Co się dzieje w drugim trymestrze CIĄŻY

2009-03-26 16:48

To już drugi trymestr ciąży. Twój maluszek słyszy, rusza się i coraz bardziej zaczyna przypominać małego człowieka... Twoje ciało się zmienia - brzuch wyraźnie się powiększa, mogą ci dokuczać wzdęcia, zgaga, obrzęki nóg. W drugim trymestrze zaczynasz odczuwać ruchy dziecka.

Co się dzieje w drugim trymestrze CIĄŻY
Autor: thinkstockphotos.com To już drugi trymestr ciąży. Twój maluszek słyszy, rusza się i coraz bardziej zaczyna przypominać małego człowieka... Twoje ciało się zmienia - brzuch wyraźnie się powiększa, mogą ci dokuczać wzdęcia, zgaga, obrzęki nóg. W drugim trymestrze zaczynasz odczuwać ruchy dziecka.

W drugim trymestrze ciąży powiększający się brzuch sprawia, że ciąża staje się już widoczna. Powoli zaczyna też być bardziej bezpieczna - znacznie zmniejsza się ryzyko poronienia.

Czwarty miesiąc ciąży

Formuje się układ pokarmowy płodu, a także płciowy. Na USG można już określić płeć. Wykształciły się struny głosowe oraz zmysł słuchu – dziecko reaguje na hałas i dźwięki. Między 15. a 20. tygodniem zaczynasz czuć ruchy dziecka. Waży już około 110 g, osiąga długość do 12 cm. Ustają przykre objawy charakterystyczne dla pierwszego trymestru. Wraca dobre samopoczucie, często wręcz rozpiera cię energia. Możesz jednak wciąż odczuwać bóle i zawroty głowy, tym razem z powodu obniżenia ciśnienia krwi. Zdarzają się też omdlenia, a także krwawienia i nieżyt nosa. Poniżej pępka pojawia się pionowa linia, zwana kresą czarną. Do końca ciąży linia najprawdopodobniej się wydłuży, ale po porodzie zaniknie. W II trymestrze ciąży wzrasta zapotrzebowanie twojego organizmu na płyny. Pij więc 1,5 - 2 l płynów dziennie. Masz teraz większe zapotrzebowanie na energię – ok. 2600 kcal dziennie.

Piąty miesiąc ciąży

Dziecko jest coraz bardziej ruchliwe. Jego waga osiąga około 300 g. Głowa stanowi już 1/3 długości całego ciała. Badanie USG już pozwala wykryć nieprawidłowości w budowie kręgosłupa i czaszki. Można usłyszeć bicie serca. Dziecko reaguje silnie na wszelkie bodźce: hałas, światło, wibracje (np. pralki), zimno (np. gdy wypijesz zimny napój lub bierzesz zimny prysznic). Znowu nie najlepiej się czujesz. W twoim organizmie gromadzi się dużo wody, najprawdopodobniej puchną ci stopy i kostki. Warto w związku z tym ograniczyć spożywanie soli, a także przebywanie w pozycji stojącej. Smaruj nogi żelami i kremami łagodzącymi opuchliznę nóg. Mogą pojawić się zaparcia, wzdęcia i zgaga, a także przezroczyste lub jasnożółte upławy. Upławy spowodowane są przekrwieniem szyjki macicy i wynikającej z niego zwiększonej czynności gruczołów śluzowych. Trzeba odróżniać ją od upławów wywołanych zakażeniem – są wtedy drażniące, mają przykry zapach. W takim przypadku koniecznie idź do lekarza. Możesz uprawiać spokojną, za to regularną gimnastykę, a także ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne oraz wzmacniające mięśnie miednicy. W drugiej połowie ciąży twój organizm domaga się wapnia i żelaza. Niedobór wapnia objawia się bólami głowy, bolesnymi skurczami mięśni, a także próchnicą zębów. Najlepiej przyswajalny jest wapń pochodzący z przetworów mlecznych - kefirów i jogurtów.

Szósty miesiąc ciąży

Istota, którą nosisz w swoim brzuchu coraz bardziej wygląda jak malutki człowieczek, mimo że ma dopiero około 30 cm wzrostu. Jego głowa jest duża i ukształtowana, na twarzy pojawiają się brwi i rzęsy. Zaczynają otwierać się nozdrza, co pozwala mu ćwiczyć oddychanie – oczywiście nie powietrzem, tylko płynem owodniowym. Dziecko bardzo lubi wszelkie pieszczoty, np. głaskanie brzucha. Lubi też jak się ruszasz (np. kiedy tańczysz), a także muzykę klasyczną, zwłaszcza Mozarta – zostało to udowodnione naukowo. Poza tym umie już rozróżniać głosy rodziców, warto więc często do niego mówić! W tym czasie uczy się także posługiwać się zmysłem równowagi. Służy mu twój ruch, dlatego nie powinnaś przedłużać momentu odpoczynku (chyba że twój lekarz zaleci inaczej). W szóstym miesiącu mogą pojawić się u ciebie żylaki, i to nie tylko na nogach, ale także na wargach sromowych, w odbycie i w pochwie. Zazwyczaj nie są zbyt duże i po porodzie najczęściej znacznie się zmniejszają lub całkiem zanikają. Niestety przy następnej ciąży powracają. Możesz także cierpieć na zaparcia spowodowane uciskiem macicy. Warto więc zadbać o regularne wypróżnienia, np. wypijając na czczo przegotowaną wodę i jedząc owoce lub warzywa przed snem. Inne przykre dolegliwości w tym okresie to coraz większe upławy i bóle w podbrzuszu. Pod koniec tego miesiąca lekarz skieruje cię na następne badanie USG, dzięki któremu można obejrzeć serce i inne narządy dziecka. Jeśli urodziłoby się teraz, jest szansa na uratowanie go. Jest to też dobry moment, by zapisać się do szkoły rodzenia, gdzie wraz z partnerem nauczycie się jak przygotować się aktywnie do porodu.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza