Witaminy i minerały potrzebne w ciąży

18 komentarze
Autor: Eliza Dolecka

Od bogactwa preparatów witaminowych w aptekach może rozboleć głowa. Wybór dobrego suplementu dla kobiety w ciąży jest bardzo istotny: od niego zależy przecież zdrowie i samopoczucie twoje oraz dziecka. Gotowe zestawy witamin i minerałów przeznaczone dla kobiet w ciąży powinny zawierać kwas foliowy, wapń, magnez, jod, żelazo i witaminę C.

Coraz częściej zestawy witaminminerałów są przeznaczone do bardzo konkretnych zadań: mają poprawiać koncentrację (np. przed egzaminami) lub stan włosów i paznokci. Producenci nie zapominają oczywiście o przyszłych mamach, choćby dlatego, że wiele kobiet, oczekując dziecka, bardziej troszczy się o swoje zdrowie i chętniej zagląda do apteki. Zazwyczaj bardzo wyraźnie, już na opakowaniu, jest zaznaczone, że dany preparat zaleca się ciężarnym. Sugeruje to ilustracja lub nazwa (np. Fe-minatal N, Centrum Materna, Falvit Mama, Prenatal). Dla pewności zapytaj jednak jeszcze lekarza prowadzącego, który zestaw jest dla ciebie najlepszy. Gdy twoja ciąża przebiega prawidłowo, a ginekolog niczego nie narzuca, możesz poradzić się wyłącznie farmaceuty. Przy jakichkolwiek problemach zdrowotnych i nasilonych dolegliwościach ciążowych (np. wymioty, apatia, zaburzenia nastroju) wskazana jest opinia lekarska.

Zestawy witamin i minerałów przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży

Preparaty przeznaczone dla kobiet w ciąży są zazwyczaj dość drogie (ponad 20 zł za opakowanie), dlatego niektórym przyszłym mamom dobrym rozwiązaniem wydaje się zakup tańszego zestawu minerałów i witamin, na którym nie ma wyraźnego wskazania dla ciężarnych, ale cena jest bardziej przyjazna. To kiepski pomysł z co najmniej kilku powodów.

Zapotrzebowanie w ciąży na witaminy i minerały

Zazwyczaj codzienna dieta nie wystarcza, by dostarczyć odpowiednią ilość wapnia, żelaza, cynku, magnezu i witamin z grupy B (w tym kwasu foliowego). Zapotrzebowanie na niektóre minerały i witaminy w ciąży jest inne niż zwykle, ponieważ konieczne jest zaspokojenie potrzeb twoich oraz maleństwa. W preparatach, które nie zostały opracowane specjalnie dla ciężarnych, niektórych z tych składników może nie być wcale, a nawet jeśli są, to w ilości niewystarczającej dla dwojga. Oczywiście żaden zestaw, nawet przeznaczony specjalnie dla ciebie, nie pokrywa 100 proc. dziennego zapotrzebowania, a stanowi jedynie uzupełnienie prawidłowej diety, jednak te opracowane z myślą o przyszłych mamach uwzględniają większe potrzeby oraz osłabiony „pobór” potrzebnych składników z jedzenia (związany choćby z porannymi nudnościami czy zaburzonym wchłanianiem wynikłym ze zmian hormonalnych).

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

5 ważnych zasad

  • Tabletki to tylko uzupełnienie diety. Chociaż badania potwierdzają, że kobiety je stosujące są zdrowsze i rodzą silniejsze dzieci, zarazem wiadomo, że dotyczy to wyłącznie ciężarnych, które równocześnie nie przybrały nadmiernie na wadze oraz zapewniały organizmowi wraz z pożywieniem wszystkie cenne składniki odżywcze.
  • Leczenie zostaw lekarzowi. Podstawowe kompleksy minerałów i witamin dostępne bez recepty to przede wszystkim profilaktyka. Jeśli coś ci dolega i podejrzewasz, że sprawcą są konkretne niedobory, skonsultuj się z lekarzem.
  • Nim połkniesz pigułkę uważnie przeczytaj informacje zawarte w ulotce. Nawet jeśli dany suplement jest przeznaczony dla kobiet ciężarnych, mogą być inne przeciwwskazania, dotyczące akurat ciebie.
  • Witamin i minerałów nie stosuj na zapas. Danego dnia przyjmuj tylko zaleconą dawkę: połknięcie kilku pastylek naraz może ci zaszkodzić.
  • Leki możesz zmieniać, ale nie łączyć. Pamiętaj, żeby nie stosować kilku jednocześnie. To grozi przedawkowaniem! .

Niewskazany nadmiar niektórych minerałów

Dla zdrowia groźne są nie tylko niedobory, ale i nadmiar niektórych składników. W ciąży szczególnie niewskazany jest nadmiar sodu (sprzyja np. nadciśnieniu tętniczemu). Badania pokazują, że wiele ciężarnych tylko z diety pobiera go trzykrotnie więcej niż potrzeba, tymczasem niektóre dostępne bez recepty zestawy (np. w postaci musującej) zawierają go całkiem sporo i mogą dodatkowo pogarszać ten bilans. W codziennym jadłospisie Polek oczekujących dziecka zdarza się też nadmiar fosforu – niekorzystny, ponieważ fosfor osłabia wchłanianie wielu innych potrzebnych związków oraz witaminy A. Wpływa ona dobroczynnie na stan skóry i paznokci, ale w zbyt dużej dawce skutkuje choćby depresją, bólami głowy i wymiotami. Tymczasem oba te składniki można znaleźć w zestawach witamin i minerałów (przedawkowanie witaminy A ci nie grozi, dopóki pobierasz ją tylko z żywności).

Suplementy witaminowe zalecane są na cały okres ciąży i karmienia piersią

Kiedy nie jesteś w ciąży, a chcesz nieco podreperować swój organizm, możesz samodzielnie stosować preparaty witaminowo-mineralne, jednak wówczas jedną z podstawowych zasad jest przyjmowanie ich nie dłużej niż przez 2–3 tygodnie. Do przedawkowania – mimo wysokich dawek składników w preparacie – nie dochodzi, gdyż taka kuracja zostaje na czas zakończona. W ciąży natomiast zazwyczaj zalecana jest przewlekła suplementacja diety: od pierwszych do ostatnich dni ciąży, a nawet na trzy miesiące przed planowanym terminem poczęcia do zakończenia karmienia piersią (wtedy także zapotrzebowanie na różne składniki rośnie). Ilość i rodzaj składników w preparacie dla kobiet w ciąży musi to uwzględniać.

Niekorzystne dodatki w zestawach witamin i minerałów

Zestawy witamin i minerałów są „wzbogacane” substancjami roślinnymi (np. wyciągami z alg, soi, ziołami), polepszaczami smaku, konserwantami. Niektóre z nich mogą nadmiernie obciążać nerki, wywoływać uczulenia, zaburzać wchłanianie. Dla zdrowych ludzi są korzystne, a przynajmniej nieszkodliwe (nawet słynne „E” to substancje uznane za bezpieczne przez Komitet Naukowy Technologii Żywności Unii Europejskiej), jednak w przypadku osób chorych bądź będących w stanie szczególnym nieraz istnieją przeciwwskazania do ich stosowania. Może nim być ciąża. Informacja na ten temat znajduje się w ulotce lub na opakowaniu suplementu

Problemy z połykaniem tabletek z witaminami i minerałami

Kiedy oczekujesz dziecka, niemal każdy ostrzejszy smak może przyprawić o mdłości, a spora tabletka wywołać nudności. Odbiło ci się kiedyś nieprzyjemnie po zastosowaniu tabletki z witaminami? Pomyśl sobie, jak ostra może być teraz reakcja na słodką otoczkę czy inny dodatek. Kształt i wielkość, a także ewentualna konieczność połknięcia dwóch pigułek też ma znaczenie. Preparaty dla ciężarnych są tak opracowywane, by nie drażniły żołądka, łatwo przechodziły przez gardło, a zarazem by jedna niewielka tabletka zaspokajała dzienne zapotrzebowanie. Nie zawsze się to udaje (prace wciąż trwają – Amerykanie nadal udoskonalają bezsmakowe zestawy płynne), jednak w przypadku preparatów innych niż te dla ciężarnych ryzyko mdłości i innych żołądkowych sensacji jest znacznie większe.

Dieta nie wystarczy, by uzupełnić niedobór witamin i minerałów

Choćbyś równo z miarką odmierzała, ile czego musisz zjeść, by zaspokoić potrzeby twoje i dziecka, to wcale nie musi wystarczyć. Nie masz wpływu na stopień wchłaniania tego, co zjesz (a zakłócać je może wiele czynników), nie możesz mieć 100 proc. pewności co do zawartości różnych składników w pożywieniu (kuchenna obróbka, a nawet pora roku sprawia, że ilość witamin i minerałów w żywności jest zmienna), a także nie zawsze dopisuje ci apetyt, czasem wymiotujesz... Jeśli „życzliwi” próbują cię przekonać, że mogłabyś w ogóle zrezygnować z zestawu witaminowo-mineralnego, bo przecież „kiedyś kobiety nie łykały takich tabletek i było dobrze”, nie traktuj ich poważnie. Otóż wcale tak dobrze nie było. W wyniku niedoborów poważnie chorowały i mamy, i ich dzieci. Chociaż wciąż zdarzają się różne problemy w ciąży, stosowanie suplementów wyraźnie obniża ryzyko wystąpienia przynajmniej niektórych z nich.

Cenne składniki w zestawach witamin i minerałów dla kobiet w ciąży

W zestawie dla kobiety ciężarnej nie może zabraknąć kwasu foliowego (folacyny). Niedobór tej witaminy z grupy B grozi wystąpieniem u dziecka poważnych wad układu nerwowego i rdzenia kręgowego (rozszczep kręgosłupa). Przyjmowanie go jest szczególnie istotne w pierwszych 6 tygodniach ciąży, a najlepiej zacząć to robić jeszcze na trzy miesiące przed poczęciem. Zalecana dobowa dawka, pobierana z pigułki, to 0,4–1mg. Zapas na pewno się nie zmarnuje, bo twój organizm także potrzebuje folacyny. Zapobiega ona bezsenności, rozdrażnieniu i zmęczeniu. Także jod ma wpływ na prawidłowy rozwój umysłowy dziecka i kształtowanie się układu nerwowego, stąd jego obecność (zwykle w ilości 150–200 μg) w preparatach. W ciąży potrzebne jest również żelazo (zazwyczaj tabletki zawierają ok. 30 mg), by zapobiegać niedokrwistości. Jego suplementacja wskazana jest niemal przez całą ciążę. Wchłanianie żelaza umożliwia odpowiednia ilość witaminy C. Nie bez znaczenia jest też jej pozytywny wpływ na układ odpornościowy, dlatego wiele zestawów zawiera ok. 50 mg tej witaminy. Magnez (niedobory najczęściej występują w trzecim trymestrze) chroni przed zaburzeniami nastroju i koncentracji, przed bolesnymi kurczami łydek, a także nadciśnieniem, dlatego on także zwykle jest w zestawie (ok. 70 mg). Za regulację ciśnienia przede wszystkim odpowiada jednak wapń, stąd i ten pierwiastek znajdziesz w pigułce (zwykle 130–220 mg). Jest ci niezbędny na każdym etapie ciaży. Cennych składników suplementów dla ciężarnych jest więcej. Niektóre nie są związane bezpośrednio z ciążą, ale i tak mają korzystny wpływ na twoje zdrowie. I na pewno są bezpieczne również dla mieszkańca twojego brzucha – także w okresach, gdy zapotrzebowanie na dany składnik wcale wyraźnie nie rośnie. Proporcje są ustalane tak, by cię wspierać, gdy potrzeby rosną, i nie przedawkować, kiedy są mniejsze.

Czym się różnią poszczególne preparaty z witaminami i minerałami?

Porównując skład preparatów, można zauważyć spore różnice, choćby w liczbie składników (od kilkunastu do ponad 20). Wszystkie wprawdzie zawierają to, co niezbędne dla zdrowej mamy, jednak nie ma w tym niczego złego, że będziesz chciała „najbogatszy” zestaw. Różnice w ilości konkretnego składnika także nie mają większego znaczenia dla zdrowia. Czasem wynikają z faktu, że dana witamina czy minerał w określonej formie chemicznej są łatwiej przyswajalne i wtedy jest ich po prostu mniej. Niektóre dodatki, np. imbir, żurawina i mięta (zawiera je Prenatal Complex), zostały dodane po to, by łagodzić typowe dolegliwości w ciąży: nudności, problemy z trawieniem i nawracające dolegliwości ze strony układu moczowego. Te ostatnie, jeśli wystąpią, będą jednak wymagały poważnego leczenia. Żurawina tylko je wspomaga. Różnice w składzie preparatów nie mają znaczenia dla kobiet zdrowych, których ciąża przebiega bez powikłań. Jeśli tak nie jest, warto skonsultować się z lekarzem, bo wtedy nawet to, co z zasady jest zdrowe, może kryć pułapki. Nawet niewinna witamina C w nadmiarze bywa groźna. Dotyczy to jednak tylko kobiet, które mają skłonność do tworzenia się kamieni nerkowych. Normalnie nadmiar tej witaminy jest wydalany z organizmu i nie grozi utrudnieniami w odpływie moczu. Wiele preparatów dla ciężarnych zawiera w jednej tabletce ok. 50 mg tej witaminy, czyli połowę dziennego zapotrzebowania dla ciężarnych, ale np. Feminatal N – aż 180 mg. Ta ilość jest korzystna, jeśli masz huśtawki nastroju (stres sprzyja „uciekaniu” witaminy C) i zdrowe nerki.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 14.07.2016

Komentarze (1 - 10 z 18)
ulalula, 19.10.2016 10.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A o jakim składzie w ogóle mówicie? Prześledziłam dyskusję ale nie znalazłam informacji
 
klara, 12.09.2016 12.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
to dwie tabletki. Jedna to samo dha 600mg, w drugiej masz cholinę, żelazo, b6, b12, d3, jod i selen. Wszystko w odpowiednich dawkach
 
donia, 08.09.2016 15.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To jaki to byl dokladnie sklad? To jedna tabletka?
 
klara, 01.09.2016 16.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
to totalne minimum to i tak sporo ;). Ja bym tam jeszcze zresztą dorzuciła cholinę bo jest bardzo ważna w rozwoju mózgu dziecka. Ma wpływ na pamięć i pewnie coś jeszcze ale specem nie jestem.
 
madleine, 13.08.2016 12.43
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
w ciąży suplementuje się totalne minimum, kwas foliowy, jod, dha, potem jeszcze magnez i wit. D, przynajmniej taką listę zatwierdza polskie towarzystwo ginekologiczne :)
 
orzechówka, 15.06.2016 14.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Sama właśnie zastanawiam się nad jakimś suplementem z dha, bo chyba nie dostarcze go sobie wystarczająco dużo jedząc raz, dwa razy w tygodniu ryby. Macie coś sprawdzonego? Najlepiej jakieś multi, które zawiera też te wszystkie inne witaminy niezbędne w ciąży
 
ewka, 04.04.2016 14.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
DHA są niezbędne w pierwszym trymestrze i ja bym tutaj postawiła bardziej na folik mama 1 z tymi kwasami omega bo to jednak najbezpieczniejszy lek.
 
Janeczka, 31.08.2015 22.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ada a wersję dha też brałaś?? Ja z prenalenem miałam do czynienia w zeszłych ciążach, ale tylko w wersji na przeziębienie i gardło, zawsze byłam zadowolona, a teraz bym chciała brać witaminki też.
 
ada, 03.06.2015 10.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mnie z kolei poprawił samopoczucie i wzmocnił organizm prenalen multivit. Źle znosiłam ciążę, ale po nim poczułam się znacznie lepiej.
 
eska, 05.05.2015 10.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To samo można powiedzieć o witaminach, nie każda kobieta może zjadać garściami sałatę, jeść kilogramami jabłka czy truskawki bo może odbić się na trawieniu. Także suplementacja prenalenem multivit, wyprodukowanym zresztą specjalnie dla kobiet w ciąży jest tu jak najbardziej na miejscu
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Rozwój płodu: jak rozwija się płód tydzień po tygodniu Rozwój płodu: jak rozwija się płód tydzień po tygodniu

Jakie jest teraz moje dziecko? Jak wygląda, jakie ma narządy, czy coś czuje lub słyszy? – te...

więcej

206

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie po stosunku wykonanie testu ma sens? Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie po stosunku wykonanie testu ma sens?

Nie wiesz, czy jesteś w ciąży? Kiedy zrobić test ciążowy? Kupiony w aptece test ciążowy,...

więcej

186

Co to jest konflikt serologiczny? Co to jest konflikt serologiczny?

Konflikt serologiczny może się pojawić, gdy matka ma krew z czynnikiem Rh-, a ojciec Rh+. Wtedy...

więcej

145

Luteina (progesteron): hormon ważny w ciąży. Jaką funkcję pełni luteina? Luteina (progesteron): hormon ważny w ciąży. Jaką funkcję pełni luteina?

Luteina to potoczne określenie progesteronu - hormonu płciowego, który jest niezbędny, by doszło do...

więcej

133

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nic nie wiadomo, aby mleko miało wpływ na wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych. Radzę jednak popijać tabletkę wodą.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.