Depresja w ciąży: co robić, gdy ciąża wywołuje depresję

135 komentarze
Autor: Agnieszka Roszkowska

Choć zjawisko depresji okołoporodowej kojarzy się głównie z okresem po porodzie, to depresja występuje także podczas ciąży. Jak odróżnić depresję od złego nastroju? Komu depresja w ciąży szczególnie zagraża i jak należy wtedy zareagować?

Depresja w ciąży wielu osobom wydaje się niemożliwa. Przecież oczekiwanie na dziecko niemal powszechnie uważa się za okres radosny i pełen nadziei. Tymczasem nie zawsze tak jest. Choć coraz częściej otwarcie mówimy też o tym, że ciąża to czas trudny, niewolny od lęków i problemów, to jednak temat ciążowej depresji rzadko pojawia się publicznie. A jest to sprawa bardzo poważna. Depresja jest ciężką chorobą, której wykrycie wymaga działania – skoordynowanego leczenia, wsparcia ze strony osób bliskich, rodziny, otoczenia. Lekceważenie problemu nie sprawi, że rozwiąże się on sam, a co więcej, może mieć fatalne konsekwencje. Piszemy o tym, by zwrócić na depresję uwagę zarówno przyszłych mam, jak i osób im bliskich, zwłaszcza partnerów. To oni mogą pierwsi zauważyć, że dzieje się coś niepokojącego. Bądźcie czujni, ta choroba duszy dotyka ok. 10 proc. przyszłych mam. A z depresją jest tak, że osoba chora nie musi sobie zdawać z tego sprawy. Szczególnie kobieta w ciąży będzie wypierać z własnej świadomości takie podejrzenia. Nie chce się przyznać do depresji, bo czuje się winna, że nie potrafi odczuwać z powodu ciąży szczęścia i radości – a przecież takie są społeczne oczekiwania wynikające z idealistycznego postrzegania macierzyństwa jako „stanu błogosławionego”.

Nie przegap

Depresja w ciąży: kto jest zagrożony

Każde zdarzenie życiowe, które powoduje dużą zmianę – i negatywne, i pozytywne – jest stresogenne. Ciąża nigdy nie jest obojętna emocjonalnie – nawet gdy jest oczekiwana, wywołuje niepokój, zmusza do rezygnacji z pewnych planów. Tym bardziej więc negatywne emocje przeżywa kobieta, która jest ciążą zaskoczona, zwłaszcza gdy nie ma stałego partnera czy jest niepełnoletnia. Nowa sytuacja wywołuje w niej obawy, czy sobie poradzi – zarówno w sensie finansowym, jak i psychologicznym. Ciążę postrzega jako krzywdę. Z kolei kobieta bardzo samodzielna, aktywna, może ciążę odbierać jak stratę – to dla niej utrata wolności, sylwetki, możliwości – przez jakiś czas – samorealizacji. Dla wielu kobiet ciąża to przede wszystkim zagrożenie – boją się one o zdrowie swoje i dziecka, obawiają się tego, co je czeka, przewidują groźne sytuacje w przyszłości. A więc ciąża początkowo niemal zawsze wiąże się z negatywnymi emocjami, tylko jedne kobiety potrafią sobie z nimi poradzić, a inne nie. Lepiej sobie radzą osoby elastyczne, otwarte na zmiany, o wysokiej samoocenie. Z pewnością trudniej jest kobietom nadwrażliwym, lękowym, z pesymistycznym obrazem świata i siebie.
Bardziej zagrożone są te przyszłe matki, które trudno nawiązują relacje, mają kłopoty z komunikowaniem się z otoczeniem, nie potrafią zwracać się po wsparcie i pomoc. Oprócz tych cech osobowościowych psychologowie wyodrębnili jeszcze kilka czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia depresji podczas ciąży. Oto one:

  • przeprowadzka do innej miejscowości w ciągu ostatnich 6 miesięcy
  • złe relacje z partnerem
  • złe relacje z własną matką
  • problemy finansowe, brak pracy
  • przebyte poronienie, komplikacje w poprzedniej ciąży lub przy porodzie
  • choroby psychiczne w rodzinie
  • samobójstwa w rodzinie
  • problemy psychiczne matki w przeszłości: leczenie psychiatryczne, samookaleczenia, próby samobójcze.

Objawy depresji w ciąży

Wykrycie depresji u ciężarnej to zadanie niełatwe. Ciąża, nawet ta oczekiwana, jest bowiem zawsze okresem trudnym psychicznie i emocjonalnie. Kobieta, zwłaszcza w pierwszych miesiącach trwania ciąży, często ma obniżone samopoczucie, odczuwa skrajne emocje, w tym smutek i lęk, jest zmęczona, zniechęcona do aktywności, brak jej energii. Są to tzw. objawy depresyjne, które występują – według różnych szacunków – u 30–70 proc. ciężarnych. Ale gdy złość, smutek i zniechęcenie mieszają się z radością, podekscytowaniem, nadzieją – to nie jest depresja, tylko typowa dla ciąży ambiwalencja uczuciowa spowodowana zmianami hormonalnymi. Kiedy jednak uczucie przygnębienia nie mija, a nawet się pogłębia, gdy kobieta całymi tygodniami żyje na zwolnionych obrotach, jest permanentnie zmęczona, smutna, nic jej nie interesuje – przestaje to być zachowanie normalne. Niepokojącymi objawami są zaburzenia rytmu dnia (zmęczenie odczuwane już od rana, trudności z zasypianiem lub nadmierna senność) i zmiana łaknienia (np. nagłe drastyczne obniżenie apetytu lub jego wzrost), ale często zachowania takie są składane na karb ciąży. Podobnie jak kłopoty z koncentracją i pamięcią – inne ważne objawy depresji.
O chorobie można mówić wtedy, gdy kobieta ocenia siebie i rzeczywistość bardzo krytycznie, depresyjnie, ma stale obniżoną samoocenę, towarzyszy jej poczucie winy i bezwartościowości. Nic jej nie cieszy – także to, co dawniej lubiła, nie wykazuje niczym zainteresowania, utraciła zdolność do przeżywania radości. Nie widzi wyjścia z sytuacji, nie ma ochoty żyć dalej – do tego stopnia, że pojawiają się myśli samobójcze. Wiele takich historii wysłuchują psycholodzy dyżurujący przy telefonie zaufania dla kobiet w ciąży. Dzwonią tam kobiety, które przez kolejne dni i tygodnie nie potrafią powstrzymać płaczu, albo zdesperowani mężowie, bojący się zostawić żonę samą w pokoju, by w tym czasie nie wyskoczyła przez okno.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 02.09.2014

Komentarze (1 - 10 z 135)
samotna, 13.10.2014 15.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam , jestem w 21 tyg ciąży , i w strasznym stanie psychicznym . jest to związanie głównie w nieplanowaną ciążą , i do tego dochodzi fakt że facet który jest ojcem dziecka kompletnie bagatelizuje ten problem . mam wrażenie że zyje tylko w swoim świecie, uważając przy tym że "on też ma problemy" , słyszę w kółko że "będzie lepiej" , a wcale tak nie jest . zrobiłam najgorszy błąd w swoim życiu . Po pierwsze - dając mu 2 szanse, a po drugie wpakować się w dziecko . jestem odpowiedzialna, i nigdy w życiu nie usunęłabym dziecka. nawet nie przeszło mi to przez myśl . ale przeraża mnie ta myśl , zostania matką . nie mając przy tym tzw. stabilizacji życiowej. zawsze powtarzałam sobie , że dziecko dopiero wtedy kiedy będzie jakiś swój kąt, w miarę stabilna praca , żeby móc coś zaoferować ,i przede wszystkim wsparcie w facecie. cieszyć się tym stanem błogosławionym . a u mnie wszystko dzieje się odwrotnie. po prostu nie ten moment w życiu . Boje się strasznie, jestem rozchwiana emocjonalnie, codziennie tylko płacze . czuje się jakbym się cofnęła o kilka lat wstecz. jestem zdania, że człowiek powinien się rozwijać , a nie wegetować albo cofać . a ja mam ten stan rzeczy. zostawiam swój mail stefania-22@wp.pl
 
lex, 12.06.2014 13.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem w pierwszej ciąży i mam ochotę się zabić. I nie przez samą ciążę, ale przez swojego pieprzonego męża. Zostałam zmuszona do małżeństwa, bo ciąża i nigdy w życiu nie byłam tak nieszczęśliwa. Mąż mnie totalnie nie rozumie, liczą się tylko jego problemy i potrzeby. Zachowuje się jak duży, samolubny bachor. Czuję się zaszczuta i bez prawa głosu. Nienawidzę swojego życia, chciałabym poronić, żeby móc się od tego wszystkiego uwolnić.
 
mandii, 14.05.2014 13.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam dziewczyny! jak tak czytam te wszystkie wasze komentarze to ja mam to samo,jestem z drugim dzieckiem w ciązy,z moim meżem nie moge sie dogadac,jak dowiedzialam sie o ciazy to doznalam szoku.Ciagle mam dola,maz stracil prace i zalesc nie moze,mieszkam z mama,nic mi sie nie chce,mam ciagle doła,na dodatek mam astme i biore leki wziewne i martwie sie jeszcze tym zeby dziecko bylo zdrowe od tych sterydow,poprostu jestem w dołku,nie wiem jak to dalej bedzie:((
 
pp, 12.04.2014 15.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Trzymaj się. Na pewno bedzie lepiej. Wysiłek fizyczny bardzo pomaga.
 
adula, 29.03.2014 13.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, piszę pracę licencjacką na temat opieki okołoporodowej nad kobietami z depresją. Jeśli któraś z Pań byłaby tak miła i zechciała podzielić się ze mną swoim doświadczeniem z tego etapu, byłabym ogromnie wdzięczna. Mój e-mail: howard194@wp.pl
 
Ania, 21.03.2014 22.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem w trzecim miesiącu ciąży. Do niedawna cieszyłam się, a teraz wszystko widzę czarno, leję łzy, to macierzyństwo mnie przeraża. Mam 38 lat, jest to moja pierwsza ciąża. Leczyłam depresję, mam też chorobę Haschimoto, ale na czas leczenia odstawiono mi depralin. Nie mam siły, przesypiam znaczną część dnia, jestem zobojętniała... Wstałam i z dnia na dzień to co cieszyło zaczęło przerażać.
 
Matka bez Depresji, 31.12.2013 00.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dziewczyny! Cieżko się czyta te wpisy, bo jakbym słuchała siebie sprzed kilkunastu mcy... Muszę Wam poradzić krótko: idźcie do psychiatry!!! Jeśli to za trudne zwierzyć się mężczyźnie, to poszukajcie KOBIETY LEKARZA - jest wiele kobiet o specjalizacji psychiatrycznej, one rozumieją te wszystkie objawy które opisuje każda z Was poniżej (zresztą mężczyzna lekarz tez swietnie je zna). A co najważniejsze - ci lekarze naprawdę potrafią Wam pomoc! Ja tez nie wierzyłam, ze mogę poczuć się lepiej, byłam zniechęcona do życia i zła na cały świat. Jak nie spałam całymi dniami, to urządzalam mężowi sceny o naczynia niewystawione do zmywarki... Teraz staram się o drugie dziecko, w pierwszej ciąży zespół HELLP, mały ważył 1,6 kg, przeżyłam traumatyczne walkę z personelem szpitala o prawo do karmienia piersią, bo mały był na intensywnej opiece rozdzielony źe mną... W tym roku przeszłam poronienie ciąży bliźniaczej z wpadki - 4 miesiące temu... Ale nie poddaję się. Biorę leki, po których jestem zupełnie innym człowiekiem. A może powinnam napisać - po których wreszcie WRÓCIŁAM DO DAWNEJ SIEBIE z tych otchłani czarnej rozpaczy... Teraz odstawilam jeden lek, drugi ciągnę zgodnie z umowa z lekarzem do dnia potwierdzenia ciąży, chodzę tez na psychoterapię - wszystko na NFZ. Czasami cieżko jest się dostać na wizytę wiec moja podpowiedź: miasta często finansują programy psychiatryczne dla osób UZALEZNIONYCH i RODZIN. Jeśli macie w rodzinie kogoś z problemem alkoholowym, narkotyków czy nawet uzależnienia innego typu jak hazard/ komputer, to można się "podpiąć" pod taki program (sama nie musisz być uzależniona). W tych poradniach tez leczą "normalne" depresje, otrzymasz pomoc, a mają krótsze terminy oczekiwania (szczególnie na pierwsza wizytę u psychiatry) i naprawdę dobrych lekarzy i psychologów. W Warszawie jest na pewno taki program, ale w innych miastach z pewnością tez. Oczywiście, jak kogoś stać, to prywatnych psychiatrów jest bez liku. Jak któraś chce pogadać to piszcie swoje e-maile - będę tu zaglądać. Szukam informacji jakie leki antydepresyjne i przeciwlękowe można stosować w ciąży. Na razie nie zdecydowałam się cokolwiek brać, ale chcę wiedzieć na wszelki wypadek.
 
mezatak92, 28.12.2013 23.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam wszystkie kobiety mające problem, bo ja też go mam.. jestem w 26 tygodniu ciąży i wcale mnie to nie raduje wręcz przeciwnie, chodzę nie obecna całymi dniami, często w nocy płaczę ( mam już córkę 4 letnią). miałam już nie mieć więcej dzieci, a tu taka niespodzianka trochę nie na miejscu, jestem w związku ojcem córki ale nie mam żadnego wsparcia z jego strony, kiedy proszę go aby poszedł ze mną na badanie usg zawsze wymyśli sobie jakąś wymówkę albo mu coś wypadnie pilnego czego nie może odwołać a ja spadam wtedy na drugi plan.. kiedy proszę go aby dotknął brzuch i poczuł kopniaki dziecka robi to bardzo nie chętnie a jego ręka na moim brzuchu nie jest dłużej niż 20 sekund, boję się że sobie nie poradzę po porodzie, że będę dookoła słyszała same zarzuty i krytykę, teraz nie radzę sobie psychicznie chodzę nie wyspana, nie przytomna, nic mi się nie chce wszystko mnie boli, nie mogę patrzeć na jedzenia bo automatycznie wymiotuje, nie wiem co się ze mną dzieje, w pierwszej ciąży nie miałam takich objawów nie bałam się jakoś co będzie po porodzie mimo że ciąża była nie planowana.. proszę pomóżcie mi sylwiacholewa@wp.pl
 
Karolinka1985, 13.12.2013 17.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam serdecznie! Przed ciążą, jakieś ponad rok temu, miałam depresję lękową i przyjmowałam nawet leki antydepresyjne, jednak starałam się po podleczeniu odstawić leki, aby nie faszerować się chemią, tylko nastawić się pozytywnie do życia. Gdy dowiedziałam się o planowanej i bardzo chcianej ciąży, oczywiście leków już nie przyjmowałam i czułam się szczęśliwą kobietą, której marzenia zaczęły się spełniać. Jednak w 3 miesiącu ciąży depresja powróciła, płacz, nerwy i obwinianie wszystkich dookoła za moje porażki, za to że mi smutno i źle. Przestałam sobie z tym zupełnie radzić. Wciąż walczę i chcę nastawić się pozytywnie, ale nie zawsze mi to wychodzi... Tym bardziej że niedawno przeprowadziłam się z mężem i córką na wieś, gdzie jest mi to bardzo obce, gdyż wcześniej mieszkałam od urodzenia w mieście - przyzwyczajam się, wiem że byłoby łatwiej, gdyby była inna pora: lato, wiosna a tak szaro-bura jesień i zima się ciągnie. Życzę powodzenia wszystkim przyszłym mamom, które mają podobny problem i duużo zdrówka dla dzidziusia!!!!
 
Pear, 19.10.2013 20.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam dziewczyny! Jestem w podobnej sytuacji i szukam wyjścia, wsparcia, już sama nie wiem czego! Jestem w 24 tc i to półmetek chyba mojego końca jako osoby w pełni normalnej! Nie mam pojęcia co się dzieje i jak sobie z tym radzić! Zawsze myślałam ze ciążą to okres najpiękniejszy dla kobiety a dziś po omacku szukam wyjścia z tego wszystkiego! Ja osoba silna, opanowana, radzaca sobie ze wszystkim sama od najmłodszych dziś szukam pomocy, rozmowy, wsparcia! Jeśli któraś z Was ma ochotę podzielić się problemami, troskami, obawami, nawet tymi najglebszymi to piszcie! mariolapear@gmail.com
 
następne »
strona 1 z 14
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Dieta w czasie KARMIENIA PIERSIĄ Dieta w czasie KARMIENIA PIERSIĄ

Jeśli karmisz piersią, to uważaj, co jesz sama. Nie chodzi o restrykcyjną dietę i odmawianie sobie...

więcej

12355

Niezbędne FORMALNOŚCI po urodzeniu dziecka Niezbędne FORMALNOŚCI po urodzeniu dziecka

Po urodzeniu dziecka trzeba odwiedzić kilka urzędów, by załatwić formalności. Są one niezbędne, by...

więcej

18387

Czy W CIĄŻY można latać SAMOLOTEM? Czy W CIĄŻY można latać SAMOLOTEM?

Czy przyszła mama może latać samolotem? Dziewczyny w ciąży wzajemnie ostrzegają się przed lataniem...

więcej

13805

Luteina (progesteron): hormon ważny w ciąży. Jaką funkcję pełni luteina? Luteina (progesteron): hormon ważny w ciąży. Jaką funkcję pełni luteina?

Luteina to potoczne określenie progesteronu - hormonu płciowego, który jest niezbędny, by doszło do...

więcej

19242

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Podczas miesiączki można zajść w ciążę, aczkolwiek jest to mało prawdopodobne. W ciążę zajść można, ponieważ plemniki niekiedy przeżywają i zachowują zdolność do zapłodnienia przez 7 dni. Jeśli więc...

Obecność skrzepów krwi we krwi miesiączkowej jest objawem bardzo obfitych krwawień miesiączkowych, zwykle towarzyszą im bóle brzucha. Obfite krwawienia miesiączkowe, zwłaszcza jeśli występują od...

P-LCR to wskaźnik dotyczący płytek krwi, a PDW erytrocytów. Należy je interpretować łącznie z pozostałymi wynikami morfologii krwi. Jeśli tylko te dwa parametry odbiegają nieco od normy, to nie ma to...

Grupy wsparcia
data

Październik 31, 2014

Suplementy dla dzieci, dorosłych, kobiet i mężczyzn w każdym wieku można znaleźć na stronie www.intermedico.pl. To profesjonalne centrum, które realizuje też różnego typu terapie, treningi ruchowe, czy programy oczyszczające organizm z toksyn.

data

Październik 30, 2014

Schudłam i zmieniłam nawyki żywieniowe dzięki kuracji z tabletkami Foreverslim.Schudłam a dzięki zmianą jakie wprowadziłam potrafię do dnia dzisiejszego utrzymać wagę.Dla mnie to jest olbrzymi sukces bo nigdy wcześniej na żadnej diecie nie udało mi się schudnąc aż tyle.

data

Październik 30, 2014

Moją walke z nadwaga wygrałam dzięki tabletka Foreverslim.To dzieki nim bez problemu przeszłam przez dietę bez żadnych przykrych niespodzianek typu napady głodu lub przerwania diet w połowie.Schudłam 14 kg bez wielkich wyrzeczeń i niedługim czasie.Sadzę że gdyby nie te tabletki to do dnia...

data

Październik 30, 2014

Zazdroszczę tych 20 kg ale nie wiem czy chciałabym schudnąc aż w tak krótkim czasie.Wiem że jest to niebezpieczne i niezdrowe.Moja kuracja trwała troszeczkę dużej no i schudłam tez mniej.Ja zdecydowałam się na odchudzanie z Foreverslimem i bardzo sobie to chwale.Schudłam 14 kg i jestem z...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.