnego wyczerpania zasobu pierwotnych pęcherzyków w jajnikach (przyczyną są czynniki immunologiczne).

Czynnik szyjkowy

Niedostateczne otwarcie szyjki macicy, zbyt mała produkcja śluzu lub jego brak, śluz zbyt gęsty – uniemożliwiają plemnikom dotarcie do celu.

Niekiedy przyczyny braku ciąży w ogóle nie można ustalić – mówi się wtedy o niepłodności idiopatycznej.

miesięcznik "M jak mama"