3 trymestr ciąży: co dzieje się z tobą i dzieckiem

2009-03-26 16:58

To ostatni trymestr ciąży. Dziecko rośnie jak na drożdżach, a ty tyjesz coraz bardziej. Jeszcze trochę, a dziecko wyda swój pierwszy krzyk. Opisujemy, jak rozwija się płód w ostatnich miesiącach ciąży i jakie dolegliwości mogą cię męczyć w trzecim trzymestrze ciąży.

Czy ZNIECZULENIE ZEWNĄTRZOPONOWE przy PORODZIE jest bezpieczne?
Autor: thinkstockphotos.com W trzecim trymestrze ciąży płód szybko rośnie i coraz bardziej zaczyna przypominać niemowlę.

Siódmy miesiąc ciąży

Dziecko coraz bardziej nabiera ciała i kształtów niemowlęcia, a to za sprawą rozwijającej się tkanki tłuszczowej. Oddycha samodzielnie; dojrzewa jego mózg i układ nerwowy. Osiąga długość do 28 cm, wagę od 1100 do 1800 g (w tym okresie ustala się indywidualna waga i wzrost). Powoli układa się głową w dół czyli w pozycji umożliwiającej poród. Jego ciało pokrywa się białawą substancją – tzw. mazią płodową. W tym miesiącu ciąży możesz zacząć odczuwać bóle w krzyżu, zazwyczaj wtedy, gdy zmieniasz pozycję. Podczas wstawania lub kaszlu odczuwasz kłujące lub skurczowe bóle po bokach krzyża. Pojawiają się pierwsze skurcze macicy (tzw. skurcze Braxtona Hicksa), polegające na 20-, 30-sekundowym twardnieniu brzucha. Nie powinny się one jednak zdarzać częściej niż 5 razy w ciągu godziny. W przeciwnym wypadku powiadom swojego lekarza. Cierpisz także na zgagę, szczególnie po zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku, ale również wtedy, gdy masz pusty żołądek. Wynika to z faktu, że powiększająca się macica „wypycha” żołądek i dwunastnicę, co skutkuje cofaniem się treści żołądkowej do przełyku. Aby złagodzić skutki zgagi, unikaj pikantnych potraw i spożywaj często lekkie posiłki. Możesz także między posiłkami zjeść kilka migdałów albo wypić herbatkę z mięty. W dalszym ciągu nasilają się upławy, mogą też zdarzać ci się zawroty głowy i omdlenia. W ostatnim trymestrze jeszcze bardziej zwiększa się twoje zapotrzebowanie na energię. W szczególności jedz produkty zawierające żelazo – chude białe mięso, wędliny i ryby, jednak nie więcej niż 200 g dziennie.

Ósmy miesiąc ciąży

Płód rośnie jak na drożdżach, jest coraz pulchniejszy. Jego skóra, która do tej pory była zaczerwieniona i pomarszczona, uzyskuje różową barwę i staje się gładka. Dziecko waży już 2-2,5 kilograma i z trudem mieści się w twojej macicy. Rozpycha się i wierci, na brzuchu możesz zauważyć świadczące o tym wypukłości. Jego ruchy mogą nawet budzić cię w nocy. Z tego też powodu może być ci trudno znaleźć odpowiednią pozycję do snu. Często musisz oddawać mocz, ponieważ macica uciska na pęcherz. Jeśli nie chcesz wstawać w nocy na siusiu, nie pij po godzinie 20. Mogą zdarzać ci się duszności – w nocy, jeśli śpisz na wznak, w dzień przy dużym wysiłku. Duszności te zanikają na dwa, trzy tygodnie przed porodem. Cierpisz na coraz intensywniejsze upławy o białawym kolorze. Możesz także odczuwać coraz silniejsze skurcze macicy. Błona śluzowa twojego nosa może być przekrwiona, a uszy mogą sprawiać wrażenie zatkanych. Nie dziw się, jeśli z twoich piersi zacznie wyciekać siara, czyli pierwszy pokarm dla dziecka. To znak, że poród już naprawdę blisko.

Dziewiąty miesiąc ciąży

Ciało twojego dziecka ma już proporcje noworodka. Prawie w całości (oprócz oczu i ust) pokrywa je maź płodowa. Maluch przygotowuje się do narodzin i pierwszego krzyku intensywnie ćwicząc oddychanie. W jego jelitach gromadzą się niepotrzebne „produkty“ ciąży – fragmenty naskórka i mazi płodowej, żółć, meszek płodowy, złuszczone komórki nabłonka wyścielającego przewód pokarmowy. Zostaną one wydalone w pierwszej kupce dziecka, tzw. smółce. W tym okresie na badania lekarskie trzeba zgłaszać się co tydzień. Ponadto, im bliżej końca ostatniego miesiąca ciąży, musisz być przygotowana, że w każdej chwili może nadejść poród. Miej więc w pogotowiu spakowane rzeczy, które będą ci potrzebne w szpitalu, a także niezbędne dokumenty (wyniki badań, kartę przebiegu ciąży, legitymację ubezpieczeniową lub inny dowód opłacenia składek ubezpieczeniowych). Zapewne coraz częściej odczuwasz skurcze, zazwyczaj bezbolesne. Ustępują dotychczasowe przykre objawy, jak zgaga czy trudności w oddychaniu. Za to jesteś coraz bardziej zmęczona, ciąży ci duży brzuch. Gdy zauważysz, że obniżyło się dno macicy, bądź pewna, że to już naprawdę niedługo. Jeśli skurcze macicy są regularne (tzn. występują w równych odstępach czasu), trwają od 30-70 sekund, a ich liczba w ciągu godziny przekracza 5, oznacza to, że poród się zaczął. Twoje dziecko wkrótce wyda pierwszy krzyk, a twoje życie całkowicie się zmieni...

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza