Zamieniono leki w opakowaniu Atramu! Sprawdź, czy masz właściwe tabletki

Autor: Monika Majewska

Masz w apteczce lek o nazwie Atram? Natychmiast zwróć go do apteki! Doszło do pomyłki, wskutek której w opakowaniu Atramu zamiast leków na serce znajdują się środki psychotropowe! Zażycie niewłaściwych leków może mieć tragiczne skutki.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny apeluje, by każdy, kto ma w domu lek o nazwie "Atram" zwrócił go do apteki. Doszło bowiem do pomyłki, wskutek której w opakowaniu Atramu zamiast leków na serce znajdują się środki psychotropowe o nazwie Neurol.

W decyzji napisano, że we wtorek, 7 września 2016 roku, GIF otrzymał ostrzeżenie (tzw. rapid alert) od swojego odpowiednika w Czechach w sprawie wycofania wspomnianych serii leków. "Decyzja została podjęta w związku z istniejącym ryzykiem pomieszania ww. produktów leczniczych" - napisano w uzasadnieniu.

Nieoficjalnie wiadomo, że pomyłka najprawdopodobniej jest pewnego rodzaju sabotażem dokonanym przez pracownika, który został z firmy zwolniony - powiedział Niewójt, pytany o przyczyny zamiany leków.

Ważne

Ważne

Które partie Atramu należy zwrócić?

  • 2561215 tabletki 12,5mg. Data ważności: listopad 2017 r.
  • 2510216 tabletki 12,5mg. Data ważności: styczeń 2018 r.
  • 2010216 tabletki 6,25mg. Data ważności: styczeń 2018r.

Dodatkowe informacje dla pacjentów są dostępne na infolinii pod numerem telefonu +48 22 280 09 58, od poniedziałku do piątku w godzinach 8-20.

Jaki wpływ na zdrowie może mieć zażycie niewłaściwych leków?

Atram jest lekiem kardiologicznym. Wskazaniami do jego stosowania są nadciśnienie i choroby serca. Już samo to, że pacjent nie otrzyma odpowiedniego leku, stanowi istotne zagrożenie dla jego zdrowia. Również zażycie przez pacjenta z problemami kardiologicznym leku psychotropowego może niekorzystnie wpłynąć na ich stan zdrowia. Stosowanie Neurolu przez jakiś czas może dawać jakieś niepokojące objawy związane z centralnym układem nerwowym.

Zamiana leków - "Nie ma powodu do paniki"

- Każdy pacjent, który bierze ten lek, powinien natychmiast zgłosić się do swojego lekarza i od niego uzyska odpowiednią informację - powiedział w "Faktach po Faktach" minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Zapewnił też, że "nie powodów do paniki". - Ani jedna substancja, ani druga, które być może zostały zamienione, nie są substancjami działającymi jak jakaś straszna trucizna - podkreślił.

"Nie ma powodu do paniki". Minister zdrowia o wycofaniu leku Atram

 

Źródło: x-news.pl/TVN24

Brał lek wycofany z rynku - zmarł

Na początku września 2016 roku zmarł mężczyzna, który przyjmował wycofaną z obrotu partię leku Atram. Na razie nie wiadomo, jak i czy w ogóle ten lek miał wpływ na śmierć mężczyzny. Mają to wyjaśnić sekcja zwłok i badania toksykologiczne. Wiadomo, że mężczyzna był przewlekle chory - od wielu lat był dializowany.

Prokuratura bada śmierć mężczyzny biorącego wycofane z obrotu leki psychotropowe

Źródło: x-news.pl/TVN24

Ważne

Ważne

Pacjenci są proszeni o zwrot wycofanych partii leków do aptek, gdzie mogą bezpłatnie dokonać zamiany leku z serii nie objętej wycofaniem albo – w przypadku zwrotu leku w aptece, w której był on zakupiony – dokonać zwrotu produktu, otrzymując pieniądze.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Nadciśnienie tętnicze – wszystko co warto wiedzieć

Nadciśnienie tętnicze – wszystko co warto wiedzieć

DIAZEPAM - stosowanie i skutki uboczne leków zawierających diazepam

DIAZEPAM - stosowanie i skutki uboczne leków zawierających diazepam

Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 13.09.2016

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Tych leków nie kupisz już w sklepie. Będą dostępne tylko w aptece Tych leków nie kupisz już w sklepie. Będą dostępne tylko w aptece

Do końca 2017 roku ze sklepowych półek, kiosków czy stacji benzynowych ma zniknąć 90 proc. leków...

więcej

177

"Klinika urody" - jak zgłosić się do programu TVN Style? Zobacz, co możesz zrobić, żeby zmienić swój wygląd

"KLINIKA URODY" - rusza nabór do nowej edycji! Chcesz wziąć udział w programie TVN Style? Jeśli...

więcej

32

''Czas na zmiany'' - nowy program TVN Style o medycynie estetycznej. Jak wziąć udział w castingu?

''Czas na zmiany'' to nowy program o medycynie estetycznej w TVN Style. W programie mogą wziąć...

więcej

29

Brak leku w aptece? Winny odwrócony łańcuch dystrybucji Brak leku w aptece? Winny odwrócony łańcuch dystrybucji

Od dłuższego czasu Polacy mają problem ze zdobyciem ważnych leków. Sytuacja ta dotyczy ponad 200...

więcej

17

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W pęcherzykach w jajniku obecne są komórki jajowe. Całkowity brak pęcherzyków może oznaczać brak lub niewielką ich liczbę, mówimy wtedy, że jest zmniejszona rezerwa jajnikowa. Być może jednak lekarz...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.