"Sala operacyjna": sezon 1, odcinek 6

2015-04-07 14:42

Szósty odcinek serialu dokumentalnego Fokus TV "Sala operacyjna" odsłania metody diagnozowania nowotworów jamy brzusznej - od chirurgicznego pobrania tkanek, po badania patomorfologiczne, aż do ostatecznej diagnozy. Czy guz trzustki, który wykryto u Piotra to nowotwór?

Sala operacyjna: serial dokumentalny FOKUS TV, odcinek 6
Autor: Materiały prasowe Szósty odcinek serialu dokumentalnego Fokus TV "Sala operacyjna" odsłania metody diagnozowania nowotworów jamy brzusznej

Szósty odcinek serialu dokumentalnego "Sala operacyjna" pozwoli nam poznać metody diagnozowania nowotworów jamy brzusznej, w tym raka trzustki.

43-letni Piotr spod Bydgoszczy od dłuższego czasu cierpi na chroniczne bóle brzucha. Odkładał jednak wizytę u lekarza, mając nadzieję, że bóle same przejdą. Samotna opieka nad trójką dzieci, w tym jednym dzieckiem niepełnosprawnym, nie daje mu czasu na myślenie o sobie. Dodatkowo cała rodzina żyje z zasiłku. Ponieważ dolegliwości się nasiliły, Piotr postanowił poszukać pomocy.

Badania wykazały, że ma guza trzustki i konieczne jest szybkie sprawdzanie czy to zmiana nowotworowa. W tym celu lekarze muszą operacyjnie pobrać materiał do badań i sprawdzić również zmienioną chorobowo wątrobę. Ekipa programu będzie towarzyszyć mężczyźnie na każdym etapie badania.

Kamera podpatrzy pracę chirurgów i patomorfologów. Dowiemy się, na czym polegają badania patomorfologiczne, jak wygląda ich przebieg i dlaczego wyniki otrzymuje się dopiero po około trzech tygodniach. Tyle czas Piotr będzie musiał czekać na ostateczną diagnozę swojej choroby.

Czy wynik badań potwierdzi najgorsze przypuszczenia, czy jednak przyniesie nadzieję na powrót do zdrowia?

Ważne

Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie to szpital wieloprofilowy o najwyższym stopniu referencyjności, w którym działa największe w Polsce centrum urazowe. To znaczy, że trafiają tutaj najciężej poszkodowane ofiary wypadków oraz najbardziej skomplikowane przypadki chorych z najróżniejszych miejsc w Polsce. W WIM pracuje ponad 3 tys. osób, które co roku dbają o ponad 65 tys. pacjentów. Niezwykłość tego szpitala polega na tym, że jego kadra zdobywała wiedzę w najbardziej znanych klinikach na świecie. Bezcenne jest także doświadczenie wojskowych medyków wyniesione z pracy w polskim szpitalu polowym w bazie Ghazni w Afganistanie. Umiejętności nabyte w czasie ratowania życia najpoważniej poszkodowanych ofiar wojny pozwalają zdecydowanie skuteczniej leczyć Polaków, którzy doznali obrażeń w czasie wypadków, katastrof i innych nagłych zdarzeń. Placówka zwana powszechnie „szpitalem na Szaserów” działa od ponad 50 lat.

FOKUS TV

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki