PALENIE PAPIEROSÓW w CIĄŻY bardzo szkodzi dziecku

Konsultant: Tatiana Ostaszewska-Mosak, psycholog
19 komentarze
Autor: Agnieszka Paculanka

Palenie papierosów w czasie ciąży jest bardzo niezdrowe dla płodu. Niech ci również nie przychodzi do głowy wracanie do nałogu po porodzie! I to nie tylko wtedy, gdy będziesz karmić piersią! Jeśli dotychczas byłaś odporna na argumenty przemawiające za rzuceniem palenia, to pora to zmienić. Zdrowie dziecka jest ważniejsze.

Spora grupa palaczek od pierwszych dni ciąży odczuwa gwałtowną niechęć do papierosów i dzięki temu zupełnie bezboleśnie rozstaje się z nałogiem. Jeśli ty do nich nie należysz, będzie ci trudniej, ale uwierz, że z przemożną chęcią zapalenia papierosa naprawdę można sobie poradzić.

Palenie papierosów szkodzi ciąży

Choć to zabrzmi banalnie, papierosy to trucizna. Gdy palisz w ciąży, dziecko jest niedotlenione i niedożywione – jego waga często jest niższa o 200–300 g od wagi maluchów, których mamy nie paliły. Jest słabsze od rówieśników, bardziej podatne na choroby, może mieć kłopoty oddechowe i zaburzenia ze strony układu krążenia. Do tego rośnie ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej. Poza tym z badań naukowych wynika, że malec palących rodziców może mieć problemy zarówno z nauką, jak i z właściwymi relacjami z otoczeniem. Narażony jest też na stały kontakt z 4 tysiącami substancji toksycznych, z których 40 jest na pewno rakotwórczych. W dymie są m.in.: tlenek węgla (najgroźniejszy), amoniak, kwas cyjanowodorowy, butan, metanol, chlorek winylu, formaldehyd, fenol, smoła i wiele innych. Każdy wypalony papieros zwiększa ryzyko powikłań w ciąży, m.in. możliwość poronienia, przedwczesnego porodu, przedwczesnego odklejenia się łożyska, pęknięcia błon płodowych, ciąży pozamacicznej, a także zwiększa ryzyko urodzenia martwego dziecka.

Ważne

Ważne

To nieprawda, że:

 • palenie zapobiega przybieraniu na wadze
 • lekkie papierosy są mniej szkodliwe
 • skoro twoje znajome paliły w ciąży i urodziły zdrowe dzieci, to i twojemu nic nie grozi
 • po porodzie będzie łatwiej zerwać z nałogiem
 • substancje szkodliwe są filtrowane przez organizm matki; dla malucha są one dużo groźniejsze niż dla ciebie, bo jego system odpornościowy nie jest w pełni wykształcony.

Jeśli palisz po porodzie, to:

 • dziecko źle śpi
 • cierpi na kolki
 • nie chce jeść
 • jest nadpobudliwe
 • będzie bardziej podatne na alergie.

Pamiętaj, że choć ograniczenie ilości wypalanych papierosów niekiedy bywa pierwszym krokiem w rzucaniu nałogu, to tak naprawdę nie przynosi żadnego pożytku, ponieważ wypalając ich mniej, najczęściej zaciągasz się znacznie głębiej i wdychasz większą ilość dymu tytoniowego.

Postaw na silną wolę i rzuć palenie papierosów w ciąży

Na rzucenie palenia w ciąży nigdy nie jest za późno. Najlepiej oczywiście pomyśleć o tym jeszcze przed zajściem w ciążę, bo wtedy możesz korzystać z pomocy przeróżnych wspomagaczy – gum, plasterków czy tabletek, które po poczęciu są już zabronione. Zawierają bowiem nikotynę, która jest dla rozwijającego się dziecka równie niebezpieczna jak papieros. Jeśli więc nie zdążyłaś, to teraz czeka cię prawdziwy sprawdzian silnej woli. Ale na pewno warto podjąć tę próbę, bo korzyści są trudne do przecenienia:

 • jeśli uda ci się rzucić palenie w I trymestrze ciąży, to ryzyko niskiej wagi urodzeniowej u dziecka, wcześniactwa, krwawień podczas ciąży lub martwego płodu będzie podobne, jak u kobiet, które nigdy nie paliły
 • nawet jeśli przestaniesz palić dopiero w 30. tygodniu ciąży, to i tak dasz swojemu dziecku szansę na nadrobienie strat i wyrównanie wagi urodzeniowej.

Kiedy palenie papierosów szkodzi dziecku najbardziej?

Choć palenie jest szkodliwe przez całą ciążę, to najbardziej negatywnie na rozwój płodu wpływa w ostatnich dwóch miesiącach jej trwania.

Palenie papierosów a karmienie piersią

Poród nie oznacza, że możesz bezkarnie wrócić do nałogu. Palenie w czasie karmienia tak samo szkodzi maluchowi – trujące substancje są mu przekazywane w mleku. Jest w nim mniej witaminy C i składników odżywczych, a zawartość nikotyny powoduje u dziecka występowanie okresów niepokoju i bezsenności, wymiotów, biegunek, kolek, a także przyspieszenie akcji serca i zaburzenia krążenia. Dzieci oddychają szybciej, więc jako bierni palacze wdychają też więcej dymu. Jeśli palisz ty lub tatuś, dziecko jest bardziej narażone na wszelkie infekcje dróg oddechowych, pojawienie się alergii i astmy. Gdy dorośnie, większe będzie ryzyko wystąpienia cukrzycy, astmy, zapalenia oskrzeli, miażdżycy tętnic, chorób serca i nadciśnienia. To tylko fragment listy zagrożeń, wynikających z twojego nałogu, ale chyba wystarczający, by wspomóc silną wolę w chwilach słabości.

Jak zerwać z nałogiem

Na początku możesz odczuwać niepokój, zdenerwowanie. Może pojawić się kaszel i obfitsze wydzielanie śluzu z dróg oddechowych, co świadczyć będzie o usuwaniu papierosowych zanieczyszczeń, które się w nich nagromadziły. Te nieprzyjemne objawy mijają zazwyczaj po około dwóch tygodniach. Zdecydowanie trudniej poradzić sobie z własną psychiką.

Co może ci pomóc?

 • Uprzedź bliskich - powiedz wszystkim, że właśnie rzuciłaś palenie, bo jesteś w ciąży. To powinno przynieść ci dwie korzyści: ułatwi ci unikanie kontaktu z tytoniowym dymem oraz utrudni "przypadkowe" sięgnięcie po papierosa. Jednak gdy zdarzy ci się chwila zapomnienia i zapalisz, nie zniechęcaj się! Nikt nie jest doskonały, a z powodu jednego potknięcia nie wolno rezygnować ze zdrowia dziecka. Zastanów się, kiedy najbardziej będzie brakowało ci papierosa (np. po posiłku, podczas rozmowy telefonicznej lub przy kawie) i staraj się wtedy mieć pod ręką „produkty zastępcze”, takie jak szklanka wody czy soku jabłkowego, owocowe i warzywne przegryzki, pestki lub gumę do żucia.
 • Zmień przyzwyczajenia - przez pierwsze kilka dni omijaj ulubiony kiosk, unikaj miejsc i sytuacji „zachęcających” do palenia i tych, które kojarzą ci się z papierosami. W restauracjach siadaj w części dla niepalących. Spotykając się ze znajomymi, unikaj tych, którzy palą i nie potrafią się powstrzymać, mimo że wiedzą o twoim odmiennym stanie.
 • Nie myśl o paleniu - zajmij się planami na przyszłość i wszystkimi sprawami, które do tej pory leżały odłogiem. Pomoże ci zapisanie się do szkoły rodzenia, a także na ćwiczenia dla kobiet w ciąży. Koncentruj się na bieżącym dniu – w ten sposób unikniesz zastanawiania się, jak sobie poradzisz bez palenia przez całe życie. Pomyśl, że kiedyś, chociaż było to dość dawno, nie paliłaś i wtedy ci tego nie brakowało.
 • Nagradzaj się za każdym razem, gdy uda ci się nie ulec pokusie nie do odparcia, np. kup sobie coś fajnego.

Tata też nie pali

Twoje wysiłki pójdą jednak na marne, jeśli i tatuś nie rzuci palenia. Z badań naukowych wynika, że palenie przez ojca może być przyczyną poronienia. Każdy wypalany przez niego papieros wydziela 2 razy więcej dymu ze strumienia bocznego niż z głównego. Dym boczny wydostaje się z papierosa w ciągu całego czasu palenia. Nie jest filtrowany ani przez filtr papierosowy, ani przez „żywy filtr”, jakim są płuca, dlatego jest jeszcze bardziej szkodliwy niż wydychany przez palącego dym główny.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Jupiterimages

Aktualizacja: 14.07.2016

Komentarze (1 - 10 z 19)
Magda, 17.08.2017 06.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Próbowałem chyba wszystkiego, pomogły dopiero pierwsze tabletki z rankingu na: dantos.pl
 
brakslow, 02.09.2016 16.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Szkoda tylko że nie wiesz jakie mogą byc długofalowe skutki palenia w ciąży. Zastanowiłaś się jak chemia z papierosów która jest szkodliwa dla Ciebie a co dopiero np dla rozwijającego się układu nerwowego dziecka może wpłynąć na jego iloraz inteligencji? Na to jak chemia zaaplikowana w układ nerwowy wpłynie na jego zdolność przyswajania wiedzy i umiejętnego korzystania z niej? Czy kobiety naprawdę są tak mocno ograniczone i nie potrafią spojrzeć szerzej na problem szkodzenia nie samej nikotyny, ale chemii w tak silnych dawkach własnemu dziecku? To ze dziecko urodziłaś zdrowe to jest Twój łut szczęścia, ja znam kobiety którym jedno dziecko urodziło się zdrowe, ale mocno odstawało intelektualnie- nie było opóźnione, po prostu nie dawało sobie rady z nauką, być może było to spowodowane zaburzeniem chemicznej równowagi w mózgu, albo bardziej skomplikowanym mechanizmom, które w dużej mierze były zależne od prowadzenia zdrowego stylu życia matki. Drugie dziecko oprócz ogromnych problemów z nauką urodziło się chore. Głupie,głupie, i jeszcze raz głupie palące matki!
 
Aga, 23.05.2016 02.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja paliłam 10 lat. Kiedyś dużo, pózniej ograniczyłam do 4 dziennie. Wieczorami robiłam sobie 2 drinki z whisky, w weekend więcej. Rano dzien zaczynałam od kawy z ekspresu. Jak zaszłam w ciąże zrezygnowałam ze wszystkiego od razu. Natychmiast. I nie ma że boli, dziecko ważniejsze. Zrezygnowałam z alkoholu, kawki i papierosów. Najgorzej było właśnie z nikotyną. Czasami odczuwałam ogromną chęć na papierosa, śniło mi się w nocy, że palę. Nigdy jednak nie odważyłam się wziąć nawet jednego macha. Sumienie mi nie pozwala. Teraz jestem już w drugim trymestrze ciąży i jeszcze czasami najdzie mnie chęć na papierosa, jednak mój krągły brzuszek przypomina mi, że nie wolno. Czasami też odczuwam zazdrość jak patrzę na mojego narzeczonego jak sączy drinka. Nie odważę się, choćbym miała usychać z pragnienia, nie narażę zdrowia i życia mojego nienarodzonego maleństwa.
 
agnieszka, 08.04.2016 09.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja jestem tego zdanie ze jak sie chce palic to sie bedzie palilo z pierwszym dzieckiem palilam cala ciaze syn urodzil sie w terminie i warzyl 4,810. i 63cm. wiec na moim doswiadczeniu dziecko przez papierosy nie bylo male. teraz jestem w 2 ciazy z blizniakami to jest ciaza ryzyka pale 1 papierosa dziennie do kawy z rana i to wszystko dzieci rozwijaja sie prawidlowo. pozdrawiam.
 
maaa, 20.11.2015 21.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
rzuc od razu nie sluchaj tych glupot to wymowka ja palilam 12 lat zaszlaam w ciaze rzucilam odrazu i wszystk ok
 
Nick Nick, 23.07.2015 12.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak można palić w ciąży? P... patologia. Niektórzy nie powinni się rozmnażać.
 
Nikolaa95, 23.04.2015 13.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem studentką pierwszego roku położnictwa. Przeprowadzam anonimową ankietę w ramach jednego z przedmiotów. Chciałabym prosić Panie o wypełnienie mojej ankiety. Z góry dziękuję i pozdrawiam ;) http://www.survio.com/survey/d/Y7G1S6B2Z7N4K3P6P
 
Karolajna, 16.03.2015 19.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Hej:-) Jestem w 3 miesiącu ciąży i pale od 6 lat bardzo chciałabym rzucić ale jest mi bardzo ciężko najbardziej palić mi się chce w pracy czasami bym paliła co 15 min masakra :-( wiem że bardzo źle robię i staram się ograniczyć i mam nadzieję że w końcu uda mi się powiedzieć im NIE bo nie chce by moje maleństwo miało z tego powodu jakiekolwiek problemy. Pozdrawiam
 
biała, 14.03.2015 20.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
, niestety w 11 tyg ciąży ,podczas badania usg usłyszałam że serduszko mojego dziecka nie bije paliłam papierosy ale sporadycznie 5-6 dziennie i teraz nie wiem czy papierosy nie miały tu żadnego znaczenia, gdyż powodują one wady u dziecka. Teraz nie palę i staram się o dzidziusia. Pozdrawiam wszystkie mamy..
 
balbinka123, 24.02.2015 14.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja uważam, ze jak się chce to sie wszystko da ja przez 10 lat paliłam papierosy. Zrezygnowałam z palenia jak test wyszedł pozytywny. Jestem w 5 miesiącu ciąży i czasami mi ciężko bez palenia, ale daje rade ;) Nawet uważam, że alkohol ten bez alkoholowy może być bardzo szkodliwy, nie mówiąc o lekkich narkotykach, lekach, czy nawet kawa lub herbata.
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Rozwój płodu: jak rozwija się płód tydzień po tygodniu Rozwój płodu: jak rozwija się płód tydzień po tygodniu

Jakie jest teraz moje dziecko? Jak wygląda, jakie ma narządy, czy coś czuje lub słyszy? – te...

więcej

265

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie po stosunku wykonanie testu ma sens? Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Po jakim czasie po stosunku wykonanie testu ma sens?

Nie wiesz, czy jesteś w ciąży? Kiedy zrobić test ciążowy? Kupiony w aptece test ciążowy,...

więcej

258

Ból brzucha w ciąży: norma czy powód do niepokoju? Ból brzucha w ciąży: norma czy powód do niepokoju?

Ból brzucha w ciąży to najczęściej objaw prawidłowy. Ból to sygnał, że dziecko rośnie i się...

więcej

193

Kiedy i jak dochodzi do zapłodnienia? To musi się stać, by doszło do zapłodnienia Kiedy i jak dochodzi do zapłodnienia? To musi się stać, by doszło do zapłodnienia

Kiedy dochodzi do zapłodnienia? Często nie wiemy, czy doszło do zapłodnienia. Niby wszystko jest...

więcej

189

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Mirena jest wkładką z hormonem. Hormon ten uwalnia się w bardzo niewielkiej ilości i teoretycznie nie powinien mieć istotnego działania ogólnoustrojowego. Wprawdzie rzadko, ale bywa, że jednak...

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.