22. tydzień ciąży - czas na zachcianki

2018-04-06 11:54

22. tydzień ciąży to czas, w którym można już w pełni cieszyć się ciążą: definitywnie ustępują nudności, wraca energia, poprawia się samopoczucie. Brzuszek jest już zaokrąglony, ale jeszcze niezbyt duży. To dobry okres zarówno na aktywność, jak i na relaks.

22. tydzień ciąży
Autor: Thinkstockphotos.com 22. tydzień ciąży

Spis treści

  1. 22. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko
  2. 22. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
  3. Czy możliwa jest miesiączka w ciąży?
  4. 22. tydzień ciąży: na co zwrócić uwagę. Najważniejsze zalecenia

22. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko

Płód w 22. tygodniu ciąży ma około 350 gramów i około 20 cm długości.

22 tydzień to koniec 5.-go miesiąca ciąży

  • Gdybyś właśnie teraz zdecydowała się na badanie USG, widać by na nim było spiczastą bródkę i bruzdę między górną wargą, a noskiem, a także brwi, rzęsy i włosy, póki co jeszcze białe, bo zupełnie pozbawione pigmentu.
  • Mięśnie karku są już na tyle silne, że płód jest już w stanie unieść główkę i oprzeć ją o ścianki macicy.
  • U dziewczynek pochwa jest już w pełni wykształcona, u chłopców trwa proces zstępowania jąder do moszny.
  • Szpik kostny produkuje już sporo białych krwinek.
  • Płód zaczyna też wytwarzać surfaktant, czyli substancję, dzięki której pęcherzyki płucne stają się elastyczne i nie pękają w trakcie oddychania. Póki co jest go jeszcze bardzo niewiele.
  • Ruchy stają się coraz silniejsze, i przez to coraz lepiej odczuwalne. Być może więc jeszcze w tym tygodniu poczujesz, że naprawdę potrafią być bolesne i dokuczliwe.
  • Słuch jest rozwinięty na tyle, że nawet niewielki hałas potrafi dokuczyć malcowi i go obudzić - swoje niezadowolenie będzie demonstrował kopniakami. Dlatego jeśli sama chcesz trochę odpocząć, zadbaj o ciszę.
  • Intensywnie rozwijają się zmysły: wzrok, smak, a nawet dotyk – płód „odkrywa”, że ma rączki, chwyta pępowinę i zaczyna ją ściskać. Potrafi też odróżnić, że jest jasno lub ciemno. Zdecydowanie woli półmrok, co można sprawdzić, przykładając do brzuszka zapaloną latarkę: prawdopodobnie płód odwróci wówczas główkę, co poczujesz jako zdecydowany, nagły ruch.

22. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?

W 22. tygodniu ciąży powinnaś czuć się już zdecydowanie lepiej, niż w pierwszych tygodniach ciąży: ustąpią mdłości, zmiany nastroju będą rzadsze, będziesz mieć więcej energii, a także większy apetyt.

Możesz być też bardziej roztargniona, niż wcześniej – normą jest w tym czasie wkładanie brudnych naczyń do pralki i notoryczne gubienie kluczy.

Dość uciążliwe mogą być krwawienia z dziąseł, które są teraz rozpulchnione i bolesne. Można je zmniejszyć, używając miękkiej szczoteczki, i delikatniej szorując zęby.

Mogą ci już też zacząć dokuczać niewielkie obrzęki nóg.

Zazwyczaj właśnie teraz pojawia się duża ilość białych upławów – to stan fizjologiczny i nie ma się czym przejmować.

Czy możliwa jest miesiączka w ciąży?

Miesiączka w ciąży. Czy to możliwe?

22. tydzień ciąży: na co zwrócić uwagę. Najważniejsze zalecenia

22 tydzień ciąży to dobry czas na wyjazdy, nawet za granicę. Możesz lecieć samolotem albo podróżować autem (w tym przypadku pamiętaj, by zapiąć pasy), ale przed wyjazdem warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

To czas zachcianek, dlatego możesz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej poczuć ochotę na śledzie z czekoladą i bitą śmietaną. Warto jednak pamiętać, że ich smak poczujesz nie tylko ty, ale też dziecko w brzuszku, gdyż to, co zjadasz, ma wpływ na smak wód płodowych.

W 22. tygodniu odczuwalne bywają już bóle boków i podbrzusza – są one efektem rozciągania się więzadeł w okolicach macicy. Nie są groźne, ale warto powiedzieć o nich lekarzowi prowadzącemu.

Dość częste mogą być teraz zawroty głowy, a nawet omdlenia. Ich przyczyną może być zarówno ucisk macicy na naczynia krwionośne, jak i wysokie stężenie progesteronu lub niski poziom glukozy. Nie są groźne, ale jeśli wystąpią, trzeba skonsultować się z lekarzem, który może zlecić dodatkowe badania krwi.

Przeczytaj również:

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza