Makrosomia płodu (hipertrofia wewnątrzmaciczna płodu): przyczyny

1 komentarze
Autor: lek. Agnieszka Żalińska

Makrosomia płodu, inaczej hipertrofia wewnątrzmaciczna płodu, polega na nadmiernym przyroście masy ciała płodu, nieadekwatnego do wieku ciążowego. Wg danych statystycznych to przypadłość pojawiająca się nawet w 10 procentach ciąż. Ze względu na rekomendowane badania ultrasonograficzne (przynajmniej trzy) duża masa płodu rejestrowana jest już na etapie ciąży, a nie dopiero po porodzie.

Makrosomia płodu inaczej hipertrofia wewnątrzmaciczna płodu sprawia, że noworodek z makrosomią ma zaburzone proporcje: przewaga obwodu brzuszka nad głową, małżowiny uszne pokryte owłosieniem, a skóra pozostaje nieznacznie zaczerwieniona.
Nadal prowadzone są obserwacje mające na celu zidentyfikowanie czynników ryzyka nadmiernej masy płodu. Zdecydowana większość z nich wynika ze stanu zdrowia matki. Do chorób mogących modyfikować przyrost masy ciała płodu zaliczane są:

Ponadto makrosomia płodu może być konsekwencją wielokrotnych porodów, uprzednim porodem dziecka z masą urodzeniową powyżej 4500 g albo wynikać chociażby z budowy ciała matki czy z zaburzeń genetycznych (zespół Beckwitha-Wiedemanna). Z przeprowadzonych obserwacji wynika, że zdecydowanie częściej nadmierny przyrost masy ciała dotyczy płodów męskich.

Makrosomia płodu: sposób rozwiązania ciąży

Makrosomia płodu skłania do operacyjnego rozwiązania ciąży metodą cięcia cesarskiego. Poród fizjologiczny przy tak dużej szacunkowej masie ma mniejszą szansę na powodzenie. Bardzo często dochodzi niemalże do zatrzymania akcji porodowej. Ze strony matczynej zwiększa się prawdopodobieństwo uszkodzenia kanału rodnego, rozejściem spojenia łonowego czy wtórnym niedowładem macicy. Poza obfitym krwawieniem zdecydowanie częściej zdarzają się zakażenia połogowe. Największym problemem podczas porodu jest nie tyle sama masa płodu, ale dystocja barkowa, która polega na zahamowaniu postępu porodu, bezpośrednio po urodzeniu główki. Wynika z braku zwrotu barków dziecka w kanale rodnym. Dystocja wiąże się z urazem splotu ramiennego czy uszkodzeniem nerwu przeponowego.

Inne następstwa makrosomicznego płodu to:

  • powikłania neurologiczne pod postacią encefalopatii, która może prowadzić do upośledzenia umysłowego dziecka, a w rzadkich przypadkach do zgonu
  • zaburzenia gospodarki węglowodanowej u noworodka o typie hipoglikemii
  • hipererytrocytemia, czyli nadmierna ilość czerwonych krwinek krwi krążących w organizmie
  • zwiększone stężenie bilirubiny w krwioobiegu
  • jako odległe konsekwencje wymienia się: nadwaga/otyłość, nadciśnienie tętnicze, wahania glikemii (nieprawidłowa tolerancja glukozy, insulinooporność, czyli brak wrażliwości tkanek a insulinę, cukrzyca typu 2 )

Diagnostyka oraz schemat postępowania w przypadku płodów z makrosomią

Makrosomię płodu można rozpoznać jeszcze w okresie życia płodowego wykonując standardowe badanie ultrasonograficzne, wówczas zmierzone wymiary kostne są większe niż standardowo oszacowane dla danego wieku ciążowego. Ze względu na rozwinięte techniki obrazowania płodu, dużo rzadziej hipertrofia rozpoznawana jest dopiero na sali porodowej, kiedy dokonywane są pomiary dziecka.

Patologiczna masa to taka, kiedy masa ciała jest dwukrotnie większa niż przewidywana dla danej płci i wieku.

Makrosomia płodu jest na liście względnych przeciwwskazań do porodu drogami i siłami natury, a także do porodu kleszczowego, w związku z tym najczęściej wybiera się operacyjny sposób rozwiązania ciąży, zmniejszając ryzyko powikłań da dziecka i matki.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 13.03.2017

Komentarze (1 - 1 z 1)
Klaudia , 14.03.2017 13.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, Pierwsze co chce przeprosic za bledy w pisaniu lecz slabo mi jest pisac/mowic po Polsku. Jestem w 27 tyg ciazy spodziewam Sie coreczki. Ale przez Jakis czas bardzo Sie martwie , wszyscy mowia mi ze nie mam powodu do nie pokoju ale postanowilam poradzic Sie tu. Czuje ruchy mojej malej normalnie ale nie sa to nie wiadomo jakie kopniaki nieraz kopie I porusza Sie mocniej nieraz mniej. Boje sie czy wszystko jest ok czy to normalne ? jest to moja pierwsza ciaza i chce zeby moja corka byla zdrowa I szczesliwa. W ostatnich dniach bardzo Sie przejmuje I martwie bo chce zeby bylo Jak najlepiej. Moje drugie pytanie mam dziwne sny koszmary itp moja polozna twierdzi ze to normalne ze jest to spowodowane chormonymi . Lecz chciala bym Sie poradzic opinia Polskich lekarzy. dziekuje
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie po stosunku wykonanie testu ma sens? Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie po stosunku wykonanie testu ma sens?

Nie wiesz, czy jesteś w ciąży? Kiedy zrobić test ciążowy? Kupiony w aptece test ciążowy,...

więcej

213

Rozwój płodu: jak rozwija się płód tydzień po tygodniu Rozwój płodu: jak rozwija się płód tydzień po tygodniu

Jakie jest teraz moje dziecko? Jak wygląda, jakie ma narządy, czy coś czuje lub słyszy? – te...

więcej

194

Ból brzucha w ciąży: norma czy powód do niepokoju? Ból brzucha w ciąży: norma czy powód do niepokoju?

Ból brzucha w ciąży to najczęściej objaw prawidłowy. Ból to sygnał, że dziecko rośnie i się...

więcej

156

Luteina (progesteron): hormon ważny w ciąży. Jaką funkcję pełni luteina? Luteina (progesteron): hormon ważny w ciąży. Jaką funkcję pełni luteina?

Luteina to potoczne określenie progesteronu - hormonu płciowego, który jest niezbędny, by doszło do...

więcej

138

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Tak, jest możliwe, aby dziecko miało grupę krwi Rh-, jeżeli rodzice mają grupę RH+.

Plamienia i krwawienia są najczęstszym powikłaniem wszystkich tabletek antykoncepcyjnych. Nie ma sposobu, aby ich uniknąć, ani badań, których wyniki pozwoliłyby wybrać taki preparat, przy którym...

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.