3. tydzień ciąży - zapłodnienie

2018-04-06 11:54

3. tydzień ciąży (według obliczeń ginekologów), to tak naprawdę moment owulacji, a więc i zapłodnienia. To ważny moment, choć zwykle przegapiany przez przyszłych rodziców – chyba, że świadomie i z kalendarzem starają się oni o dziecko.

3. tydzień ciąży
Autor: Thinkstockphotos.com 3. tydzień ciąży

Spis treści

  1. 3. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
  2. 3. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
  3. I trymestr ciąży - czego nie wolno robić? [#TOWIDEO]
  4. 3. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia

3. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?

W 3. tygodniu cyklu wkraczasz w fazę owulacyjną. To moment, kiedy możliwe jest zapłodnienie. W momencie jajeczkowania dojrzały pęcherzyk jajowy przemienia się w niedojrzałą jeszcze komórkę, która zostaje uwolniona z jajnika do jajowodu, gdzie rośnie, aby osiągnąć wielkość 0,2 mm.

Jajeczko spędza w jajowodzie 1 dzień – w tym czasie za pośrednictwem wypustek zostaje przesuwane z jajowodu w stronę macicy.

Jeśli w 3. tygodniu cyklu na tej drodze nie dojdzie do zapłodnienia, komórka jajowa obumrze, ściany macicy, w których nie implantował się zarodek zaczną się złuszczać i nastąpi menstruacja.

Jeżeli jednak dojdzie do zapłodnienia, pozostałość pęcherzyka, w którym dojrzewała i z którego uwolniła się komórka jajowa zamieni się w ciałko żółte.

Jego zadaniem jest produkcja progesteronu, który jest hormonem niezbędnym do utrzymania zarodka przy życiu. Tak będzie aż do momentu, kiedy rolę ciałka żółtego przejmie łożysko.

Jak wygląda sam proces zapłodnienia w 3. tygodniu cyklu? Gdy na skutek sprzyjających okoliczności plemnik znajdzie się w odpowiednim czasie i w odpowiednim miejscu, zacznie walczyć o wtargnięcie do wnętrza komórki jajowej. W tym celu musi pokonać jej zewnętrzną warstwę i przebić się do błony przezroczystej.

Gdy mu się to uda, powstanie komórka złożona z 46 chromosomów tworząc 23 pary. Komórka będąca efektem zapłodnienia nazywana jest zygotą. Na skutek licznych podziałów rozwinie się z niej człowiek.

Podziały te następują już w pierwszej dobie od zapłodnienia, średnio co 12-14 godzin. Zygota przesuwa się stopniowo w kierunku macicy, poruszana ruchem wspomnianych już wypustek.

3. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?

Wiele kobiet jest w stanie rozpoznać moment owulacji bez pomiaru temperatury, obserwacji śluzu czy robienia testów. W 3. tygodniu cyklu odczuwa bowiem charakterystyczny ból w podbrzuszu.

To tzw. owulacyjny ból jajników, który często jest zapowiedzią nadchodzącego jajeczkowania. Jest on prawdopodobnie spowodowany wylaniem się płynu pęcherzykowego i krwi do jamy otrzewnowej i jej podrażnienia, a także działaniem hormonów, których poziom w momencie jajeczkowania wzrasta.

Kłucie pojawia się w kolejnych cyklach raz w lewym, raz w prawym jajniku i mija, pod koniec 3. tygodnia cyklu, gdy tylko skończy się owulacja.

Jesteś teraz 3. tygodniu, czyli w 1. miesiącu ciąży

W trakcie samego jajeczkowania organizm kobiety przygotowuje się do ewentualnego przyjęcia plemnika. Aby umożliwić mu zapłodnienie komórki, przestaje produkować gęsty śluz, który byłby dla niego zbyt potężną barierą.

Zamiast tego szyjka macicy wytwarza rzadszy śluz, który pomaga plemnikom dostać się do jajowodu. Proces ten zajmuje kilka godzin, ale do celu dociera zaledwie kilkadziesiąt plemników, z których tylko jeden jest w stanie wtargnąć do wnętrza komórki jajowej.

W 3. tygodniu cyklu nie będziesz odczuwać jeszcze żadnych objawów zapłodnienia. Pierwsze symptomy ciąży pojawiają się kilka tygodni później, a podstawowym sygnałem, który powinien skłonić cię do wykonania testu będzie brak miesiączki, która teoretycznie powinna pojawić się 14 dni po owulacji.

I trymestr ciąży - czego nie wolno robić? [#TOWIDEO]

I trymestr ciąży - czego nie wolno robić?

3. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia

Zwykle zajście w ciążę nie jest trudne, zdarzają się jednak pary, które długo i uporczywie starają się o dziecko. Jeżeli świadomie czekasz na owulację, pamiętaj że jest wiele czynników, które mogą zmniejszyć szanse na zapłodnienie.

Jednym z nich jest stres, który wpływa negatywnie na płodność zarówno kobiety, jak i mężczyzny. W przypadku przyszłych mam, może zaburzyć ich gospodarkę hormonalną i być przyczyną bezowulacyjnych cykli. Dlatego, nie stresuj się z tego powodu, że kolejny miesiąc mija, a ty nadal nie jesteś w ciąży.

Czasami brak dwóch kresek na teście może być kwestią psychiki: wiele par, które bardzo chcą mieć dziecko, nie może zajść w ciąże, a gdy tylko odpuszczają sobie starania – natychmiast zostają rodzicami.

Chociaż nie ma  medycznych dowodów, to jednak wielu lekarzy radzi, aby po stosunku nie zrywać się od razu z łóżka, tylko poleżeć i pozwolić plemnikom spokojnie przedostać się głębiej do wnętrza organizmu (po wstaniu, grawitacja może utrudnić im tę wędrówkę).

Przeczytaj również:

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza